amputacja prącia

Amputacja prącia – penektomia częściowa, powikłania, zmiany płci

Amputacja prącia to zabieg niezwykle bolesny w sferze psychiki mężczyzny. Niestety jest on czasem konieczny z uwagi na nowotwór prącia. Innym powodem do amputacji może być znaczne uszkodzenie penisa w wyniku urazu mechanicznego bądź też w drodze operacji zmiany płci.

Amputacja prącia

Zabieg amputacji prącia to inaczej penektomia. Jest zabiegiem chirurgicznym, który wykonuje się z konieczności lub wyboru. W przypadku wyboru chodzi o operacje zmiany płci, zaś jeśli chodzi o konieczność to amputacja wskazana jest w leczeniu zaawansowanego nowotworu prącia oraz w przypadkach poważnych uszkodzeń penisa.

Wyróżnia się penektomię całkowitą oraz częściową. Całkowita to posuniecie radykalne. Wykonuje się zabieg w znieczuleniu ogólnym. Aby była możliwość oddawania moczu tworzy się nowe ujście dróg moczowych między moszną i odbytem, czasami wskazaniem jest też stomia moczowa.

Woreczek na mocz opróżnia się w miarę potrzeby, zastępuje on pęcherz moczowy. W tym wypadku nie podejmuje się rekonstrukcji prącia, a nawet jeśli medycyna estetyczna tworzy atrapę penisa to wyłącznie do celów estetycznych. Czasem pomaga to mężczyźnie pogodzić się z sobą samym.

Amputacja prącia – penektomia częściowa

W penektomii częściowej usuwane są tkanki objęte nowotworem lub uszkodzeniem. Zabieg ma na celu zachowanie jak największej części członka i jego funkcji. Czasowo tworzy się pomocnicze wyjście dla odprowadzania moczu (między odbytem a moszną), które po określonym okresie rekonwalescencji likwiduje się. Penektomia częściowa daje możliwość rekonstrukcji prącia i nadzieje na powrót do sprawności seksualnej.

Amputacja prącia – powikłania

Jak w każdym zabiegu operacyjnym również i w tym wypadku może dojść do powikłań. Nie są one częste jeśli chodzi o aspekt somatyczny. O wiele częściej dochodzi do załamania nerwowego, depresji pacjenta i spadku poczucia wartości, samooceny w związku z amputacją.

Zwykle potrzebna jest terapia z psychologiem i seksuologiem. Ważnym wsparciem jest partnerka i bliscy. Mężczyźni rzadko umieją zaakceptować wygląd zmienionego członka oraz obniżenie sprawności erekcyjnej po penektomii.

Amputacja prącia – operacja zmiany płci

W przypadku penektomii na życzenie jest to zabieg częściowej amputacji prącia. Zmienia się wówczas drogę wydalniczą moczu i wykonuje się plastykę pochwy pobierając materiał z trzonu penisa. Zabieg ten umożliwia funkcje seksualne pod postacią kobiety.

Amputacja prącia – przeszczep penisa

Poza amputacją warto wiedzieć iż możliwy od niedawna jest przeszczep penisa. Udało się to po raz pierwszy lekarzom z RPA. Czarnoskóremu mężczyźnie przeszczepiono penisa od zmarłego białego dawcy. Operacja była czasochłonna bo trwała 9 godzin. Rekonwalescencja pacjenta wyniosła trzy miesiące.

Okazuje się iż mężczyzna może zostać ojcem. Mimo wszystko w dalszym ciągu nie są to operacje rutynowe i łatwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *