sprawne stawy

Sprawne stawy – glukozamina, zalecenia, sposoby na sprawne stawy

Sprawne stawy zapewniają nam mobilność i sprawność fizyczną. Są nam one potrzebne do życia i to do jego końca. Bóle stawów dokuczają większości z nas. Za wiele sami jesteśmy sobie winni. Stawy bolą nas w każdym wieku, nawet małe dzieci cierpią z powodu tych dolegliwości. Na zdrowie stawów wpływa dieta, aktywność fizyczna oraz styl życia. Czasem niezbędna jest rehabilitacja i suplementacja.

Sprawne stawy

Sprawne stawy to gwarancja udanej starości. Im dłużej zachowamy je w dobrym stanie zdrowia tym bardziej możemy być na starość samodzielni i samowystarczalni. To ważny aspekt profilaktyki. Niestety postęp cywilizacyjny nie sprzyja stawom a wręcz przeciwnie.

Na ból stawów narzeka coraz młodsze pokolenie, nawet dzieci. Problemy ze stawami zaczynają się od uszkodzenia chrząstki stawowej która chroni kość przed jej ścieraniem się. By stawy się nie zużywały, ruchy były swobodne warto zadbać o stosowna dawkę ruchu, wygodną pozycję siedzącą oraz należytą dietę.

Mimo iż stawy mają zdolność do regeneracji to styl życia nie sprzyja odnowieniu. Kontuzje to zaledwie niewielki procent wśród osób skarżących się na obolałe stawy. Najczęściej bolą ans stawy kolanowe, jednak przybywa osób z bólem stawów w obrębie górnych kończyn.

Sprawne stawy – glukozamina – sekret zdrowia stawów

Glukozamina dostępna jest w dwóch postaciach – jako siarczan chondroityny i glukozaminy. Siarczan glukozaminy może być łączony z solami sodu lub potasu. Dawki substancji ustala lekarz uwzględniając całościowy stan zdrowia pacjenta.

Preparaty z potasem, glukozaminą wchłaniane do krwi poprawiają ruchomość stawów. Ich działanie polega na stymulacji syntezy proteoglikanów, które ułatwiają wbudowywanie się cząsteczek siarki do tkanki chrzęstnej. Tym samym glukozamina przyczynia się do tworzeniu macierzy tkanki chrzęstnej, czyli sukcesywnej regeneracji stawu.

Sama odbudowa jednak nie jest skuteczna gdy osoba ubolewająca na niesprawność stawów nie rezygnuje z trybu życia powodującego ich degradacje i destrukcje. Warunkiem odbudowy stawów jest istnienie chociażby znikomej warstwy tkanki chrzęstnej na kości. Przy zaawansowanym stadium uszkodzeń odbudowa nie jest możliwa, przynajmniej nie ta metoda leczniczą.

Sprawne stawy – pomóż swoim stawom

Bez tabletek i preparatów farmaceutycznych również jesteśmy w stanie wspomóc swoje stawy w ich regeneracji. Po pierwsze przestańmy im szkodzić. Po drugie wykorzystajmy naturę. Jak się okazuje liście agawy świetnie wpływają na bóle stawów, bóle reumatyczne i artretyczne. Możemy stosować je w postaci nalewki do wykonania okładów lub wcierania ekstraktu w bolące okolice.

Do wyboru mamy tez szereg leków ziołowych na bazie awokado, kurkumy, imbiru itp. Składniki te świetnie pobudzają chrząstkę stawową do odbudowy oraz blokują wolne rodniki wpływające na procesy starzenia się stawów. Bardzo popularną alternatywą jest balsam koński. Maść jest produkowana z roślin o działaniu przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym, między innymi z arniki, kasztanowca, kory wierzby.

Sprawne stawy – pomoc z apteki

Gdy bolą nas stawy możemy skorzystać z pomocy aptecznych preparatów. Wspomóc się warto suplementacją minerałów takich jak potas, wapń, magnez czy fosfor. Ponadto sięgnąć można po sprzedawane bez recepty maści na stawy. Działają one rozgrzewająco i przeciwzapalnie. Niektóre z nich zawierają siarczan glukozaminy poprawiający kondycję stawów i inne związki chemiczne odbudowujące chrząstkę stawową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *