Wiskosuplementacja

Wiskosuplementacja – działanie, skutki uboczne, komplikacje

Wiskosuplementacja składa się z zastrzyków hialuronianu i jest stosowana w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.

Wiskosuplementacja – zawierają:

 • 1% hialuronian sodu ( Euflexxa )
 • Hialuronian sodu ( Hyalgan )
 • Hialuronian o dużej masie cząsteczkowej ( Orthovisc )
 • Hialuronian sodu ( Supartz )
 • Hylan G- F20 (Synvisc)
 • 1% hialuronian sodu (Nuflexxa)

Mogą pomóc zmniejszyć ból w kolanie dotkniętym chorobą zwyrodnieniową stawów, zwiększając mobilność i pozwalając na większą aktywność.

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności. Rozwija się powoli, a ból, jaki wywołuje, pogarsza się z czasem. Chociaż nie ma lekarstwa na zapalenie kości i stawów, istnieje wiele możliwości leczenia, aby pomóc ludziom radzić sobie z bólem i pozostać aktywnymi. We wczesnym stadium artretyzmu stawu kolanowego leczono metodami nieoperacyjnymi. Lekarz może zalecić szereg rekomendacji, w tym:

 • Zwiekszenie poziomu aktywności fizycznej
 • Utrata masy ciała
 • Środki przeciwbólowe, takie jak acetaminofen lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen
 • Fizykoterapia
 • Zastrzyki z kortykosteroidów

Inną opcją leczenia jest procedura zwana wiskosuplementacją. Jeśli wypróbowałeś wszystkie inne metody leczenia nieoperacyjnego i twój ból nadal ogranicza twoje działania, może to być najlepsza opcja.

W tej procedurze do stawu kolanowego wstrzykuje się żelopodobny płyn zwany kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą substancją znajdującą się w stawie maziowym otaczającym stawy. Działa jak smar, aby umożliwić kościom płynne poruszanie się po sobie oraz amortyzator dla obciążeń stawowych. Ludzie z chorobą zwyrodnieniową stawów mają niższą niż normalną koncentrację kwasu hialuronowego w stawach. Teoria mówi, że dodanie kwasu hialuronowego do stawu artretycznego ułatwi ruch i zmniejszy ból.

Najnowsze badania nie wykazały jednak, aby wiskosuplementacja była skuteczna w znacznym zmniejszaniu bólu lub poprawie funkcji sawu. Chociaż niektórzy pacjenci zgłaszają ulgę w związku z zabiegiem, niektórym ludziom nie pomagają stosowane zastrzyki.

Wiskosuplementacja – historia

Wiskosuplementacja została po raz pierwszy zastosowana w Europie i Azji i została zatwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków w 1997 r. Kilka preparatów kwasu hialuronowego jest obecnie dostępna w handlu w Polsce.

Wiskosuplementacja – działanie

Normalny płyn stawowy zawiera substancję zwaną hialuronianem. Działa jak amortyzator i smar w twoim stawie i jest potrzebny, aby pomóc we właściwej pracy stawu. Hialuronian jest bardzo lepki, dzięki czemu powierzchnie chrząstki kości ślizgają się po sobie nawzajem. Prowadzi to do zmniejszenia objawów choroby zwyrodnieniowej stawów. Obecnie leki te są zatwierdzone tylko w leczeniu łagodnego i umiarkowanego zapalenia stawu kolanowego. Leki te można wstrzykiwać do obu kolan lub po prostu do pojedynczego stawu kolanowego.

Wiskosuplementacja – skutki uboczne

Potencjalne skutki uboczne wstrzyknięć stawu kolanowego obejmują obrzęk stawów i ból. Nie mogą z nich korzystać osoby ze skórnymi lub stawowymi infekcjami. Ponadto większość zastrzyków wytwarza się z przetworzonych kurczaków, zatem nie należy ich stosować u osób alergią na jajka. Czasami może wystąpić ciężka reakcja połączona z obrzękiem, zaczerwienieniem i bólem, zwana reakcją pseudoseptyczną.

Czego można oczekiwać od wstrzyknięć?

Leczenie za pomocą wstrzyknięć w kolanie obejmuje jednorazowe wstrzyknięcia do cotygodniowych wstrzyknięć przez trzy do pięciu tygodni. Ulgę w bólu zwykle uzyskuje się od 4 do 12 tygodni, a efekt utrzymuje się nawet przez kilka miesięcy. W razie potrzeby leczenie można powtórzyć.

Jak zauważono powyżej, niektórym pacjentom nie pomoże pomoc w postaci wiskosuplementacji. Dla tych, którzy zgłaszają ulgę przy zabiegu, może upłynąć kilka tygodni, zanim zauważą jakąkolwiek poprawę. Efekty przez stosunkowo długi czas są zmienne. Niektórzy pacjenci zgłaszają działanie łagodzące ból przez kilka miesięcy po wstrzyknięciu, natomiast po upływie tego czasu dolegliwości bólowe zaczynają stopniowo powracać.

Jeśli wstrzyknięcia są skuteczne, mogą być powtórzone po pewnym czasie, zwykle 6 miesięcy.

Chociaż niektórzy pacjenci zgłaszają ulgę w objawach zapalenia stawów za pomocą wiskosuplementacji, procedura nigdy nie wykazała odwrócenia procesu zapalenia stawów lub ponownego wzrostu chrząstki.

Skuteczność wiskosuplementacji w leczeniu zapalenia stawów nie jest jasna. Zaproponowano, że wiskosuplementacja jest najskuteczniejsza, jeśli zapalenie stawów jest we wczesnym stadium (łagodne do umiarkowanego), ale potrzeba więcej badań, aby to potwierdzić. Trwają badania w zakresie wiskosuplementacji i jej długoterminowych skutków.

Wiskosuplementacja – komplikacje

Rzadko u pacjentów może wystąpić miejscowa reakcja alergiczna w kolanie. W takich przypadkach kolano może stać się płynne, czerwone, ciepłe i bolesne. Wówczas należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Infekcje i krwawienia są również bardzo rzadkimi powikłaniami występującymi po zastosowaniu tej metody leczenia. Decyzja o dobraniu metody do konkretnego przypadku zawsze powinna być poprzedzona wnikliwym badaniem lekarskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *