Zapalenie migdałków

Zapalenie migdałków – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie migdałków to nie tylko poważna, ale i bardzo uciążliwa choroba. Kto miał z nią już do czynienia, ten wie, jak bolesna i dokuczliwa potrafi być. Poza silnym bólem gardła, który stanowi nieodzowny objaw zapalenia, trzeba borykać się także z osłabieniem organizmu oraz gorączką, która niejednokrotnie może być naprawdę wysoka. Rozwojowi choroby sprzyja zwłaszcza okres jesienno-zimowy, który obecnie nam towarzyszy.

Z tego też względu już zawczasu warto dowiedzieć się o tym schorzeniu nieco więcej, aby w porę uchronić od niego siebie i swoich bliskich. A jeżeli mimo starań i tak Cię ono dopadnie, to z tego artykułu dowiesz się, jak skutecznie walczyć z zapaleniem migdałków, a w tym między innymi skąd się bierze, jak je rozpoznać i na jakie leki warto zwrócić uwagę, bo mogą okazać się nieocenioną pomocą w tejże walce. Dlatego też, jeżeli zainteresowało Cię omawiane zagadnienie, to koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu.

Zapalenie migdałków – objawy

Lista objawów, jakie mogą towarzyszyć zapaleniu migdałków, jest naprawdę długa. Tym najbardziej oczywistym jest, rzecz jasna, ból gardła, który może być naprawdę silny. Jednak poza bolesnością gardła chory musi zmagać się także z trudnościami w połykaniu, chrypką oraz brakiem apetytu. Węzły chłonne na szyi ulegają powiększeniu. Pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka. Z kolei do objawów, które z całą pewnością mogą być nieco mylące i nie kojarzyć się z zapaleniem migdałków, należą bóle głowy i ucha. Ponadto, z powodu zalegającej ropy, zapach z ust ulega zauważalnej zmianie i staje się wyraźnie nieprzyjemny.

Chory, aby pozbyć się ropnej wydzieliny, zmuszony jest odpluwać tak zwane czopy ropne. Inną uciążliwością jest również zatkany nos i katar, które pojawiają się często w przypadku ostrych zapaleń. Niejednokrotnie osoba, którą dopadło zapalenie migdałków, musi zmaga się z jego objawami przez długi czas. Jeżeli przyczyną choroby jest przeziębienie organizmu, to większość z wymienionych przypadłości może utrzymywać się nawet przez dziesięć następnych dni.

Jeszcze gorzej jest, gdy powodem zapalenia staje się wirus Epsteina-Barr. W takim przypadku objawy choroby są znacznie bardziej nasilone aniżeli przy zwykłym przeziębieniu. Stopień bolesności gardła jest jeszcze wyższy. Pojawia się wysoka gorączka, która przekracza z reguły trzydzieści osiem stopni. Jeżeli choroba występuje u dziecka, to mogą jej towarzyszyć również bóle brzucha, a nawet wymioty. Dobrą wiadomością jest fakt, że w przypadku, gdy mamy do czynienia z wirusowym zapaleniem migdałków, rzadko zdarzają się jakiekolwiek powikłania po chorobie.

Co więcej, objawy najczęściej same ustępują. Jeśli jednak zapalenie migdałków zostało spowodowane paciorkowcem, to prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań wzrasta, a do najczęściej występujących zaliczyć należy między innymi naciek okołomigdałkowy oraz zakrzepowe zapalenie wewnętrznej żyły szyjnej.

Zapalenie migdałków – leczenie

Jak już zostało wcześniej wspomniane, zapalenie migdałków w doskonałej większości przypadków mija samoistnie. Trudno jednak obyć się bez lekarstw, kiedy objawy są tak dokuczliwe i znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jeżeli więc wybierzemy się do lekarza, to to, jakie leki on zaleci zależne jest zwłaszcza od przyczyny choroby. Jeżeli mamy do czynienia z zapaleniem migdałków o podłożu wirusowym to lekarz skupi się raczej na leczeniu występujących objawów.

Z tego też względu najczęściej stosowanymi lekami będą po prostu te zbijające gorączkę i przeciwzapalne. Warto też, zwłaszcza w celu zmniejszeniu bolesności gardła, zastosować leki przeciwbólowe działające miejscowo. Jeżeli zaś przyczyną zapalenia jest bakteria to koniecznym będzie przyjmowanie odpowiednio dobranych przez lekarza antybiotyków.

Zapalenie migdałków – kto może zachorować?

Na zapalenie migdałków może oczywiście zachorować każdy. Jednak grupę najbardziej narażoną na tę chorobę stanowią dzieci. Jak wynika ze statystyk, aż osiemdziesiąt procent z nich w wieku między trzy a osiem lat przynajmniej raz zmagało się z owym zapaleniem. Choroba może być dla maluchów prawdziwym utrapieniem, ponieważ poza tym, że lista jej objawów jest w tym przypadku bardziej rozbudowana, to potrafi pojawić się u jednego dziecka nawet kilka razy w ciągu jednego roku.

Lekarze pocieszają jednak, że zapalenie migdałków ma również swoje dobre strony. Kiedy się bowiem pojawia, jest symptomem rozwoju układu odpornościowego, który stanowi kluczową rolę w walce z innymi chorobami. Mimo to należy jednak pamiętać, że zapalenie migdałków to wciąż poważne schorzenie, którego nie należy lekceważyć zwłaszcza u dzieci. Jeżeli więc zauważymy, że u naszej pociechy występują wskazane wyżej objawy, to nie czekajmy i skonsultujmy się z lekarzem.

Garść niezbędnych informacji

Jeżeli Twoje dziecko cierpi na zapalenie migdałków to ogranicz palenie papierosów w jego pobliżu. Jeżeli jesteś osoba niepalącą to zadbaj, aby inni również nie męczyli chorego dymem papierosowym. Ten ostatni działa drażniąco i wysuszająco, co sprawia, że dostarczy dziecku nie tylko dodatkowego bólu, ale również utrudni mu oddychanie.

Jeśli zaś u chorego utrzymuje się gorączka, to nie zapomnij o regularnym podawaniu mu płynów. To bardzo ważne, aby podczas walki z chorobą organizm był odpowiednio nawodniony!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *