szczepienie

Szczepienie przeciw żółtaczce – czy warto się szczepić, powikłania

Szczepienie to sposób na to, by uodpornić organizm przed ewentualną chorobą. Wszczepienie do krwi niewielkiej ilości danego patogenu pomaga wytworzyć przeciw niemu przeciwciała. Dzięki temu organizm w przyszłości będzie potrafił sam poradzić sobie z daną choroba. Czy żółtaczka jest choroba epidemiczną i szczepienie przeciw niej jest potrzebne?


Żółtaczka – co to takiego

Żółtaczka, to inaczej wirusowe zapalenie wątroby. Występuje w wersjach: WZW A, WZW B, WZW C. Zażółcenie się skóry oraz białek oczu jest tylko jednym, lecz bardzo charakterystycznym objawem żółtaczki. Wynika on z bardzo wysokiego stężenia bilirubiny we krwi i tkankach. Tak naprawdę żółtaczka jest tylko fizjologicznym objawem wirusowego zapalenia wątroby. Dlatego też mówiąc o chorobie, powinniśmy rozważać szczepienie przeciwko WZW, a nie samej żółtaczce.

Jak można się zarazić żółtaczką

WZW typu A można zarazić się poprzez sam kontakt z chorą osobą. Można też zarazić się pijąc wodę z niepewnego źródła lub nieprzegotowaną. WZW typu B to tak zwana żółtaczka wszczepienna. Zarazić się nią można przez krew. Najczęściej dochodzi do zarażenia przez stosunek bez zabezpieczenia, niesterylne igły, skalpele, przyrządy do tatuowania. Żółtaczka WZW typu C może pojawić się po przetoczeniu zakażonej krwi, ale również po wizycie u stomatologa, fryzjera, kosmetyczki.

Szczepienie lepsze niż profilaktyka

Jak widać, zarażenie żółtaczką raczej nie jest dziełem przypadku. Możemy się jej skutecznie wystrzegać przez większość życia po prostu stosując się do kilku prostych zasad. Należy dbać o picie wody i spożywanie pokarmów z przypadkowych miejsc, nie objętych nadzorem sanitarnym. Tatuując się lub kolczykując trzeba wybierać wyłącznie sprawdzone salony i domagać się odkażenia sprzętu w naszej obecności.

Podobnie będąc u fryzjera lub stomatologa upewnijmy się, że używane przyrządy są sterylne. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do czystości, higieny i sterylności narządów w danym gabinecie, lepiej zrezygnujmy z zabiegu . Warto też wystrzegać się seksu bez prezerwatywy, szczególnie gdy partnerzy są osobami z dużą ilością tatuaży lub kolczyków.

Jak jednak wszyscy wiemy, profilaktyka swoje, a życie swoje. Na pewno niejednokrotnie w życiu zdarzyło nam się zapomnieć o prezerwatywie, napić się wody ze źródełka w obcym kraju lub przekłuć sobie uszy metodą chałupniczą. Szczególnie narażone na żółtaczkę są osoby aktywne, lubiące wyzwania, często podróżujące, lubiące przygodny seks, tatuaże i kolczyki. To właśnie one są w grupie podwyższonego ryzyka, a zatem powinny zadbać o profilaktykę zarażenia.

Szczepienie przeciwko poszczególnym typom żółtaczki odbywa się w kilku etapach, w odstępach kilkumiesięcznych. Można też wybrać szczepienie skojarzone, które pozwoli uodpornić na dwa typy choroby na raz.

Szczepienia są dziś powszechnie dostępne, nie kosztują majątku, i skutecznie pozwalają żyć spokojnie i nie obawiać się konsekwencji chorób zakaźnych. Nie oznacza to jednak, że po zaszczepieniu możemy zapomnieć o profilaktyce żółtaczki. Wręcz przeciwnie – jako świadomi obywatele zaszczepieni powinniśmy stosować profilaktykę. Co więcej – powinniśmy o tym mówić i uświadamiać swoich bliskich na temat konsekwencji żółtaczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *