Nużyca

Nużyca – objawy, przyczyny, leczenie, powikłania po zakażeniu

Nużyca – choroba zakaźna jaką jest nużyca występuje nie u wszystkich, ale u wielu osób, które wcześniej doznały zarażenia nużeńcem. To poważna choroba pasożytnicza, która może prowadzić do poważnych i zagrażających życiu konsekwencji. Wymaga leczenia i jak najszybszej diagnostyki. Powodem zachorowania jest niepozorny pajęczak – nużeniec bytujący głównie w rzęsach, brwiach człowieka. Lubuje się on w środowisku obfitującym w sebum, torebkach włosowych i gruczołach łojotokowych.

Nużeniec – pasożyt powodujący nużycę

Nużyca dotyczy głównie zwierząt, jednak dotyka również ludzi. Nużeniec jest pasożytem w kształcie cygara jednak nie widać go gołym okiem. Nużeńca stwierdzonego ma aż 60% populacji, a przypuszcza się że ma go każdy z nas, gdyż jestem popularnym roztoczem. Rzadko samodzielnie jesteśmy w stanie zidentyfikować nużeńca, zwykle po charakterystycznych objawach lekarz sugeruje badanie mikroskopowe, które potwierdza występowanie nużeńca.

Problemy chorobowe z nużeńcem zaczynają się wówczas, gdy nużeńce się nadmiernie namnażają i organizm nie radzi sobie z ich atakiem. Nużeńce częściej występują u osób po 30tym roku życia ze skóra mieszaną i łojotokową. Zmiany powodowane przez nużeńca to przede wszystkim rumienie, łuszczenie skóry oraz jej szorstkość. W zaawansowanej postaci nużeniec może powodować powstawanie krost, grudek i zaskórników wokół ust, nosa, policzków i powiek. Zmiany przypominają trądzik, zwłaszcza różowaty.

Infekcji nużeńcem, a w konsekwencji nużycy towarzyszy świąd, pieczenie skóry, zapalenie spojówek oraz wypadanie włosów. Niestety nużycę leczy się objawowo i u osób z predyspozycjami do zakażenia nużeńcem nie da się wykluczyć nieustannych nawrotów zakażenia.

Profilaktyka nie pomaga

Nużeńce występują wszędzie, również niesione przez wiatr, stąd też trudno jest się zabezpieczyć przez zarażeniem. Higiena to podstawa, jednak nie wystarcza do zapobieżenia infekcji. Kremy i maści o działaniu przeciwzapalnym leczą stany zapalne skóry jednak nie zapobiegną nadkażeniu ponownemu. W leczeniu nużycy z pomocą przychodzą leki stosowane przy świerzbie.

Na czym polega nużyca

Poza objawami chorobowymi warto wiedzieć na czym polega nużyca z perspektywy nużeńca. Otóż roztocze wielkości 1/3 milimetra bytuje w mieszku włosowym człowieka, często w powiece. Porusza się ono około 1,5cm na godzinę co dla człowieka nie jest odczuwalne. Najczęściej aktywność nużeńca obserwuje się nocą. Wraz z namnażaniem się dochodzi do pojawienia się widocznych objawów nużycy.

Przy niewielkiej kolonizacji nużyca jest niezauważalna i przebiega bezobjawowo, co za tym idzie jest niegroźna dla życia i zdrowia. Nużyca, zwana także demodekozą, dotyka ludzi na całym świecie. Powoduje ropiejące krosty, trądzik oraz wypryski. Dorosły pasożyt powoduje między innymi przewlekłe zapalenie brzegów powiek, czego następstwem jest MGD (dysfunkcja gruczołów Meiboma). Narastające problemy z nawilżeniem oka powodują suchość oka i stopniową utratę wzroku.

Objawy nużycy

Do medycznych objawów charakterystycznych dla nużycy należy suchość w oku, potocznie nazywana obecnością piasku w oczach. Kolejnym z objawów nużycy jest poranne swędzenie i pieczenie w okolicy oczu oraz łzawienie. Niepokojące są także zmiany skórne na twarzy, miejscowa gorączka, ból i ropień. Czujność winny wzbudzić także łaskotanie skóry oraz zaskórniki i ropiejące krosty. Nużyca objawia się nieaestetycznym wyglądem skóry mimo właściwej higieny i stosowania kosmetyków.

Niestety takie objawy są typowe dla wielu schorzeń skórnych, tym samym możemy paść ofiarą mylnej diagnozy. Zainteresować winna nas nieskuteczność terapii stosowanej w przypadku trądziku czy łojotokowego zapalenia skóry. Konieczna jest wówczas właściwa diagnostyka mikroskopowa, której poddaje się fragment rzęs i brwi.

Leczenie nużycy

Najskuteczniejszym środkiem przeciw nużycy jest stosowanie chusteczek nawilżanych do przemywania zarażonych miejsc, nasączonych preparatem obniżającym zdolności życiowe nużeńców. Jednym z polecanych roztworów do płukania powiek jest Demodex. Spray stosuje się wieczorem, gdy nużeniec się uaktywnia, po koło kwadransie od zaaplikowania należy chusteczką wytrzeć powieki, najlepiej chusteczką nasączoną preparatem.

Najważniejszym składnikiem jest 4-Terpineol pochodzący z olejku z drzewa herbacianego. Cechują go właściwości roztoczobójcze, antybakteryjne i przeciwzapalne działanie. Zawiera go także Clidarex, chusteczki wygodne i bezpieczne w użyciu także jako profilaktyka zdrowia oczu. Co ważne, gdy nużycę u nas stwierdzono stosowania roztworu nie wolno przerywać przez 2 do 3 miesięcy. Przemywanie oczu chusteczkami działa przeciwzapalnie i kojąco co jest dodatkową cechą leku.

Komentarze

  1. Nużycę na powiekach z powodzeniem leczymy okładami z odwaru wrotyczu . Trzeba je stosować parę miesięcy najlepiej za 4-5 razy dziennie po 10 minut. Oprócz tego przemywanie brzegow powiek Demoxoftem, bezwzgledna higiena w poscieli, codziennie nowa poszewka na poduszkę, pranie poduszek i kolder w 60 stopniach, jeśli się da kupić nowy materac, wszystkie kosmetyki do śmieci, nowe kremy nakładać patyczkiem higienicznym jednorazowo jednym końcem, żeby nużeńców nie roznosić, codzienna dezynfekcja szczotek i grzebieni wrzątkiem, peeling twarzy 2 razy dziennie, także plukanki z wrotycznu na włosy, przemywnaie uszu bo tam też nużence wchodzą. Smarować codziennie brwi olejkiem herbacianym, każdą brew innym palcem. Myć ręce często.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *