Świąd odbytu

Świąd odbytu – leczenie, przyczyny świądu, owsiki, leczenie owsików

Świąd odbytu jest niezwykle przykrą, krępującą dolegliwością. Może on mieć różne przyczyny. Dlatego też najważniejszą rzeczą przy tym objawie będzie zdiagnozowanie przyczyny.

Owsiki

Świąd odbytu to najbardziej charakterystyczny objaw zakażenia owsikami. Występuje ono wbrew pozorom nie tylko u dzieci w wieku przedszkolnym. To choroba, która zarażamy się przez skażone jedzenie lub nienależytą higienę. Owsiki składają nocą swoje jaja na powierzchni odbytu – to wtedy następuje intensywne swędzenie, które prowokuje drapanie.

A drapanie rozprzestrzenia jaja na dalsze sfery. Jeśli dokucza nam świąd odbytu, podstawowym badaniem powinien być test na obecność owsików. Dopiero wykluczenie pasożytów będzie podstawą do dalszego poszukiwania przyczyny.

Pozostałe przyczyny świądu odbytu

Wśród innych przyczyn świądu odbytu wymienia się te związane z nadmiernym poceniem tej części ciała. Są to: hemoroidy, powstanie przetoki, nowotwory, wypadanie śluzówki odbytu. Wśród przyczyn ogólnoustrojowych: cukrzyca, łuszczyca, dna moczanowa i inne.

Świąd odbytu – jak leczyć

Leczenie świądu odbytu zależy oczywiście od przyczyny. Choroby ogólnoustrojowe należy zacząć dokładnie leczyć. Tak, by życie z nimi było jak najmniej uciążliwe. Choroby miejscowe należy szybko zdiagnozować i zacząć leczyć. W przypadku chorób psychicznych zaleca się leki uspokajające. Miejscowo podaje się w okolice odbytu maści i żele przeciwzapalne, przeciwbólowe, łagodzące swędzenie.

Można również postawić na ostrzykiwanie okolic odbytu alkoholem etylowym. W skrajnych przypadkach może dojść do konieczności przecięcia nerwów skórnych w okolicach odbytu odpowiedzialnych za uporczywe swędzenie.

Leczenie opierać się powinno przede wszystkim na wzmożonej higienie. Okolice intymne należy myć nawet kilka razy dziennie specjalnymi płynami do higieny intymnej. Mają one odpowiednie pH, które nie podrażnia skóry. Na co dzień należy nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę i wygodne spodnie. Nie wolno przegrzewać miejsc intymnych i narażać ich na pocenie się.

Należy tez zadbać o właściwą dietę pełną błonnika. Gdy stolec jest miękki, nie podrażnia odbytu i nie powoduje swędzenia. Dobrze jest używać również specjalnego nawilżanego papieru toaletowego, który nie drapie, za to dokładnie oczyszcza okolice skóry.

Świąd odbytu a zakażenia

Osoba cierpiąca na świąd odbytu niemal nieustannie się tam drapie. Skóra w tym miejscu jest bardzo delikatna, dlatego szybko staje się zaczerwieniona i podrażniona. Często dochodzi do uszkodzeń naskórka. Podcieranie się szorstkim, suchym papierem podrażnia te miejsca. Jako że okolice odbytu są miejscami wyjątkowo mało higienicznymi, może dojść do zakażeń.

Zakażona skóra wywołuje jeszcze większe dolegliwości swędzenia. To dlatego przy swędzeniu odbytu tak ważne jest, by dbać o higienę intymną. Choć to trudne – należy unikać drapania się i dotykania tych miejsc. Dzięki temu ułatwi się gojenie drobnych zadrapań oraz ewentualne leczenie. Smarowanie maściami przeciw świądowi na ogół jest skuteczne. Na pewno jednak nie pomoże, gdy nie wyeliminujemy przyczyny świądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *