Badania profilaktyczne dla palaczy

Badania profilaktyczne dla palaczy – spirometria, monitoring serca

Badania profilaktyczne dla palaczy – palenie papierosów zwiększa ryzyko występowania wielu chorób, w tym raka, dlatego też badania profilaktyczne dla palaczy winny być codziennością. Jeżeli nie umiesz wygrać z nałogiem, przynajmniej zadbaj o profilaktyczne badania takie jak RTG klatki piersiowej i spirometrię. To podstawowe badania jakie winny być uzupełnione kompleksowymi badaniami krwi, poziomu hormonów itp. W zależności od ich wyników wskazana jest dalsza diagnostyka lub też nie.

Badania profilaktyczne

Badania profilaktyczne winien wykonywać każdy, jednak palacze są szczególną grupą osób, narażoną na zachorowania. To oni przede wszystkim winni się badać możliwie jak najczęściej. Wczesne wykrycie raka oraz innych chorób zwiększa szanse na zdrowie. Z każdym papierosem rośnie ryzyko zachorowania na schorzenia układu oddechowego i krążenia. Im więcej palimy tym jesteśmy bardziej narażeni na działanie toksyn dymu tytoniowego.

Typową chorobą palaczy jest POChP czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, jak również nadciśnienie tętnicze i cukrzyca typu II. Palenie to również trudności z zajściem w ciążę, ryzyko raka piersi i jajnika.

Systematyczne konsultacje

Poza monitorowaniem własnym stanu zdrowia warto jest systematycznie przynajmniej raz , dwa razy w roku udać się na kontrolę lekarską. Co więcej wszelkie niepokojące objawy warto zgłaszać lekarzowi natychmiast, udając się an konsultację. Jeżeli stwierdzone zostaną nieprawidłowości, stan osłabienia itp. warto jest dbać oz drowie ponad przeciętna miarę. Zawsze w ramach profilaktyki wskazana jest aktywność na świeżym powietrzu jak i zdrowa dieta.

To minimum pozwala wzmocnić odporność organizmu osłabionego nikotyną i toksynami jakie wdychamy wraz z dymem papierosowym. Palenie papierosów poza negatywnym oddziaływaniem na krążenie i serce rujnuje układ kostny i może być przyczyną dolegliwości stawowych. To ogromne zagrożenie osteoporozą, dlatego warto jest wykonywać zwłaszcza w wieku dojrzałym raz na 2-3 lata badania densytometryczne kości.

Dym tytoniowy może powodować bolesność stawów spowodowaną uszkodzeniem chrząstki stawowej oraz niedostateczną ilością mazi stawowej. Taki stan wymaga leczenia, a niestety bywa często bagatelizowany przez palaczy i kompletnie nie wiązany z paleniem.

Badania profilaktyczne dla palaczy – spirometria

Najczęściej wykonywanym i zalecanym badaniem palaczom jest spirometria. Badanie wykonuje się spirometrem przez 5-10 minut, jest to badanie całkowicie bezbolesne. Jego wynik określa obturację i może wskazywać na astmę jak i na nowotwór płuc. Polega na nabraniu powietrza w płuca i go wydychaniu przez ustnik.

Monitoring serca

Poleca się regularne wykonywanie EKG u palaczy raz w roku i co najmniej 2 razy w miesiącu mierzenie ciśnienia tętniczego. Wdychając dym tytoniowy, powodujemy stałe niedotlenienie, które obniża wydolność serca. Ponadto nikotyna sprzyja miażdżycy. Warto zatem monitorować nie tylko stan serca ale i poziom cholesterolu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *