Alergia pokarmowa u niemowlaka

Alergia pokarmowa u niemowlaka – alergia na mleko modyfikowane

Alergia pokarmowa u niemowlaka może objawiać się różnie. Zazwyczaj zaczyna się od kolek, wzdęć i zaparć, czasem zaś są to wymioty i biegunki. Bardzo często objawami alergii są zmiany na skórze, zaczerwienienie, suche plamy i łuszczące się liszaje oraz połyskujące policzki. Jak poznać alergię u niemowlęcia?

Alergia pokarmowa u niemowlaka

Alergia pokarmowa u niemowlaka można poznać już w pierwszych tygodniach życia, jednak nie zawsze dziecko ją demonstruje od urodzenia. Bywa iż alergia daje o sobie znać dopiero później w okolicy trzeciego czy szóstego miesiąca życia. Wbrew pozorom również pokarm matki może uczulać, chociaż znacznie częściej uczula mieszanka mleka modyfikowanego.

Najczęstszym objawem alergii u niemowląt jest wysypka. Pojawia się ona wówczas, gdy alergeny przenikają przez śluzówkę jamy ustnej dziecka. Wysypka zazwyczaj obserwowana jest w zgięciach łokci i pod kolanami. Są to czerwone plamy suchej i szorstkiej skóry, czasem z sączącymi się grudkami.

Wraz z wysypką dziecko staje się rozdrażnione i płaczliwe. Objawem bardziej kojarzonym z pokarmem są biegunki, kolki, nadmierne ulewanie oraz wymioty. Czasami alergia objawia się katarem i sapką co często mylone jest z infekcją.

Alergia pokarmowa u niemowlaka – diagnostyka

Diagnostyka niemowląt nie należy do łatwych. Trudno jest pewne fakty skojarzyć i obserwować zachowanie dziecka z pozycji osoby trzeciej. Malec niestety nie powie nam kiedy czuje się dobrze, a kiedy źle i co mu dolega. Trzeba wówczas zgadywać. Matka zwykle posiada intuicje podpowiadającą jej co jest nie tak z dzieckiem, jednak to za mało by podjąć skuteczne leczenie alergii.

Nie zawsze łatwo jest zidentyfikować co uczula dziecko, zwłaszcza gdy pokarmów jest wiele lub co gorsza jest to alergia zależna. Wówczas pomocne są testy z krwi, które wykonać można już w drugim miesiącu życia dziecka.

Test musi być przeprowadzony pod ścisłą kontrolą lekarza i trwa 10 dni. Polega na wprowadzaniu do diety dziecka małych ilości alergenu. Równocześnie prowadzi się obserwację trawienia i stolców dziecka.

Alergia pokarmowa u niemowlaka na mleko modyfikowane

Gdy u dziecka rozpozna się alergie na mieszankę mleka modyfikowanego lekarz przepisuje mleko dla alergików. Dostępne jest ono wyłącznie w aptece, na receptę. Jeśli niemowlę ma alergię na białko mleka krowiego, podaje mu się specjalne mleko, tzw. hydrolizat wysokiego stopnia. Jest to preparat leczniczy na receptę, w którym uczulające właściwości białek mleka krowiego zostały całkowicie usunięte.

Pamiętaj by reagować, bowiem nieleczona alergia może prowadzić do niedoborów, zaburzeń wchłaniania substancji odżywczych a w konsekwencji też do niedowagi, opóźnienia rozwojowego i wielu problemów zdrowotnych. Tylko skuteczna terapia alergii pozwala dziecku wyrosnąć z niej. Co dziesiąty maluch jest alergikiem. Ilość dzieci uczulonych wzrasta, dlatego warto podejmować środki zapobiegawcze od samych narodzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *