Alergia w ciąży

Alergia w ciąży – Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

Alergia w ciąży to stosunkowo częste zjawisko. Poza kobietami alergikami warto zauważyć iż u sporej części kobiet alergia pojawia się dopiero w ciąży i wraz z wyciszeniem burzy hormonalnej po porodzie zanika samoistnie. Leczenie alergii w ciąży jest tematem kontrowersyjnym, jednak w niektórych przypadkach musi zostać podjęte.

Odstawienie leków przeciwalergicznych nie zawsze dobrze służy zdrowiu kobiety ciężarnej a pośrednio również wpływa na płód. Zatem wyważenie korzyści i strat w przypadku kontynuacji terapii lekowej alergii jest tutaj kluczowe.

Alergia w ciąży

Alergia w ciąży rodzi wiele zagrożeń dla matki i dziecka. Jej leczenie nie jest wskazane z uwagi na oddziaływanie leków przeciwalergicznych na rozwój płodu, z drugiej jednak strony zaprzestanie terapii może prowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia matki i również rzutować na rozwój ciąży.

Większość ciężarnych odstawia tabletki na alergię o ile dolegliwości na to pozwalają. Przykładem konieczności kontynuowania leczenia jest astma oskrzelowa, kiedy zaprzestanie leczenia prowadzi do poważniejszych konsekwencji niżeli jego kontynuowanie.

Gdy alergia pojawia się i znika

Niektórym kobietom ciąża służy i w wyniku burzy hormonalnej objawy alergii znikają. Nagle organizm przestaje być wrażliwy na alergeny dotąd wywołujące reakcje alergiczne. Niestety znacznie częściej bywa odwrotnie. Alergia potrafi pojawić się u kobiet dotąd nie będących alergikami. Zaletą tej właśnie alergii jest jej samoczynne zanikniecie po ciąży lub jeszcze w trakcie ciąży po pierwszym trymestrze, gdy poziom hormonów i odporności się stabilizuje.

Należy z tego powodu wnikliwie obserwować swój organizm i reagować na wszelkie niepokojące symptomy. Warto zatem unikać cytrusów, czekolady i orzechów, czyli najsilniejszych alergenów. Uczulać może tez miód, mleko a także owoce morza. Ostrożność zachować należy też z kosmetykami, detergentami które bardzo często działają w ciąży drażniąco.

Gdy już wcześniej cierpiałaś na alergie i jesteś pod opieką alergologa w ciąży również wybierz się na wizytę kontrolną. Jeżeli przyjmujesz leki na alergię jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem czy aby zażywane leki nie trzeba wymienić na inne, mniej szkodzące ciąży. Nigdy samodzielnie nie rezygnuj z leków na alergię. Co prawda immunoterapii nie rozpoczyna się w ciąży to można ją kontynuować i zakończyć zgodnie z harmonogramem będąc w ciąży.

Przyszła mama i alergia

W kwestii leków na alergię zaufaj lekarzom. Zasadą jest iż w tym stanie nie przyjmuje się leków z grupy C. dopuszczalne są za to Claritine, Zyrtec, Allertec i Amertil. Bezwzględnie niewskazanym lekiem i zabronionym w ciąży jest Telfast. Z leków wziewnych dopuszcza się te zawierające jako substancję czynną budesonid np. Budesonid i Pulmicort, a także Atrovent (bromek ipratropium) i Berodual (bromek ipratropium + fenoterol).

Samodzielnie możesz stosować jedynie sól fizjologiczną do płukania nosa oraz wodę morską, natomiast do łagodzenia skórnych dolegliwości Alantan i Nanobase. Ponadto możesz aplikować wapń jednak nie przekraczając dawki 1000mg na dobę. W większych ilościach wapno może spowodować kamicę, zwłaszcza gdy połączysz je z witaminą C. Nie stosuj maści, kropli do oczu itp. preparatów bez konsultacji z lekarzem, nawet jeśli są to środki łagodne przeznaczone do skóry atopowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *