Jak zadbać o dobry sen dziecka?

Jak zadbać o dobry sen dziecka?

Jakość snu ma niebywały wpływ na nasze samopoczucie w ciągu dnia, ale również na stan naszego zdrowia. Nie inaczej jest u dzieci. Niewyspany maluch potrafi być rozdrażniony, trudno mu się skoncentrować, zdarza się również, że nie ma apetytu. Jak pomóc dziecku w zasypianiu i czy warto stosować leki na sen dla dzieci?

Chociaż nierzadko wydaje nam się, że życie dziecka to ciągła zabawa, warto zdać sobie sprawę z tego, że dzieci w ciągu dnia również przeżywają sytuacje stresowe, boją się nieznanych rzeczy czy osób, często też nie potrafią jeszcze radzić sobie z emocjami. Wszystko to może mieć negatywny wpływ na jakość ich snu. Jeżeli maluch wybudza się w nocy czy nie może zasnąć, pomocny może okazać się syrop na sen dla dzieci. Zanim jednak sięgniemy po leki, warto zastanowić się nad przyczyną problemu, ale też zapewnić dziecku odpowiednie warunki przed zaśnięciem.

Co na spokojny sen dla dziecka?

Decyzję o zastosowaniu syropu na sen dla dzieci powinno podejmować się po konsultacji z lekarzem. Dotyczy to zwłaszcza najmłodszych dzieci w wieku przedszkolnym. By upewnić się, że kłopoty z zasypianiem u naszego malucha wynikają wyłącznie ze stresu czy nadmiernych emocji, wcześniej warto wykluczyć inne przyczyny, takie jak nieodpowiednia dieta, ból, bezdech senny, niedrożność górnych dróg oddechowych lub inne choroby pośrednio wpływające na jakość snu, jak na przykład alergia czy anemia.

Ponadto dobrze jest zadbać o odpowiednie wyciszenie dziecka przed snem. Oszczędźmy mu niepotrzebnych przeżyć czy zbyt intensywnych wrażeń. Od bajki w telewizji lepsze będzie wspólne czytanie pogodnych książek. Dobrze sprawdzi się także ciepła kąpiel, która maluchowi pozwoli się zrelaksować. Możemy też spróbować puścić dziecku relaksacyjną muzykę czy wprowadzić praktykę ćwiczeń oddechowych.

Kiedy zdecydować się na leki?

Leki dla dzieci mają łagodniejszą formę niż ich odpowiedniki dla dorosłych. Dlatego pod żadnym pozorem nie wolno podawać im preparatów dla nich nieprzeznaczonych. Leki zawsze należy stosować po wizycie u specjalisty. Środki wspomagające sen może zalecić lekarz rodzinny, ale też psychiatra dziecięcy, neurolog czy alergolog. Specjalista poleci właściwy lek i dobierze odpowiednią dawkę. Wszystko bowiem zależy od podłoża problemu. Zanim podamy preparat dziecku, dokładnie zapoznajmy się z informacjami na ulotce, sprawdzając przede wszystkim czy nasza pociecha nie jest uczulona na którykolwiek z jego składników.

Leki na sen dla dzieci

Leki na sen mogą mieć różną formę. W przypadku dzieci najwygodniejsze w podaniu są syropy. Maluchy mogą bowiem mieć problem z połykaniem czy ssaniem tabletek. Polecanym syropem dla dzieci jest syrop Sedalia®. Preparat działa kompleksowo na stres i wspomaga organizm malucha przy trudnościach w zasypianiu, zaburzeniach snu i stanach niepokoju. Syrop można podawać dzieciom już od 1. roku życia. Jego skład skomponowany został na bazie wyciągów z takich roślin, jak rumianek pospolity, żółty jaśmin, lulek czarny, męczennica cielista czy bieluń dziędzierzawa.

SEDALIA® syrop. Produkt złożony. Wskazanie do stosowania: wspomagająco w stanach niepokoju, trudnościach w zasypianiu, zaburzeniach snu. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: BOIRON SA z siedzibą w Messimy, Francja.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *