Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Opalenizna z solarium – bezpieczna opalenizna, zasady opalania

Opalenizna z solarium – opalanie się w solarium może być bezpieczne, jednak wymaga stosowania się do kilku zasad. Warto wiedzieć jak korzystać z łóżek opalających. Wizyty w solarium poprawiają nastrój i koloryt skóry, zwłaszcza w deszczowe i jesienne dni kiedy zaczyna nam brakować słońca. Wpływ światła również tego z solarium stymuluje produkcje i uwalnianie się endorfin, czyli hormonów szczęścia. Niestety ta przyjemność nie jest dla wszystkich i bez wątpienia nie powinno się z solarium korzystać zbyt często.

Bezpieczna opalenizna w solarium

Powszechnie mówi się o szkodliwości promieniowania UVA na skórę, mimo iż rzekomo jest mniej szkodliwe od promieniowania UVB. Solarium może wywoływać poparzenia skórne, zwłaszcza u osób z cera wrażliwą. Celem solarium jest opalanie, tymczasem wraz z opalaniem solarium przyspiesza starzenie się skóry, wysusza ją i pozbawia kolagenu, tym samym skóra traci jędrność, elastyczność i wcale nie wygląda pięknie

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Jak się okazuje regularne opalanie się w solarium jest bardziej szkodliwe niż kąpiele słoneczne bez kremu z filtrem. Promienie UVA działają na skórę właściwą, czyli docierają bardzo głęboko uszkadzając włókna kolagenowe, tym samym powodują pogrubienie warstwy rogowej, przez co skóra staje się szorstka.

Ponadto promieniowanie UVA oddziałuje na układ krwionośny i naczynia włosowate odżywiające komórki skóry, niszczy tez paznokcie i włosy, powoduje większe zmarszczki. Zatem czy w ogóle jest możliwa bezpieczna opalenizna? Owszem, jeśli z solarium będziesz korzystać z głową, rozsądkiem.

Opalenizna z solarium – zasady opalania się w solarium

Przede wszystkim korzystaj z solarium rzadko i niezbyt długo. Ponadto chroń wrażliwe miejsca ciała jak sutki, brodawki, by skóra w tych miejscach się nie łuszczyła. Brak należytej ochrony może w konsekwencji, nawet po latach wywoływać raka skóry, raka sutka, czy raka piersi.

Jako, iż UVA zwiększa produkcję wolnych rodników istnieje zagrożenie czerniakiem. By opalanie było bezpieczne wybieraj tylko sprawdzone solaria z nowoczesnym sprzętem, w pełni sprawnym i certyfikowanym. Przy skorzystaniu z solarium upewnij się każdorazowo czy łózko zostało zdezynfekowane, to ważne, gdyż można w ten sposób zarazić się grzybicą i innymi chorobami skóry. Podobnie korzystaj wyłącznie z jednorazowej bielizny i ręczników.

Przed sesją solarium nawilż skórę kremem z filtrem UVA. Efekty opalenizny są wówczas słabsze, jednak nasza skóra jest chroniona. Obligatoryjnie skorzystaj z okularów ochronnych, bowiem promieniowanie UVA może powodować zaćmę. Pamiętaj, iż zamykanie oczu nie jest wystarczającą ochroną. Po wizycie w solarium nie zapomnij dobrze nawilżyć skóry.

Jak często można się opalać w solarium?

Częstym pytaniem jakie stawiają sobie kobiety jest to jak często można się opalać w solarium bez uszczerbku dla zdrowia. Odpowiedź jest niejednoznaczna, bowiem zależy do wielu czynników. Na pewno nie zaszkodzi nam wizyta 2-3 razy w roku, jednak raz w tygodniu może być zbyt często. Pamiętaj, iż 15 minut solarium odpowiada całemu dniowi pobytu na słońcu.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *