choroby przenoszone drogą płciową

Choroby przenoszone drogą płciową wywoływane przez bakterie

Choroby przenoszone drogą płciową nazywane bywają też wenerycznymi. Wywoływane są przez wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Wspólnym mianownikiem jest droga zakażenia. Do choroby prowadzą kontakty seksualne, niekoniecznie stosunek. Wyjątkowym sposobem zakażenia jest poród, kiedy dziecko doznaje zakażenia poprzez drogi rodne matki.

Choroby przenoszone droga płciową

Choroby przenoszone drogą płciową uchodzą za wstydliwe. Można się nimi zarazić odbywając seks analny, oralny jak i tradycyjny stosunek pochwowy. Rzadko zdarza się iż można zakazić się przez zainfekowane przedmioty np. ręczniki.

Ryzyko zachorowania zwiększa duża aktywność seksualna z wieloma partnerami oraz brak zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Najczęściej chorobą weneryczną zakażają się osoby niedoświadczone między 19 a 24 rokiem życia. Głównie są to homoseksualiści.

Rzeżączka

Chorobę wywołuje dwoinka rzeżączki. Zwykle choroba przebiega bez objawów, czasem mogą wystąpić ropne upławy, ból w podbrzuszu lub pieczenie w okolicach intymnych. Objawem może być tez obfita miesiączka i rozchwianie cyklu. U mężczyzn chorobę rozpoznać można po ropnym wycieku z cewki moczowej połączonym z bólem przy mikcji.

Kiła

Kiłę wywołuje krętek blady, bakteria mogąca przenosić się również poprzez pocałunek. Zaledwie co druga osoba chora doznaje objawów choroby. Brak leczenia kiły prowadzi do uszkodzeń układu nerwowego, krążenia i kości. Również kiła może powodować powikłania w obszarze narządu wzroku oraz zaburzenia psychiczne. W pierwszej fazie pojawia się wrzód na genitaliach lub sromie, następnie wysypka na dłoniach i podeszwach stóp, które mijają samoistnie.

Chlamydioza

U większości osób choroba przebiega utajona bez objawów. Diagnozowana jest dopiero wówczas, gdy wywołuje powikłania – zapalenie najądrza u mężczyzn lub przydatków u kobiet. Zakażenie możliwe jest także poprzez uszkodzenia w błonach śluzowych i skórze. Trwałym powikłaniem jest bezpłodność.

Ziarnica weneryczna pachwin (LGV)

Chorobę wywołuje zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis. Spotykana w krajach tropikalnych, objawia się owrzodzeniem narządów płciowych. Powikłaniem jest zapalenie węzłów chłonnych oraz bóle stawów i ropnie.

Wrzód weneryczny

Dużo częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, wynika z zakażenia bakterią Haemophilus ducreyi. Objawem jest owrzodzenie narządów płciowych. Wrzody przypominają ziarno z jasnoczerwoną obwódką.

Nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej (NGU)

Choroba częstsza u kobiet, wywoływana przez bakterie Chlamydia trachomatis, jej objawem jest parcie na pęcherz oraz ból i pieczenie przy oddawaniu moczu. Dodatkowo mogą wystąpić upławy o nieprzyjemnym zapachu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *