Kłopotliwe gazy – jak ich uniknąć?

Produkowanie gazów w jelitach jest naturalnym procesem. Jednak ich nadmierne powstawanie dostarcza wielu trudności. Przy zwiększonej ilości gazów jelitowych charakterystycznymi objawami towarzyszącymi jest wzdęty oraz obolały brzuch, a także uczucie dyskomfortu. Jak można zapobiegać zbyt dużej produkcji gazów w jelitach? Dowiedz się tego, czytając nasz artykuł.

 

Jak unikać gazów w jelitach?

Przy nadmiernej produkcji gazów[1] bardzo ważne znaczenie ma modyfikacja diety, a także zmiana stylu życia. Aby można było skutecznie zapobiegać gazom, konieczne jest unikanie produktów wzdymających oraz napojów gazowanych. W celu zmniejszenia ilości połykanego powietrza należy przestać palić papierosy oraz unikać żucia gumy. Nie można także spożywać zbyt obfitych posiłków, gdyż tutaj lepszym rozwiązaniem jest spożywanie małych porcji, ale częściej.

 

Bardzo duże znaczenie ma również regularna aktywność fizyczna, która zapobiega zaparciom oraz poprawia motorykę przewodu pokarmowego. To szczególnie istotne dla osób starszych oraz tych, które prowadzą siedzący tryb życia.

U niektórych osób gazy mogą mieć związek ze spożywaniem produktów mlecznych, dlatego warto zastosować produkty bezlaktozowe. Warto także sięgnąć po probiotyki. Okazuje się, że nie wszystkie bakterie, które występują w jelitach, są odpowiedzialne za produkcję gazów w procesie fermentacji. Jeśli dana osoba będzie stosowała odpowiednie probiotyki, to wtedy będzie można zasilić przewód pokarmowy bakteriami niefermentującymi.

 

Jeśli jednak nadmierne gazy jelitowe nie są wynikiem błędu dietetycznego albo stylu życia, to warto zasięgnąć porady lekarza. Należy również wziąć pod uwagę inne objawy, które pojawiają się wraz z gazami, takie jak: bóle brzucha, zaparcia, wymioty, biegunka, krew w stolcu oraz nagła utrata masy ciała. Mogą one świadczyć o poważnych chorobach. W takiej sytuacji wyeliminowanie uporczywych gazów będzie możliwe po wyleczeniu choroby podstawowej.

 

Co można zastosować na uporczywe gazy?

Ze wzdęciami oraz gazami[2] bardzo dobrze radzą sobie leki dostępne bez recepty. Ważne jest, aby w ich składzie znajdował się symetykon. Jest to substancja, której działanie polega na rozbijaniu pęcherzyków gazu, które nagromadziły się w przewodzie pokarmowym. Dzięki temu o wiele łatwiej są one wchłaniane przez ściany jelit lub wydalane na zewnątrz. Z tymi problemami bardzo dobrze radzą sobie kapsułki Espumisan. Są one łatwe do połknięcia, a w ich składzie znajduje się substancja chemicznie obojętna, która działa tylko w sposób powierzchniowy i nie wchodzi w żadne reakcje chemiczne, więc jest wydalana w postaci niezmienionej po tym, jak przejdzie przez układ pokarmowy. W związku z tym kapsułki te mogą również stosować kobiety w ciąży, cukrzycy i osoby, które przyjmują wiele innych leków. Espumisan warto zastosować w leczeniu objawowym zaburzeń żołądkowo-jelitowych, które mają związek z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym.

 

Referencje:

Nadmierne gazy jelitowe [w:] Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej IŻŻ, 2016-2020 (Dostęp online na 02.04.2022: https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/nadmierne-gazy-jelitowe_v3.pdf.

Gulbicka P., Grzymisławski M., Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie [w:] Piel. Zdr. Publ., 2016, 6 (1).

[1] Nadmierne gazy jelitowe [w:] Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej IŻŻ, 2016-2020 (Dostęp online na 02.04.2022: https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/nadmierne-gazy-jelitowe_v3.pdf.

[2] P. Gulbicka, M. Grzymisławski, Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie [w:] Piel. Zdr. Publ., 2016, 6 (1): 69-76.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *