marchew zwyczajna

Marchew zwyczajna – korzyści dla zdrowia, dieta z marchwią

Marchew zwyczajna (Daucus carota)  to popularne warzywo o powszechnym zastosowaniu w kuchni. Należy do rodziny selerowatych i wywodzi się z Azji Południowej. Rośnie dosłownie wszędzie, bez względu na klimat. Występuje jako uprawiana marchew, jak i dzika. Jest rośliną dwuletnią.

Marchew zwyczajna może zaskoczyć

Swoimi właściwościami marchew potrafi zaskoczyć. W pierwszym roku od zasiania marchwi wyrasta korzeń spichrzowy, zaś w drugim pojawia się kwiatostan i kwitnie od kwietnia aż do czerwca. Zyskuje wysokość od 30 do 60 cm wysokości. Białe kwiaty marchwi są zebrane w baldachy. Częścią jadalną rośliny jest korzeń spichrzowy. Ma on zwykle kolor czerwony, jednak może też przybierać kolory żółty lub pomarańczowy, zaś w odmianie pastewnej biały.

Korzyści dla zdrowia

Marchew zwyczajna wykazuje wiele korzyści zdrowotnych. Jej spożycie zapewnia siły witalne oraz nieskazitelną urodę. Zawiera ona mnóstwo karotenu. Jest to jedno z najzdrowszych warzyw powszechnie dostępnych cały rok. Pyszna marchew to przysmak dzieci, jak i dorosłych, samo zdrowie. Można ją spożywać na surowo, gotowaną, pieczoną, smażoną. Ceniony jest z niej sok warzywny, jak również liczne przetwory.

Trudno sobie wyobrazić wywar warzywny bez marchwi. To skarbnica składników odżywczych. Dzięki ogromnym pokładom prowitaminy A marchew wzmacnia układ odpornościowy, chroniąc przed infekcją, grypą. Poleca się spożywanie marchwi zimowa porą, bowiem doskonale uzupełnia niedobory witamin.

Beta karoten – sekret marchwi

Sekretem marchwi jest zawartość beta karotenu, który poza korzyścią dla skóry pozytywnie oddziałuje także na wzrok. To doskonała profilaktyka narządu wzroku. Ponadto karoten to także składnik działający przeciwnowotworowo. Dzięki karotenowi nasza skóra jest gładka i młodo wygląda, bowiem karoten poprawia jakość włókien kolagenowych. Co więcej redukuje również prace gruczołów łojowych, stąd jest skutecznym lekiem na wypryski, trądzik itp. zmiany skórne.

Poza karotenem marchew to także źródło witamin z grupy B i witaminy E. Dzięki nim wpływa ona na nastrój, koncentrację, układ nerwowy. Wśród najpopularniejszych właściwości leczniczych marchwi warto wymienić przeciwdziałanie zwężaniu się naczyń krwionośnych oraz zapobieganie nadciśnieniu. Swoją skuteczność wykazuje marchew także w leczeniu białaczki, terapii reumatyzmu, czy kuracji anemii.

Codzienna dieta z marchwią

Warto wiedzieć, iż marchwi nie da się przedawkować. W kuchni marchew można wykorzystać wielorako, również nać i nasiona marchwi, które poprawiają funkcjonowanie układu pokarmowego i są źródłem łatwo rozpuszczalnego błonnika. Najwięcej właściwości odżywczych i zdolności leczniczych ma świeża marchew spożywana na surowo. Może być doskonałą przekąską. Niestety gotowana traci sporo właściwości, ale nie wszystkie.

Dobrym kompromisem dla osób nie lubiących chrupać marchwi jest sok z marchwi, bądź zupa marchwiowa, czy ciasto marchewkowe. Gdy nie odpowiada nam smak marchwi warto go wzbogacić miodem, lub mlekiem. Spożycie gorącego mleka z sokiem z marchwi doskonale działa wykrztuśnie, leczy ataki astmy. Także w kosmetyce polecana jest marchew do wykonania maseczek wygładzających oraz mocno nawilżających. Dodać należy iż marchew nie uczula, co za tym idzie mogą ja stosować również alergicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *