amla

Amla (agrest indyjski) – właściwości, przeciwwskazania

Amla (agrest indyjski) jest popularnym suplementem diety stosowanym w odchudzaniu. To nic innego jak owoc poprawiający trawienie, a przez to także uznawany za środek leczniczy. Amla doskonale oczyszcza organizm, wzmacnia serce a także znajduje zastosowanie w kosmetyce jako olejek wzmagający porost włosów i hamujący procesy ich siwienia.

Amla – właściwości

Amla, inaczej agrest indyjski tudzież liściokwiat garbnikowy znajduje szerokie zastosowanie w medycynie indyjskiej. Stosuje się amlę głównie jako środek odmładzający, dodający długowieczności. W Indiach służy też jako lek na trawienie, kaszel, astmę czy zaparcia, gorączkę. Wyciąg z owoców amli wpływa na normalizacje poziomu cukru we krwi co wykorzystuje się w dietach odchudzających.

Spożycie amli znacząco obniża poziom cukru i zapobiega tym samym napadom głodu. To skuteczny sposób na niejedzenie i ograniczenie tycia a wręcz chudniecie. Dzięki właściwości obniżania poziomu cukru amla jest też owocem polecanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Na polskim rynku amla występuje w postaci proszku lub olejku, soku. Olejki amli stosowane są głównie w kosmetyce. Jest to wyciąg trudno dostępny i często wymaga sprowadzenia z zagranicy.

Amla na cholesterol i ciśnienie

Agrest indyjski zawiera duże pokłady witaminy C dzięki czemu wzmacnia układ odpornościowy, układ krążenia, wspiera kości i stawy. Okazuje się, że w 100 g świeżych owoców znajduje się 600 mg tej drogocennej witaminy. To znacznie więcej niż zawierają cytrusy. Z polskich owoców można przyrównać amle do owoców dzikiej róży.

Warto zauważyć ze witamina C odpowiada za uszczelnienie naczyń krwionośnych, co zapobiega tworzeniu się sińców, krwotokom. Ponadto owoce te obniżają zły cholesterol i regulują ciśnienie tętnicze. Potwierdzają to badania kliniczne nie tylko indyjskich naukowców. W porównaniu ze statynami amla wypada znakomicie.

Amla – przeciwwskazania

Chcąc podjąć się kuracji amlą warto poznać przeciwwskazania. Nie należy amli stosować w ciąży ani podczas karmienia piersią. Jest to przeciwwskazanie prewencyjne bowiem nie ma badań co do wpływu owoców na ciążę i laktację. Ponadto z amli nie mogą korzystać osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi.

Agrest indyjski może intensyfikować krzepniecie. W przypadku cukrzycy konieczne jest monitorowanie stanu zdrowia, bowiem agrest indyjski znacznie obniża poziom cukru we krwi. Ponadto nie zaleca się stosowania amli u pacjentów przygotowujących się do operacji.

Agrest na wątrobę

Wykazano badaniami iż amla świetnie chroni wątrobę i może pomóc w leczeniu niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby. Nadmiernie kumulowany w wątrobie tłuszcz prowadzi do jej zapalenia. Agrest indyjski zapobiega marskości wątroby i odkładaniu się tłuszczu w narządzie. Ekstrakt z amli zwiększa aktywność enzymów antyoksydacyjnych i poprawić stan stłuszczonej wątroby.

Amla na porost włosów

Owoce amli to świetny sposób na bujne włosy, mocne, błyszczące i pozbawione siwizny. Owoc dodaje włosom blasku i grubości, zmiękcza je, pogłębia i ożywia naturalny kolor. Wystarczy olejek lub sok z amli wmasowywać regularnie w skórę głowy. Zawiera on wiele tanin przez co minimalizuje przetłuszczanie się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *