niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy – leczenie niedoczynności tarczycy, objawy

Niedoczynność tarczycy – najnowsze badania wskazują, że coraz więcej osób cierpi z powodu niedoczynności tarczycy. Gruczoł ten produkuje zbyt małe ilości hormonów, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Niedoczynność tarczycy stwierdza się obecnie nawet u noworodków w trakcie badań przesiewowych, co oznacza dla nich konieczność suplementacji hormonów przez całe życie już od narodzin.

Najczęściej jednak objawy choroby pojawiają się u dorosłych kobiet. Często przez długi czas są one jednak bagatelizowane i kobieta nie leczy się. Może to jednak stanowić bardzo poważne zagrożenie dla jej zdrowia, a nawet życia.

Niedoczynność tarczycy – Jakie są jej najczęstsze objawy?

Przede wszystkim, pojawiają się niekontrolowana senność i zmęczenie. Często trud młodej i wysportowanej osobie może sprawiać nawet wejście po schodach na drugie piętro.

Choroba powoduje również znaczne obniżenie się metabolizmu. Wiele osób skarży się na nadwagę, a nawet otyłość, pomimo stosowania diety oraz uprawiania sportu. Organizm zatrzymuje również spore ilości wody, co potęguje ten stan.

Skóra staje się sucha, paznokcie i włosy łamią się oraz rozdwajają. Często nie pomagają nawet przyjmowane witaminy i suplementy diety.

U chorych mogą pojawić się również inne problemy, z ciśnieniem, poziomem cukru we krwi, a nawet z sercem.

Im wcześniej wykryje się chorobę, tym lepiej. Można bowiem rozpocząć proces leczenia. Każdy lekarz zaleca przede wszystkim przyjmowanie syntetycznych hormonów tarczycy oraz stałą kontrolę. Należy wykonywać badanie z krwi przynajmniej dwa razy do roku i dostosowywać dawkę preparatu do aktualnej potrzeby. Poza tym, lekarze często zalecają również zdrową i optymalną dietę oraz sport.

Zespół Hashimoto i inne tarczycowe problemy

Okazuje się, że wiele osób cierpiących na niedoczynność tarczycy, choruje również na Zespół Hashimoto. Jest to choroba autoimmunologiczna, która powoduje, że organizm sam atakuje tarczycę. Najnowsze badania dowodzą jednak, że częstą przyczyną tego stanu rzeczy są ukryte alergie pokarmowe.

Wiele osób przez całe swoje życie nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich organizm nie toleruje niektórych składników pokarmowych i spożywa je dość często. Organizm nie wykazuje bowiem żadnych symptomów zewnętrznych, jak wysypka, czy ból brzucha. Spożywanie takich alergenów powoduje jednak powolne uszkadzanie ścianek jelit, co prowadzi do uszkadzania różnych organów, w tym również tarczycy.

Zdrowa tarczyca z pomocą diety

Wielu pacjentów, którzy wprowadzili dietę eliminacyjną i zrezygnowali z substancji szkodliwych dla ich organizmów, zwalczyło również chorobę tarczycy i udało im się powrócić do zdrowia. Testy na takie ukryte alergie pokarmowe można wykonać w wielu miastach. Najczęściej wykazują one alergie na gluten, laktozę, jaja kurze lub owoce.

Konieczne jest wówczas zastosowanie diety eliminacyjnej i rezygnacja ze szkodliwych produktów. Warto poświęcić się w ten sposób dla swojego organizmu i poprawy stanu zdrowia, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo całkowitego zwalczenia choroby i powrotu do pełnego zdrowia, bez konieczności zażywania leków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *