andropauza

Andropauza – przyczyny, objawy, leczenie

Andropauza – w ujęciu terminologii medycznej nie jest rozpatrywany jako stan chorobowy i trudno także porównywać go do żeńskiego rodzaju menopauzy. Trudno jest się też dopatrzeć charakterystycznych podobieństw z uwagi iż zespół kobiecych dolegliwości związanych ze zmianami w organizmie diametralnie różnie się od odczuć i doświadczeń mężczyzn.

Andropauza jest wynikiem starzenia się organizmu mężczyzny a wynika wprost ze zmniejszenia podaży męskich hormonów płciowych, czyli androgenów, głównie testosteronu. Choć większości mężczyzn trudno się z tym pogodzić niemniej jednak andropauza jest okresem w życiu mężczyzny w którym zaczynają już pojawiać się zmiany związane ze starzeniem się.

W odróżnieniu do kobiecej menopauzy w przypadku mężczyzn andropauza trwa nawet wiele dekad. Charakteryzuje się obniżaniem się poziomu androgenów, a nie stosunkowo krótkim tak jak w przypadku menopauzy nieodwracalnym zatrzymaniem funkcji hormonalnych i reprodukcyjnych.

Andropauza – przyczyny

Głównych przyczyny pojawiającej się andropauzy należy się przede wszystkim upatrywać w zmianach w całym układzie hormonalnym mężczyzny. Zmiany te nie następują z dnia na dzień lecz ich stopniowy proces rozpoczyna się już około 30-35 roku życia.

To właśnie średnio od tego okresu obserwuje się stopniowe obniżanie się kluczowych dla mężczyzn hormonów takich jak:
– testosteronu oraz dehydroepiandrosteronu (DHEA-S),
– hormonu wzrostu
– czynnika wzrostowego IGF-1,
– melatoniny,
– tyroksyny (hormon tarczycy).

Warto pamiętać iż stopień spadku tych hormonów nie jest jednak identyczny u wszystkich mężczyzn, a pojawiające się objawy nie zależą tylko i wyłącznie od ich stężenia.

Wśród czynników które mogą przyczynić się do wczesnego rozpoczęcia procesu andropauzy u mężczyzny zaliczamy między innymi:

– nieprawidłowy tryb życia,
– nieprawidłowa dieta,
– brak aktywności fizycznej,
– palenie papierosów,
– nadużywanie alkoholu,
– przyjmowanie środków odurzających,
– choroby przewlekłe,
– stosowanie niektórych leków,
– predyspozycje genetyczne,
– czynniki psychospołeczne itp.

Andropauza – objawy

Objawów występowania andropauzy u mężczyzn jest wiele tak jak uznaje się iż przyczyn jest wiele. Najbardziej znaczącą rolę przypisuje się jednak testosteronowi który odpowiada za męskie libido oraz aktywność seksualną a co z tym nieodzownie powiązane także sprawność fizyczną oraz stan umysłu mężczyzny.

Wśród najczęściej spotykanych i charakterystycznych objawów towarzyszących męskiej andropauzie zaliczamy między innymi:

– poniesienie się poziomu odkładania się tkanki tłuszczowej,
– obniżenie masy ciała
– obniżenie sprawności fizycznej
– pojawienie się zmian skórnych oraz przebarwień,
– minimalizacja owłosienia
– zwiększenie się możliwości pojawienia się osteoporozy,
– spadek libido,
– zmniejszenie aktywności intelektualnej,
– problemy ze snem
– dysfunkcje w koncentracji
– problemy z erekcją

Choć początkowo nie zauważane z biegiem czasu dolegliwości te znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, także pod względem nastroju i kondycji psychicznej. Wielu mężczyzn biernie poddaje się stanowi zmian jakie w nich zachodzą a istnieje wiele metod radzenia sobie z tymi jakże przykrymi dla mężczyzny doznaniami. Dlatego warto pamiętać iż wejście w okres andropauzy nie musi oznaczać rezygnacji z przyjemności. Proces starzenia dotyka wszystkich, z dnia na dzień nie młodniejemy lecz nasz organizm najpierw zyskuje okres dojrzałości a następnie jego funkcje zmieniają się.

andropauzaMężczyźni z natury wolą terapie w domowym zaciszu tak aby jak najmniej osób o niej wiedziało dlatego też wielu panów stosuje domowe sposoby walki z andropauza. Wśród nich najbardziej popularna jest jak zmiana diety, a także czynne uprawianie sportu, suplementy na koncentrację i sprawność seksualną. Jeśli jednak objawy andropauzy są bardzo dokuczliwe, można zdecydować się na terapię hormonalną wówczas jednak należy udać się do lekarza.

Andropauza – leczenie

Leczenie objawów andropauzy odgrywa bardzo ważną rolę w życiu mężczyzny. Problemy które towarzyszą temu stanowi takie jak dysfunkcje erekcji u około 25 do 50 procent mężczyzn mogą stać się przyczyną zachorowań na depresję czy wpłynąć na zmniejszenia poczucia własnej wartości, nieudanych prób współżycia, a w konsekwencji problemów w związku. Niejednokrotnie problemy z erekcją doprowadzają do całkowitej rezygnacji z życia seksualnego.

Terapia polega na przyjmowaniu środków zawierających testosteron, uzupełniając jego deficyt w organizmie mężczyzny. Stosowanie ich znacznie łagodzi objawy przekwitania u mężczyzn, poprawiając jakość życia oraz chroniąc przed chorobami.

Środki te mogą przyjmować różne formy:
– zastrzyki,
– tabletki
– plastry hormonalne.

W każdym przypadku lekarz specjalista po przeprowadzeniu licznych badań i wywiadu osobistego dobiera odpowiednią metodę leczenia i jej sposób. Efekty zastosowanej terapii przekładają się między innymi na zwiększenie u mężczyzny popędu seksualnego ale także wzrostu libido i poprawę męskiego ego.

Pozytywnie wpływa także na samopoczucie i nawilżenie skóry. Lekarz specjalista przed wdrożeniem terapii powinien zlecić takie badania jak:
– badania endokrynologiczne
– urologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *