Eozynofilowe zapalenie przełyku

Eozynofilowe zapalenie przełyku – przyczyny, objawy, leczenie

Eozynofilowe zapalenie przełyku, to stan, spowodowany faktem, że niektóre białe krwinki znajdują się w przełyku, zwane eozynofilami, co prowadzi do bólu, trudności w połykaniu i zgagi. Jest to chroniczny stan alergiczny i odpornościowy. Występuje dość rzadko, dotykając około 1 na 1000 dzieci i 1 na 3 na 10 000 dorosłych na całym świecie.

Przewlekła choroba autoimmunologiczna przełyku charakteryzuje się objawami zaburzenia przełyku i histologicznie naciekami zapalnymi na ścianki przełyku, który jest zdominowany przez eozynofile. Eozynofilowe zapalenie przełyku, jest uważane za specyficzną formę alergii pokarmowej. Większość pacjentów ma również choroby atopowe: astma, alergiczny nieżyt nosa, atopowe zapalenie skóry. Do tej pory sądzono, że u osób predysponowanych w odpowiedzi na antygeny pokarmowe lub wziewne, naruszenie bariery nabłonkowej przełyku, jest przewlekłą odpowiedzią zapalną, w wyniku, czego istnieją zwłóknienia i zaburzenia perystaltyki przełyku.

Eozynofilowe zapalenie przełyku – przyczyny

Eozynofilowe zapalenie przełyku jest spowodowane nadmiarem eozynofilów w przełyku. Ten nadmiar eozynofilów jest najprawdopodobniej spowodowany jedną z dwóch przyczyn.

Odpowiedź alergiczna

Eozynofile w przełyku mogą być spowodowane reakcją immunologiczną organizmu na określone alergeny. Jeśli ktoś jest wrażliwy na określony alergen pokarmowy lub środowiskowy, organizm może reagować z eozynofilowym zapaleniem przełyku. Można zauważyć, że po zjedzeniu niektórych pokarmów, takich jak produkty mleczne lub soja, występują trudności z połykaniem lub intensywną zgagą. Można także reagować na przykład na pyłki. Eozynofilowe zapalenie przełyku nie zawsze wiąże się z jedzeniem, ale dieta jest dobrym miejscem do badania przyczyn.

Genetyka

Ostatnio znaleziono jeszcze jeden możliwy powód. Naukowcy odkryli, że wiele osób z eozynofilowym zapaleniem przełyku ma wyższą ekspresję genu eotaksyny-3. Ten gen pomaga kontrolować ilość eozynofilów wytwarzanych przez organizm. Wyższa ekspresja genu oznacza, że organizm produkuje więcej białych krwinek, które powodują chorobę. Chociaż jest to czynnik genetyczny, nie wydaje się, że istnieje silny składnik historii rodziny.

Eozynofilowe zapalenie przełyku – objawy

Objawy są niespecyficzne i mogą się zmieniać wraz z wiekiem. Małe dzieci odczuwają:

 • Trudności w jedzeniu i piciu
 • Brak apetytu
 • Wymioty
 • Hamowania przyrostu masy ciała i wzrostu
 • Bólu w klatce piersiowej.

Starsze dzieci i dorośli posiadają charakterystyczną cechę, jaką jest unikanie produktów, które powodują problemy z połykaniem, długi okres żucia i popijanie pokarmów dużą ilością płynów. Może wystąpić ból brzucha, ból w klatce piersiowej i objawy refluksu żołądkowo-przełykowego. Ponadto pojawiają się choroby atopowe:

 • Astma
 • Celiakia
 • Egzema
 • Alergiczny nieżyt nosa.

Najczęstszym objawem są trudności w połykaniu lub jedzeniu. Jest to spowodowane nagromadzeniem się białych krwinek. W rzadkich przypadkach eozynofilowe zapalenie przełyku może prowadzić do nagłego problemu medycznego. Zbyt duża ilość pokarmu zatrzymanego w przełyku lub wymioty pokarmu mogą prowadzić do pęknięcia przełyku. Jest to rzadkie, ale chory potrzebuje natychmiastowego leczenia.

Eozynofilowe zapalenie przełyku – diagnostyka

Metody badań ukierunkowane na zdiagnozowanie eozynofilowego zapalenia przełyku:

 • Badania laboratoryjne: mała eozynofilia krwi obwodowej u 5-50% pacjentów, podwyższony poziom we krwi całkowitej IgE, a także specyficzny dla żywności: mleko, jaja, soja, pszenica, wołowina, orzechy, częściej u dzieci 75% i alergeny aerozolowe (częściej u dorosłych -> 90%).
 • Punktowe testy skórne: ograniczona wartość nie identyfikuje wszystkich produktów, które są odpowiedzialne za reakcję zapalną, z wyłączeniem diety, realizowane w oparciu o nie, nie zawsze przynoszą poprawę.
 • Endoskopia: w ramach tej procedury, lekarz wprowadza cienką rurkę z kamerą w dół przełyku, podczas tej procedury pobiera tkanki do biopsji. Później patolog sprawdza eozynofile.

Eozynofilowe zapalenie przełyku – leczenie

 • Zewnętrzne leki glikokortykosteroidowe
 • Zmiany w diecie
 • W niektórych przypadkach poszerzenie przełyku

Dietoterapia

Dieta eliminacyjna:

 • Dieta hipoalergiczna – oparta na eliminacji 6 najczęstszych źródeł alergenów pokarmowych: mleka, jaj, ryb / mięczaków, orzechów / orzeszków ziemnych, soi i pszenicy
 • Docelowa dieta eliminacyjna – dobierana indywidualnie na podstawie wywiadu i wyników testów skórnych, a także testów likwidacyjnych i prowokacyjnych
 • Dieta elementarna – pewna żywność dietetyczna wytworzona w wyniku produkcji; dobrze zbalansowane, oczyszczone z alergenów, ale pacjenci mogą nie akceptować tego z powodu smaku.

Dorośli zwykle wymagają leczenia farmakologicznego.

Omeprazol 20-40 mg 2 razy dziennie przez 8 tygodni prowadzi do remisji klinicznej w 60% i histologicznej u 50% pacjentów. Terapia wspomagająca przez 1 rok utrzymuje remisję u 75% pacjentów, którzy zareagowali na leczenie. Czasami w przypadku nawrotu przydatne jest zwiększenie dawki leków.

W przypadku dominujących zwężeń, pacjentom dorosłym są zwykle przepisywane miejscowe kortykosteroidy. U pacjentów z klinicznie istotnymi zwężeniami może być konieczne ostrożne poszerzenie przełyku za pomocą balonu lub rozszerzacza przełyku. Eozynofilowe zapalenie przełyku chorobą przewlekłą, całkowite zniknięcie dolegliwości jest możliwe, ale większość pacjentów doświadcza zatrzymania mniej intensywnych objawów. Zakończenie leczenia może spowodować nawrót choroby, dlatego konieczna jest długotrwała terapia podtrzymująca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *