szczypiorek

Szczypiorek – charakterystyka, właściwości lecznicze, działanie

Szczypiorek (Allium schoenoprasum) jest rośliną z gatunku czosnkowatych. Niezwykle pospolity w Europie, Azji jak też Ameryce Północnej, także dziko rosnący. W Polsce to głównie roślina przyprawowa uprawiana w ogródkach przydomowych. Poza walorami smakowymi szczypior cechują urokliwe kwiaty, pożądane na rabatach.

Szczypiorek – charakterystyka

Szczypiorek tworzy dość zwarte kępy do 25 centymetrów wysokości, mają one liście oraz pędy kwiatostanowe. Najsmaczniejszy szczypior pochodzi z liści przed rozwojem kwiatów. Poza liśćmi i kwiatami warto zwrócić uwagę na kłącze podziemne rośliny. Skrywa ono cienkie cebule. Ścinanie szczypiorku nie szkodzi roślinie, bowiem każde kłącze każdego roku wytwarza aż trzy pokolenia liści.

Liście w rzeczywistości są rurkowatymi ciemnozielonymi pędami. Kwiaty natomiast maja kolor fioletowy lub różowy i kwitną od maja do sierpnia fikuśnymi pomponami. Owocem kwiatu są miniaturowe cebulki będące nasionami szczypiorku. Cechą charakterystyczną szczypiorku jest jego intensywny zapach, jaki zawdzięcza związkom siarki znajdującym się w jego składzie.

Właściwości lecznicze szczypiorku

Liście szczypiorku to bogactwo witaminy C, która poprawia naszą odporność oraz zwalcza wirusy, bakterie. Ponadto witamina C wspomaga asymilację żelaza oraz uaktywnia liczne enzymy. Prócz witaminy C w szczypiorku znajdziemy pokłady witaminy B2, która odpowiada za wsparcie procesu metabolicznego,  a także produkcję czerwonych krwinek.

W składzie szczypiorku znajduje się też karoten o dobroczynnym wpływie na wzrok i skórę, jak też witamina K, śladowe ilości kwasu foliowego oraz witamina b9. Wśród soli mineralnych jakie zawiera szczypior warto wymienić wapń, żelazo, sód i fosfor, dzięki czemu szczypiorek wzmaga apetyt. Liczne olejki eteryczne w szczypiorku pomagają w ochronie i nawilżeniu błon śluzowych gardła i oskrzeli a także strun głosowych.

Jedzenie szczypiorku to samo zdrowie

Szczypiorek często stosowany jest jako estetyczny dodatek, urozmaicenie smaku, tymczasem szczypior warto jeść z uwagi na zdrowie. Wystarczy 10 dag szczypiorku dziennie aby dostarczyć organizmowi bombę witaminową pokrywająca zapotrzebowanie dzienne na witaminę C, K oraz grupę witamin B.  Nie trzeba obawiać się o linie jedząc szczypiorek, bowiem jest bardzo niskokaloryczny. Co ważne szczypiorkiem możemy zastąpić sól, to jej doskonała alternatywa pozwalająca uniknąć obrzęków i gromadzenia się wody w organizmie.

Działanie szczypioru

Poza uzupełnieniem substancji odżywczych w organizmie szczypiorek wykazuje działanie bakteriobójcze, stąd polecany jest w infekcjach bakteryjnych, zwłaszcza iż zawiera witaminę C przez co doskonale zwalcza katar, przeziębienie, czy suchy kaszel, chrypkę. Spożywany szczypiorek wykazuje działanie lekko przeczyszczające, ale także regulujące ciśnienie.

Regularne spożywanie szczypiorku wpływa na poprawę metabolizmu, jak też wspomaga laktację. Co istotne szczypiorek winniśmy spożywać świeży. Podgrzewanie, gotowanie szczypiorku sprawia że traci on nie tylko smak ale i właściwości. Z reguły szczypiorek przez cały rok jest powszechnie dostępny w sprzedaży, jednak chcąc mieć go zawsze pod ręką warto jest pokosić się o uprawę doniczkową. Warzywo to nie jest wymagające w swej uprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *