muszki owocówki

Muszki owocówki i meszki – jak rozróżnić ukąszenie? Czy są groźne?

Muszki owocówki i muszki często są ze sobą mylone. Dla laika wyglądają podobnie, co za tym idzie nie trudno się dziwić pomyłkom w nazewnictwie. Mimo wszystko dobrze wiedzieć, czym się różnią gdyż konsekwencje ukąszenia meszków bywają poważne dla zdrowia.

Muszki owocówki

Muszki owocówki bywają plagą domostw latem, kiedy mnożą się niezmiernie szybko wokół świeżych owoców, warzyw i produktów świeżych. Muszki owocówki odżywiają się wyłącznie drożdżami powstałymi w wyniku fermentacji, stad tak często spotykamy je wokół kosza na odpady. Podstawową różnicę między muszkami i meszkami dostrzega się w żywieniu, bowiem meszki kąsają ludzi i zwierzęta, potrzebują krwi, nie zaś drożdży jak muszki. Co więcej krew musi być bogata w białko.

Jak odróżnić muszkę od meszka?

Zarówno muszki owocówki jak i meszki są niewielkimi owadami osiągającymi 2-3 mm, aczkolwiek meszki osiągają nieco większe rozmiary do 10 mm maksymalnie. Wyróżnikiem muszek jest czerwony lub biały kolor oczu. Tułów oraz odwłok owocówek ma kolor jasnożółty przechodzący w brązowy, zaś meszków czarny. Różnica jest także w bytowaniu muszki owocówki bytują najchętniej przy odpadach, w kuchni, w sadzie, zaś meszki wsytępują w zachwaszczonych miejscach, pośród wysokich roślin zielonych, wokół zbiorników wodnych.

Owocówki nie atakują ludzi, gdy meszki kąsają zwierzęta oraz ludzi. Przyciąga meszki ciepło człowieka, pot oraz wydychany dwutlenek węgla, stad najczęściej meszki latają nam wokół głowy.

Muszki owocówki przenoszą do owoców drobnoustroje, bakterie, grzyby przez co są groźne, jednak znacznie mniej niżeli meszki, które wprowadzają drobnoustroje bezpośrednio do naszego organizmu. Meszki to pasożyty, które wydzielają swoisty jad, na jaki wielu alergików jest uczulonych. To właśnie u nich po ukąszeniu pojawiają się przykre dolegliwości, zaczerwienienia skóry i trudno gojące się rany.

W skrajnych przypadkach ukąszenie meszka może wywołać wstrząs anafilaktyczny. Kolejną różnicą jest rozmnażanie się. Meszki mnożą się w wodzie, potrzebują środowiska wodnego do rozwoju larw, kiedy muszki owocówki mnożą się w psujących się owocach i warzywach zawierających cukier.

Ukąszenia meszków

Ukąszeń muszek owocówek nie musimy się obawiać. Z łatwością możemy się ich pozbyć eliminując z otoczenia wszystko co zawiera cukier i ulega fermentacji. Niestety z meszkami nie jest tak łatwo. Ciężko jest je odstraszyć, trudno też się przed nimi ochronić i ustrzec. Pomocne są aerozole przeciw owadom, jednak nie wszystkie są skuteczne.

Możemy jedynie unikać miejsc, gdzie meszków jest najwięcej, chronić ciało poprzez odzież. Ponadto unikać ekspozycji w dni duszne, gdy jest ciepło i szybko się pocimy, wówczas meszków jest najwięcej. Często ugryzienia pozostałe po meszkach na ciele mylimy z ukąszeniami komarów, tymczasem to sprawka meszków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *