Zapalenie sromu

Zapalenie sromu – rodzaje, przyczyny, leczenie, objawy

Zapalenie sromu to jedna z najczęściej dotykających dolegliwości intymnych kobiet, jest to także jeden z najczęstszych powodów zgłaszania się pacjentek do lekarza ginekologa. Główna przyczyną powodującą zapalenie sromu najczęściej bywają bakterie waginozy a w innych przypadkach także stany grzybiczne sromu.

Infekcje grzybicze stanowią około 40 proc. wszystkich zapaleń pochwy oraz sromu.

Przyczyny zapalenia sromu

Wśród przyczyn które mogą mieć wpływ na zapalenie sromu wyróżniamy między innymi różnego rodzaju zakażenia o podłożu grzybicznym, gronkowcowym itp. W niektórych przypadkach, rzadziej występujących stwierdza się iż przyczyną zapalenia sromu jest uraz mechaniczny. Nie jest on jednak całkowicie wykluczony.

Najczęściej spotykaną przyczyną zapalenia sromu jest uczulenie na środki higieniczne, środki czystości takie jak proszki do prania, wkładki zapachowe czy dezodoranty.

Wśród przyczyn wyróżniamy także grupę endogeniczną a wśród niej:
– choroby przemiany materii (np. cukrzyca),
– zaburzenia hormonalne,
– choroby dermatologiczne (np. łuszczyca).

Za około 90 % zapaleń grzybiczych sromu odpowiada Candida albicans. Czynnikami, które sprzyjają pogłębianiu się choroby są: otyłość, nietrzymanie moczu, brak higieny osobistej, nieprzepuszczająca powietrza bielizna ze sztucznych materiałów.

Rodzaje chorób sromu

Z medycznego punktu widzenia wyróżniamy kilka rodzajów zapalenia sromu i tak do najczęściej spotykanych zaliczamy:
– zapalenie pochwy i sromu,
– alergiczne zapalenie sromu,
– grzybiczne zapalenie sromu,
– atroficzne zapalenie sromu,
– wirusowe zapalenie sromu,
– bakteryjne zapalenie sromu,
– pasożytnicze zapalenie sromu.

Zapalenia pochwy i sromu powstaje w konsekwencji rozwoju stanu zapalnego pochwy w jej obszarze powstaje patologiczna wydzielina, która przedostając się na zewnątrz narządu rodnego, rozszerza obszar infekcji na okolicę sromu.

Zapalenia alergiczne sromu wywołane jest najczęściej przez kosmetyki używane do higieny intymnej, mydła, płyny do kąpieli, pudry, kremy antykoncepcyjne, prezerwatywy, środki piorące używane do prania bielizny itp.

Grzybicze zapalenia sromu najczęściej jest powodowane przez drożdżaki Candida albicans. Jej rozwojowi sprzyja szczególnie środowisko okolic sromu, wilgotność oraz ciepło. Infekcja grzybicza objawia się białymi, kłaczkowatymi upławami, niezbyt obfitymi, które osadzają się na ścianach sromu.

Atroficzne zapalenie sromu to skutek niedoboru estrogenów w nabłonku wyściełającym pochwę i srom. W  przypadku spadku poziomu estrogenów po menopauzie dochodzi do ścieńczenia nabłonka sromu, jest on cienki, kruchy, blady, bardziej podatny na uszkodzenia.

Wirusowe zapalenie sromu jest rzadziej spotykany, a jego najczęstszą postacią jest wirus opryszczki i brodawczaka ludzkiego.

Opryszczka płciowa następuje w skutek zakażenia wirusem Herpes typu 1 lub 2. Zmiany skórne przypominają wyglądem małe liczne pęcherzyki , wypełnionych jasnym płynem, które pękają tworząc sączące owrzodzenie. Wyglądem przypominają standardową opryszczkę.

Zakażenia wirusem HPV – wirusem brodawczaka ludzkiego powoduje niepohamowany rozrost jednej z warstw nabłonka w konsekwencji czego powstają kalafiorowate naroślą. Zmiany te mogą obejmować także pochwę oraz macicę.

Bakteryjne zapalenie sromu jak sama nazwa wskazuje wywołany jest przez bakterie niekiedy w konsekwencji zarażenia się drogą płciową. Do najczęściej spotykanych postaci zapaleń bakteryjnych sromu zaliczamy między innymi; kiłę, wrzód miękki weneryczny, rzeżączka.

Zapalenie sromuPrzyczyną zapalenia sromu może być czynnik bakteryjny. Często wiąże się z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Choroby sromu mogę pojawić się przebiegu rzeżączki, kiły czy zdiagnozowaniu wrzodu miękkiego wenerycznego, czyraczność, Ropień gruczołu przedsionkowego Bartholina.

Pasożytnicze zapalenie sromu wśród najliczniejszej grupy pasożytów które wywołują zapalenie sromu możemy zaliczyć między innymi; wszawice, owsice oraz świerzb.

Wszawica łonowa to pasożyty które żyją w okolicy płciowej, w szczególności osiedlają się na włosach i w przypadku kontaktów seksualnych dochodzi do przeniesienia mikroorganizmów na skórę partnera.

Owsiki, najczęściej i najbardziej popularne wśród dzieci zajmują końcowy odcinek przewodu pokarmowego, niekiedy przedostają się w okolicę sromu i mogą skutkować pełnoobjawowym zapaleniem.

Pasożyty świerzbu bytują w warstwie zrogowaciałej naskórka, powodują nasilony świąd, który zmusza człowieka do nieustannego drapania. Szczególnie aktywnie w godzinach nocnych, gdy ciało jest najbardziej rozgrzane. Charakterystyczne jest zajęcie skóry warg sromowych, krocza, pośladków, podbrzusza, bocznych powierzchni palców.

Objawy zapalenia sromu

Wśród najczęściej wymieniany objawów towarzyszących zapaleniu sromu wyróżniamy między innymi:
– podrażnienia,
– świąd skórny,
– pieczenie,
– obrzęk tkanek,
– uszkodzenia naskórka,
– obfite różnobarwne upławy,

Leczenie zapalenia sromu

Bez względu na rodzaj oraz złożoność objawów konieczna jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem specjalistą który zajmie się zbadaniem czynnika który wywołał dane zapalenie.

W celu ustalenia przyczyny przeprowadza się następujące badania: ginekologiczne, pobranie wymazu ze sromu, cewki moczowej, pochwy i szyjki macicy. Ponieważ zapalenia dróg rodnych mogą mieć niekiedy związek z cukrzycą, należy skontrolować poziom cukru. Badaniu powinien być także poddany partner seksualny.

W infekcjach zewnętrznych organów rodnych kobiety stosuje się miejscowo środki bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne, mające postać kremów, maści lub zasypek z antybiotykami.

W przypadkach nieleczonych może dochodzić do wtórnych zakażeń pochwy, cewki i pęcherza moczowego. Choroby zapalne sromu są bardzo niebezpieczne u kobiet w ciąży, ponieważ mogą być przyczyną zakażenia wód płodowych i poronienia.

Komentarze

  1. probiotyki ginekologiczne bardzo przydają sie zarówno w walce z infekcjami intymnymi jak i zapobiegawczo, ostatnio kiedy miałam nieprzyjemne dolegliwości zastosowałam probiotyk i pieczenie w okolicach intymnych zniknęło, a kupiłam go za radą farmaceutki, teraz już wiem że najlepiej wybierać probiotyki które mają wymagalność przechowywania w lodówce bo to świadczy o ich skuteczności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *