cytryna

Cytryna – wartość odżywcza, właściwości lecznicze i zastosowanie

Cytryna jest cytrusem bardzo dobrze znanym i lubianym w diecie. Nadaje wielu potrawom i daniom smaku. Mimo iż jest bardzo kwaśna, to właśnie jej kwasowość jest potrzebna w wielu przypadkach. Uchodzi też za owoc bogaty w witaminę C. wykazuje szereg właściwości odkażających i czyszczących, dzięki czemu znalazła zastosowanie między innymi w środkach czystości. Nadaje świeżości dzięki intensywnemu zapachowi.

Witamina C i cytryna

Cytryna polecana jest jako bomba witaminowa przeciw przeziębieniu, grypie. Czy to prawda? Owszem cytryna pobudza procesy trawienne i przyspiesz atak zwany detoks organizmu, co za tym idzie jest rewelacyjnym składnikiem diety odchudzającej i pomocą w walce z chorobą, jednak wcale nie zawiera tak wiele witaminy C jakby się nam wydawało. Zawiera jej 53mg na 100g, co pozwala cytrynie wesprzeć odporność oraz łagodzić skutki infekcji.

O wiele więcej witaminy C zawiera w sobie czarna porzeczka. Zaletą cytryny jest spora dawka rutyny, która w organizmie blokuje utratę witaminy C uszczelniając naczynia krwionośne. Jest także doskonałym źródłem beta-karotenu, witamin B oraz E. W cytrynie znajdują się terpeny pobudzające wydzielani się śliny. To wszystko pośrednio ma znaczenie dla odchudzania.

Cytryną przyspieszysz metabolizm

Jedząc cytrynę, dodając sok z cytryny do wody, czy sałatki przyspieszysz trawienie, a co za tym idzie również spalanie kalorii. Niestety cytryna ma pewien haczyk. Mimo iż gasi pragnienie, pobudza trawienie, to także wzmaga apetyt. Ta ostatnia właściwość cytryny kłóci się z dietą. Jest jednak na to sposób!

Wystarczy cytrynę zajadać produktem dającym uczucie sytości o zachowaniu gąbki w żołądku a efekt działania cytryny spotęgujemy ograniczając uczucie głodu zarazem. Dobrym połączeniem jest tarte jabłko skropione cytryną. Pektyny jabłka nie pozwalają na uczucie głodu, zaś cytryna wraz z jabłkiem wpływają na odchudzający efekt.

Inne ciekawe zastosowania cytryny

Cytrynę stosuje się nie tylko w gastronomii. Czasem zapach cytryny zwłaszcza wcierany w skronie pomaga na ból głowy. Interesującym zastosowaniem cytryny jest wykorzystanie sok z niej jako odplamiacza do tkanin, czy skóry rąk zabarwionej ziemią, kolorem warzyw np. buraków itp. Sok z cytryny świetnie neutralizuje zapachy, dlatego też jest popularnym odświeżaczem powietrza.

Cytryny ale jakie

Na rynku mamy do wyboru klasyczne cytryny oraz limonki. Limonki mają mniejsza zawartość witaminy C i są delikatniejsze. Do celów odchudzających i leczniczych wybieraj zawsze owoce ładnie wybarwione na kolor żółty. Unikaj owoców zielonkawych, brązowiejących czy nadgnitych. Dojrzałe cytryny winny pięknie pachnieć na swoich końcach.

Im są bardziej pofałdowane tym grubsza mają skórkę, a co za tym idzie mniej soku na jakim nam zależy najbardziej. By wycisnąć jak najwięcej soku z cytryny przecinaj cytrynę po skosie. Pamiętaj by sok z cytryny pić rozcieńczony. Bezpośrednio wyciśnięty może podrażnić przełyk, uszkadzając błonę śluzową. Poza tym pamiętaj że wrzucenie plastra cytryny do gorącej herbaty zabija witaminę C w nim zawartą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *