seks po stomii

Seks po stomii – od kiedy ten seks? Miłość ze stomikiem

Seks po stomii – tematy seksu w Polsce to wciąż tabu. Tym bardziej stomia to zjawisko całkowicie Polakom obce. Życie seksualne stomika bywa trudne, tymczasem stomia nie jest przeszkodą w udanym współżyciu. Seks po stomii może być równie satysfakcjonujący co przed pod warunkiem iż stomik stosuje się do zaleceń lekarskich.

Stomia i seks po stomii

Zdrowie seksualne jest nie mnie istotne co kondycja zdrowotna w innych obszarach życia. Ważne jest umieć korzystać z życia i seksu w sposób odpowiedzialny i bezpieczny. Świadomość chorób przenoszonych drogą płciową jest kluczowa. Brak zaufania a co gorsza wstyd i brak rozmowy z partnerem o problemach seksualnych szkodzi związkowi i prowadzi do napięć oraz zdrady.

Ma to znaczenie dla wyboru antykoncepcji. Gdy partner posiada stomię rozmowa jest trudna i niezręczna. Rocznie wykonuje się od 6 do 8 tysięcy operacji wyłonienia stomii. Mimo to, jest to temat o którym nie wypada mówić. Tymczasem należy zadbać o swój stan zdrowia, w tym o seks po stomii. Życia seksualnego należy nauczyć się od nowa, co tyczy się stomika i partnerki.

Czym jest stomia?

Stomia to chirurgiczne połączenie światła jelita ze skórą brzucha. Stomik wypróżnia się poprzez stomię. W zależności od tego w jaki miejscu wyłoniono stomię wyróżniamy kolostomię (połączenie jelita grubego ze skórą), ileostomię (połączenie jelita cienkiego ze skórą) oraz urostomię (połączenie dróg moczowych ze skóra przez jelito cienkie). Problemem bywa akceptacja sytuacji przez chorego. Ze stomią trzeba się oswoić.

Czasem psychika w tym zakresie potrafi płatać figle. Trudny okres dostosowania się do stomii wpływa na jakość seksu i w ogóle jego zaistnienie w nowej sytuacji. Okres adaptacji bywa różny dla różnych osób, czasem jest krótszy czasem dłuższy. Najszybciej akceptują siebie dzieci jak i seniorzy w wieku podeszłym. Osobom, którym przychodzi trudno akceptacja potrzebny jest dialog i wsparcie ze strony bliskich.

Rozmowa z partnerką

Pacjenci po stomii nie mogą unikać dialogu i rozmów o seksie i współżyciu. Ma to znaczenie dla techniki sprawiania sobie przyjemności. Nikt nie czuje seksu tak jak stomik. Partnerka nie jest wstanie wczuć się w doznania partnera i je przewidzieć, on sam musi jej opowiedzieć co jest akceptowalne, co mu sprawia ból, a co przyjemność. Przede wszystkim ani stomik ani partnerka nie powinni się bać współżycia, gdyż seks po stomii jest bezpieczny i wskazany, zdrowy. Nie jest to na pewno aktywność zakazana.

Od kiedy ten seks?

Powrót do życia seksualnego pacjentów po stomii jest procesem zindywidualizowanym lekarze odradzają zbliżenia do momentu gdy rany nie są jeszcze zagojone. Statystycznie pacjent wraca do pełni swych sił w siedem miesięcy, jednak może to nastąpić wiele wcześniej. To czas na to by pogodzić się z innością, oswoić z sytuacją, próbować różnych alternatyw dla klasycznego stosunku płciowego.

Miłość ze stomikiem

Pozycje seksualne należy dopasować do możliwości fizycznych stomika. Niestety niektóre pozycje za mocno naciskają na stomię i są wykluczone. Zalecanymi pozycjami miłosnymi jest pozycja od tyłu oraz na jeźdźca. Pomóc może tez oparcie ud partnerki o uda i przytrzymanie jej za biodra. Eksperymenty miłosne są jak najbardziej wskazane w poszukiwaniu satysfakcjonujących pozycji i udanego orgazmu.

Warto pamiętać iż stomia nijak nie wpływa na popęd seksualny i zdolność do erekcji. To problem natury fizycznej a w większości przypadków psychicznej. Problemy intymne jakie mogą wystąpić to kwestia braku odbytnicy, która u kobiet amortyzuje pochwę podczas stosunku. Uszkodzenie autonomicznego systemu nerwowego może redukować poziom nawilżenia pochwy. U mężczyzn mogą wystąpić zaburzenia wzwodu, jeżeli w czasie zabiegu jej wyłonienia został uszkodzony nerw, odpowiadający za kontrolę erekcji i wytrysku nasienia. .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *