Zioła o działaniu przeciwzapalnym

Zioła o działaniu przeciwzapalnym – zioła na chroniczne stany zapalne

Zioła o działaniu przeciwzapalnym są bardzo poszukiwane, bowiem to najczęściej od zapalenia rozwija się choroba, warto jest pokonać zapalenie już na samym początku, bądź zapobiec zapaleniom w drodze profilaktyki. Wiele mieszanek ziół dostępnych w sklepach zielarskich uwzględnia przeciwzapalne działanie ochronne. Poza gotowymi preparatami do parzenia i picia naparów warto wiedzieć, jakie zioła możemy oprawiać w doniczce, ogródku, na parapecie i spożywać dla zdrowia.

Zioła o działaniu przeciwzapalnym – chroniczne stany zapalne

Wiele osób ma skłonność do stanów zapalnych. Czasem dotyczą one wciąż tego samego układu powtarzając się systematycznie i często, czasem stan zapalny „wędruje”, wyleczony w obrębie jamy ustnej pojawia się w żołądku, nerkach, czy dotyczą stawów. Takie sytuacje budzą niepokój, ale i skłaniają do szukania rozwiązań i pomocy w leczeniu nie tylko objawów zapalenia, bólu, ale i przyczyn występowania.

Przewlekłe zapalenie prowadzi często do rozwoju poważnej choroby, nieleczone przyczynia się do spadku odporności i w przyszłości ryzykiem zachorowania na takie choroby jak Alzheimera, Chrona, astmę oskrzelową czy RZS. By zapobiec zapaleniom i chorobom warto jest postawić na naturalne leki oraz zdrowe żywienie zawierające w sobie zioła o działaniu ochronnym i leczniczym.

Zioła o działaniu przeciwzapalnym

 • Kurkuma – zawiera kurkuminę doskonale eliminująca wolne rodniki. Od wieków jest stosowana jako lek na zapalenia oraz przyprawa. Jako iz nie powoduje skutków ubocznych może być stosowana bez ograniczeń. Skuteczność kurkumy obserwuje się przy regularnym spożyciu.
 • Kolendra – popularne zioło przyprawowe, doskonały dodatek do potraw, sałatek i dań mięsnych. Przede wszystkim zioło to poprawia trawienie, ale też wykazuje intensywne działanie przeciwzapalne. Znana w medycynie indyjskiej, stosowana na zapalenia jak tez do oczyszczania ciała z metali ciężkich. Właściwości te zawdzięcza wysokiemu stężeniu chlorofilu, który sprzyja ponadto regulacji gospodarki hormonalnej.
 • Pietruszka – pospolite warzywo w polskiej kuchni może działać przeciwzapalnie. Zawiera witaminę C, która działa przeciwzapalnie, pomaga na reumatoidalne zapalenie stawów. Jest obfitym źródłem eugenolu oraz olejków eterycznych pomagających w leczeniu zapalenia stawów i nie tylko. Warto zwrócić uwagę, iż chodzi o nać pietruszki, która zawiera chlorofil i flawonoidy.
 • Imbir – poza obszernym katalogiem właściwości leczniczych imbir to przyprawa o działaniu przeciwzapalnym. Zawiera on gingerole, które hamują wydzielanie się tlenków azotu i zapewniają ochronę przez zapaleniami. Skuteczność imbiru potwierdzają badania odnoszące się do leczenia stanu zapalnego stawów.
 • Bazylia – zawiera eugenol, który doskonale uśmierza ból, a jej działanie porównywalne jest z ibuprofenem. Pomaga na artretyzm i zapalenie jelit.

Wiele ziół – jedno wspólne działanie

 • Oregano – zawiera w swym składzie beta-kariofilen, który wstrzymuje rozwój stanu zapalnego. Spożywanie oregano jest pomocne w terapii osteoporozy, miażdżycy itp. Poza leczeniem zapalenia działa też kojąco na stłuczenia i zwichnięcia.
 • Cynamon – odpowiada on za stymulację wydzielania tristraproliny i wspiera walkę z zapaleniem. Jest doskonała parą dla imbiru.
 • Mięta – zioło o zbawiennym wpływie na układ trawienny. Łatwe w uprawie, aromatyczne. Działanie przeciwzapalne mięty można porównać do skuteczności aspiryny. Okłady miętowe lecza obrzęki, siniaki itd.
 • Rozmaryn- zioło uśmierzające ból, zawierające w sobie karanzol, składnik blokujący powstawanie stanów zapalnych. Rozmaryn hamuje również wydzielanie się azotu, które jest przyczyną wielu zapaleń.
 • Kozieradka – przyprawa mało znana w Polsce, za to popularna w kuchni wschodniej, zawierająca mnóstwo antyoksydantów. Działa przeciwzapalnie, obniża pozom cukru we krwi, łagodzi ból.
 • Koper – roślina obfitująca w wapń, dzięki czemu wspiera nasze stawy i kości, blokuje wydzielanie cytokin i neutralizuje rakotwórcze czynniki pochodzące z przyjmowanych pokarmów.
 • Szałwia lekarska – zioło zawiera kwas rozmarynowy, który pokonuje nawet najbardziej oporne zapalenia. To doskonała przyprawa wspomagająca leczenie astmy, miażdżycy jak i artretyzmu.
 • Rokietta siewna – rukola to popularna roślina zielna, która poza swym smakiem obfituje w izotiocyjaniny blokujące rozwój stanu zapalnego.
 • Ziele angielskie – zawiera eugenol, substancję hamującą rozwój zapalenia i ochronną.
 • Goździki – przyprawa wstrzymująca wydzielanie się enzymu 5-lipoksygenazy, który wywołuje uczucie bólu przy rozwoju zapalenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *