zioła fotouczulające

Zioła fotouczulające – zioła wywołujące fotouczulenie

Zioła fotouczulające zawierają związki generujące nadwrażliwość na światło, co za tym idzie zażywając je winniśmy uważać na nasłonecznienie, zwłaszcza na ekspozycję podczas opalania się. Skład ziół może wpływać negatywnie na nasz organizm w wyniku ekspozycji na światło, dlatego też podejmując kurację ziołową warto zapoznać się z przeciwwskazaniami i dawkowaniem oraz możliwymi skutkami ubocznymi.

Zioła fotouczulające

Jednym z ziół które należy do zespołu ziół fotouczulających należy dziurawiec. Znany jest od bardzo dawna i znajduje szerokie zastosowanie w fitoterapii, działając głównie moczopędnie i żółciopędnie. Wspomaga on prace wątroby, metabolizm, oczyszcza i regeneruje, odkażą i poprawia samopoczucie, niemniej przyjmując ziele dziurawca winniśmy unikać kąpieli słonecznej. Roślina ta może powodować wówczas przebarwienia na skórze. Podobne skutki uboczne dziurawiec wykazuje w towarzystwie kuracji hormonalnej np. środkami antykoncepcyjnymi.

Arcydzięgiel – kolejne z ziół fotouczulających

Arcydzięgiel jest ziołem poprawiającym trawienie poprzez aktywacje wątroby i wydzielanie śliny, soków trawiennych. Przydaje się przy bólach brzucha, wzdęciach, zaparciach jednak powoduje nadwrażliwość na słońce. Objawia się ona występowaniem na skórze niewielkich pęcherzyków, czasem obrzęków. Działanie to jest tak silne iż winniśmy zachować ostrożność przy używaniu kosmetyków z tym ziołem, jak np. szampony do włosów ( arcydzięgiel jest popularnym składnikiem szamponów przeciwłupieżowych).

Bergamotka i słońce

Bergamotka to ziele z rodziny cytrusów dające aromatyczny susz, z jakiego składa się między innymi herbata Earl Grey. Roślina ma szerokie zastosowanie w lecznictwie jako środek odkażający, przeciwgrzybiczny i orzeźwiający. Powszechnie stosuje się ją w leczeniu stanu zapalnego skóry, ponadto jest antydepresantem i afrodyzjakiem, wyzwala kreatywność. Podobnie jak dziurawiec i arcydzięgiel również bergamotka jest ziołem fotouczulającym. Olejku z bergamotki nie wolno stosować na skórę, która jest eksponowana i narażona na działanie słońca. Może to spowodować bolesne poparzenia słoneczne.

Ziele nagietka

Nagietek jest bardzo popularnym składnikiem kosmetyków bowiem wspiera regeneracje skóry. Stosowany na łuszczycę, trądzik i wiele innych zmian wymaga ostrożności w aplikacji leków i kosmetyków na bazie nagietka przy ekspozycji skóry na promienie słoneczne. Mimo iż ziele nawilża, działa przeciwzapalnie i ochronnie to przy kontakcie ze słońcem powoduje poparzenia.

Inne zioła fotouczulające

Wśród innych ziół wrażliwych na słońce należy wymienić parzący barszcz Sosnkowskiego. Większość jednak nadwrażliwość tę wykazuje w mniejszym stopniu nie powodując dolegliwości. Warto zauważyć iż istnieje szereg roślin o działaniu przeciwnym, które zwiększają odporność na działanie słońca. Do takich należy ostropest plamisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *