Zaburzenia lękowe – jak sobie poradzić, naturalne środki na nerwy

Zaburzenia lękowe – czy ostatnio niemal „pływasz” w stresie? Czy martwią Cię rachunki? Stoją przed Tobą trudne wyzwania w pracy, w rodzinie i w domu? Możesz cierpieć z powodu lęku. Według Stowarzyszenia Stresu i Depresji w Ameryce, zaburzenia lękowe są najczęstszą chorobą psychiczną w Stanach Zjednoczonych i dotykają 40 milionów dorosłych osób. Uogólnione zaburzenie lękowe samoistnie dotyka 6,8 milionów dorosłych, a kobiety dwukrotnie częściej niż mężczyzn.

Niezależnie od tego, czy cierpisz na zaburzenia lękowe czy po prostu przeżywasz stresujący okres życia, naturalne zioła mogą Ci pomóc. Oto zioła, które są szczególnie przydatne do uspokojenia nerwów.

Passiflora

Centrum medyczne Uniwersytetu Maryland stwierdza, że ​​passiflora wykazuje działanie podobne do niektórych leków z benzodiazepiny, które są zwykle przepisywane do leczenia lęku. Przykładowo, w badaniu z podwójnie ślepą próbą, wyniki wykazały, że lek działał szybciej niż zioło, ale pod koniec okresu badanego okazało się, że leczenie passiflorą jest równie skuteczne, a efekty uboczne, takie jak senność w ciągu dnia były mniej odczuwalne.

Drugie badanie wykazało również, że passiflora pomogła złagodzić objawy takie jak niepokój, drażliwość, pobudzenie i depresja u uczestników, którzy wycofują się z uzależnienia od narkotyków.

  • Przepis – wypróbuj trzy filiżanki herbaty trzy razy na dobę, 4/5 kropel płynnego ekstraktu dziennie lub około 90 mg na dobę.

Lawenda

W badaniu dotyczącym oleju z lawendy w 2010 r. w porównaniu z lorazepamem stosowanym w leczeniu lęku stwierdzono, że uogólnione lęki mijają. Pojawił się też bonus – lawenda nie miała sedatywnych efektów ubocznych.

„Ponieważ olej z lawendy nie wykazał żadnych efektów ubocznych”, stwierdzili naukowcy, może to być skuteczna i „dobrze tolerowana alternatywa dla benzodiazepinu” w leczeniu uogólnionego lęku. Wcześniejsze badania z 2000 r. wykazały podobne wyniki.

Przepis – spróbuj około 80 mg dziennie suplementu lub użyj oleju jako roztworu w aromaterapii.

Balsam cytrynowy na zaburzenia lękowe

Mimo, że zwykle występuje w połączeniu z innymi ziołami, balsam cytrynowy ma także własne zdolności antylękowe.

Na przykład badania opublikowane w 2004 r. dały uczestnikom pojedynczą dawkę ekstraktu z balsamu z cytryny (300 mg lub 600 mg) lub placebo, a następnie mierzyły nastrój po upływie jednej godziny. Wyższa dawka powodowała zmniejszenie stresu i poprawę spokoju i czujności. Nawet niższe dawki pomogły uczestnikom zniwelować problemy.

Przepis – użyj w aromaterapii, spróbuj 300-500 mg trzy razy dziennie, 60 kropli dziennie lub 1/4 do 1 łyżeczki suszu z cytryny ziołowej w gorącej wodzie na herbatę cztery razy dziennie.

Witania ospała

Badanie z podwójnie ślepą próbą przeprowadzoną w 2012 r polegało na podaniu uczestnikom placebo lub kapsułki zawierającą 300 mg ekstraktu o wysokiej koncentracji, dwa razy dziennie. Badanie trwało 60 dni. Osoby biorące witanię ospałą wykazały znaczną poprawę. Nawet poziom hormonu stresowego został znacznie zmniejszony u osób biorących ekstrakt. I co istotne – nie było poważnych działań niepożądanych.

Przepis – typowa dawka wynosi 300 mg, raz lub dwa razy dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *