Dieta zgodna z grupą krwi B

Dieta zgodna z grupą krwi B – co jeść? Jakich produktów unikać?

Dieta zgodna z grupą krwi B – jak powinna wyglądać dieta zgodna z grupą krwi B, by zachować zdrowie? Warto zwrócić uwagę na to co spożywać mając grupę B, by usprawnić działanie organizmu, jego funkcje we wszystkich układach. Ponadto należy zwrócić uwagę na produkty niewskazane w diecie z uwagi na grupę krwi.

Dieta zgodna z grupą krwi B – co jeść?

Gdy zastanowimy się co jeść mając grupę krwi B okaże się, iż jadłospis jest bardzo szeroki i daje pole do popisu. Urozmaicona dieta, bo tak ją można nazwać bazuje na mięsie. Zalecany jest zarówno królik, jak i wołowina, indyk i dziczyzna. W zasadzie każdy rodzaj mięsa będzie na miejscu za wyjątkiem kurczaka. Gdy przyjrzymy się nabiałowi z produktów zalecanych należy wymienić chude mleko, jogurt, kefir oraz serek wiejski, ricotta, mozzarella czy feta.

Nie musimy się tez martwić o spożywanie masła, serów brie i pleśniowych czy sera gouda. Są to produkty neutralne podobnie jak mleko sojowe, czy ser, serwatka itp. Z przeciwwskazań winniśmy zwrócić uwagę na lody, jakie powinno się eliminować z diety. Wracając do mięsa wspomnieć należy o rybach, które są polecane osobom z grupą krwi B. otóż wskazany jest dorsz, łosoś, halibut, szczupak, morszczuk i wiele innych ryb morskich.

Nie ma przeciwwskazań do jedzenia kawioru, pstrąga czy makreli, jednak unikać należy spożywania krewetek, małży, wędzonego łososia oraz ślimaków. Niewskazane są owoce morza za to neutralnie oddziałują przegrzebki i kałamarnica.

Warzywa i owoce w diecie grupy B

Do zalecanych warzyw w diecie grupy B należą kapusty, zarówno biała jak i czerwona a także kalafior, brokuł i brukselka. Ponadto poleca się spożywanie buraków, bakłażana, papryk różnego rodzaju oraz pietruszki. Z produktów których warto zrezygnować należy wymienić kukurydzę, oliwki i pomidory, a także dynię, awokado, rzodkiewki i kiełki fasoli mung. Większość warzyw jest neutralna dla grupy krwi B.

Jeśli chodzi zaś o owoce to wskazane są banany i ananas oraz jeżyny, winogrona, śliwy i żurawina. Wykluczyć z jadłospisu warto rabarbar, kokos i granat, opuncję. Pozostałe owoce są bez wpływu na organizm ponad te właściwości jakie są dla nich typowe.

Produkty zbożowe i sposoby przyrządzania potraw

W menu nie powinno zabraknąć zbóż i produktów zbożowych. Dlatego też dietę urozmaicić należy orkiszem, owsem oraz prosem. Polecanym składnikiem jest również mąka ryżowa, owsiana i pieczywo chrupkie, ryżowe. Ryż winien być w diecie kluczowy, można go spożywać na różne sposoby, zarówno biały jak i brązowy, basmati. Dotyczy to także makaronów. Bezwzględnie osoby na diecie zgodnej z grupą B winny zrezygnować z pszenicy, żyta i kukurydzy. Tym samym nie jest wskazany chleb żytni ani pszenny, bułki, a także kasze jęczmienne, gryczana czy kuskus.

Warto wspomnieć, iż sposoby przyrządzania potraw, gotowania i komponowania dań również nie powinny być przypadkowe. Mięsa warto jest smażyć na olejach roślinnych, a najlepiej spożywać duszone, gotowane na parze unikając tłuszczów trans. Warzywa i owoce można spożywać surowe, gotowane, w formie dżemów i konfitur, a także soków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *