zaszczep się wiedzą

Zaszczep się wiedzą – Szczepienia ochronne i ich wpływ na zdrowie

Zaszczep się wiedzą – szczepienia ochronne i ich wpływ na zdrowie stały się modnym tematem do rozmów, ale również drażliwym tematem, wywołującym wiele emocji. By rozwiać wątpliwości oraz wyrobić sobie merytoryczną opinie powstała kampania społeczna Zaszczep się wiedzą.

Jej zadaniem jest promowanie wiarygodnych źródeł informacji o szczepieniach oraz podnoszenie świadomości społecznej w tym zakresie.

Zaszczep się wiedzą

Jest to ogólnokrajowa kampania propagująca wiedzę o źródłach opisujących szczepienia. Powody dla których się powinniśmy szczepić, choroby przed którymi szczepienia nas strzegą, mechanizm działania szczepionek, skutki szczepienia i ewentualne skutki uboczne. Zainicjowana została jesienią w 2015 roku i zwraca uwagę na odpowiedzialne szczepienie siebie oraz dzieci.

Podkreśla istotność konsultacji z lekarzami specjalistami oraz etap przygotowania do szczepienia, od którego zależy czy skutki uboczne wystąpią po podaniu szczepionki, czy też nie. Jako źródła wiedzy merytorycznej kampania wskazuje uznane strony Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, czy też witryny Państwowego Zakładu Higieny. Jak mówi Główny Inspektor Sanitarny rzetelna wiedza o szczepieniach jest bardzo ważna, a kampania przyczynia się do budowy podwalin tejże wiedzy.

Bezstronność kampanii

Mimo iż kampania powstała z myślą o rozwianiu mitów dotyczących szkodliwości szczepień to co do zasady kampania jest bezstronna i nie ma zamiaru przekreślać wiedzy obejmującej wady szczepień. Na pierwszym planie kampanii znajdują się korzyści i atuty szczepionek. Podkreśla się iż dzięki współczesnej medycynie i szczepieniom wydłużyła się średnia długość życia. Zminimalizowano ilość zgonów wśród najmłodszych, a także udało się zapobiec wielu epidemiom i rozprzestrzenianiu się groźnych chorób.

Kampania Zaszczep się wiedzą funkcjonuje poprzez liczne eventy i akcje promocyjne jak chociażby obecność na Kongresie Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Dzięki grom edukacyjnym, materiałom promocyjnym i warsztatom można poznać wiedzę dotąd nieznaną. Zasadniczym narzędziem organizatorów kampanii jest oficjalna witryna, gdzie znajdziemy pytania i odpowiedzi o szczepienia, ale również odwołania, odnośniki do literatury fachowej. Rzetelnych opracowań i komunikatów państwowych władz, w tym obowiązującego prawa.

Dla kogo dedykowana?

Kampania Zaszczep się wiedza dedykowana jest wszystkim, którzy chcą zgłębić informacje dotyczące szczepień. Zwłaszcza rodzicom dzieci podlegających obowiązkowi szczepień ochronnych. To akcja sprzyjająca pogłębianiu wiedzy nie tylko o istocie szczepień, ale o profilaktyce zdrowia. Poprzez informacje o szczepieniach możemy dowiedzieć się kiedy szczepienie jest dozwolone,w skazane a kiedy odłożyć je na inny czas lub z niego zrezygnować. Jakie szczepienie wybrać w konkretnej sytuacji. Wiedza uspokaja, dlatego dostęp do niej winien być ułatwiony, co czyni właśnie kampania społeczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *