atak migreny

Atak migreny – czynniki prowokujące migrenę, co wywołuje atak migreny?

Atak migreny nie rzadko nas zaskakuje. Mimo wszystko warto jest szukać czynników, które go wywołują, by móc w przyszłości ich unikać, a co za tym idzie powstrzymywać ataki migreny zanim się pojawią. Wbrew pozorom o wiele łatwiej jest zapobiegać atakom niżeli leczyć objawy ataku.

Atak migreny wymusza poznanie siebie

Migrena wymusza na nas obserwację i poznanie siebie na tyle, aby wiedzieć co może powodować wywołanie ataku bólu, jego rozwój. Czasem są to złożone mechanizmy, subtelne ilości, czynniki niezależne, mimo to warto jest mieć ich świadomość, by móc się przygotować na migrenę. Bardzo często migrenę wywołuje czerwone wino, czekolada, jak też żółty ser. Nie służy migrenie również skrajny klimat górski, morski.

Czynniki pokarmowe

Migrena to osobliwa przypadłość. O ile na jednych ciemna czekolada działa wywołując atak migreny, o tyle na innych wpływa kojąco. Są jednak czynniki, które na wszystkich migrenowców działają podobnie. Do takich należy glutaminian sodu, którego pod dostatkiem jest w fast foodach, chińskim jedzeniu i sosach instant oraz kostkach rosołowych. Ponadto statystycznie migrena występuje najczęściej po spożyciu sera pleśniowego lub żółtego oraz mozzarelli, parmezanu.

Dawki tychże produktów są indywidualne, czasem muszą być duże, a czasem wystarcza śladowe ilości by wywołać ból migrenowy. Unikając bólu unikać tez należy cytrusów, skorupiaków i smażonych potraw. Trunki alkoholowe to również niezbyt wskazane napoje dla migrenowców, zwłaszcza cherry, porto z uwagi na wysokie stężenie związków fenolowych, które wywołują bóle głowy.

Przebodźcowanie

Nadwrażliwość na bodźce to fatalna przypadłość często dotykającą osoby cierpiące na migreny. Wówczas nie trudno o nadmiar bodźców, które wywołują ataki migreny. Bodźcem może być za duży hałas otoczenia, ekspozycja na ostre światło, wiatr, nawet szum fal, zbytnie nasłonecznienie. Co więcej migrena może być skutkiem uczucia głodu. Najczystszym powodem ataku jest wiatr halny, wilgotne powietrze tropikalne i wiatr jako taki.

Migoczące światło także nie sprzyja zdrowiu, zwłaszcza w dyskotece. Tym samym unikać warto dyskotek, koncertów, kina. Podobnie bywa z zapachami. Migrenowcy nie lubią perfum, drażniących zapachów proszków do prania, kosmetyków i środków czystości. To wszystko podrażnia. Czynniki mogą być tez bardzo osobliwe jak za ciasna bielizna, drapiący wełniany sweter, czy zbyt miękki materac łóżka. Czasem trudno jest znaleźć przyczynę ataku a jeszcze trudniej ją wyeliminować gdy na przykład jest to ulubiony zapach perfum męża.

Suplementacja a migrena

Specjaliści badający migrenę jakość chorzenie i przyczyny występowania ataków bólu wskazują iż pomóc może suplementacja diety. Niestety suplementy muszą być bardzo dobrze dopasowane, co więcej działają jedynie na czynniki pokarmowe, rzadziej na bodźce wywołujące migrenę. Zaleca się przyjmowanie magnezu nawet 500mg codziennie. Z uwagi na zapotrzebowanie w magnez niewskazana jest kawa go wypłukująca magnez.

Wielu neurologów zaleca migrenowcom przyjmowanie witaminy PP oraz rozlicznych ziół, które mają rzekomo zapobiegać migrenie. Niestety są to obiektywne środki ochronne nie działające na każdego. Wymienia się wśród nich pieprz turecki, złocień maruna itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *