Hoja

Hoja – trująca roślina doniczkowa i jej zastosowanie

Hoja należy do gatunku roślin tropikalnych i pochodzi głównie z Azji: Indii, Chin, Tajlandii, Malezji,Wietnamu i Indonezji. Na Filipinach istnieje ogromna różnorodność jej gatunków.

Opis

Hoja to szybko rosnące pnącze o błyszczących, eliptycznych, ciemnozielonych liściach o długości około 8 cm i szerokości około 2 cm. Liście hoji rosną w przeciwległych parach i mają krótkie łodygi. Hoja jest popularną rośliną domową uprawianą z powodu atrakcyjnych liści woskowych i słodko pachnących kwiatów. Kwiaty rosną w klastrach wypukłych baldachimów w liczbie od 10 do 30. Są białe do bardzo bladoróżowych, zawsze z czerwonym środkiem.

Kwiaty mają kształt gwiazdy, a ich powierzchnia pokryta jest drobnymi włoskami, nadającymi im rozmytego połysku. Są one szerokie na 1-2 cm i naniesione na drzewną ostrogę o długości około 2 cm, która powstaje z kątów liści. Skupiska kwiatów wyrastają co roku – zwykle przez całe lato – na 3-5 cm długiej łodydze. W swojej początkowej fazie, która trwa około tygodnia, wytwarzają dużo nektaru i mają silny słodki zapach, który może wypełnić cały pokój w nocy.

Występowanie

Hoja pochodzi z Azji Wschodniej i Australii. Rośnie w nizinnych tropikalnych lasach deszczowych, gdzie zawija się lub zawisa wysoko w drzewach. W stanie dzikim liście hoji wyrastają na poziomie gruntu, stopniowo przemieszczając się w górę w kierunku światła. Osiągaj długość 6 m lub więcej.

Pielęgnacja domowej plantacji

Hoja jest jedną z łatwiejszych do pielęgnacji roślin domowych. Dobrze toleruje suche powietrze w pomieszczeniu i jest bardziej odporna na działanie niskich temperatur niż inne rośliny. Gdy hoduje się ją w domu, może rosnąć dość wysoko – hoje są zwykle uprawiane na małych kratach lub wokół drutu lub palików. Kiedy są małe i młode wyglądają atrakcyjnie, gdy są zgrupowane w koszu wiszącym. Hoja produkuje kwiaty rok do roku.

Usunięcie ostróg (przybierają formę bezlistnych łodyg) spowoduje zmniejszenie ilości kwiatów w przyszłych sezonach. Długie rośliny winorośli można przycinać, aby zachować zwartość lub zamiast tego, przycinać jedynie główny pień, aby pobudzić do wzrostu więcej pędów bocznych, które mogą produkować kwiaty w przyszłości. Najlepszą porą do przycinania jest wczesna wiosna, zanim hoja rozpocznie swój najbardziej dynamiczny okres wzrostu.

Hoja

Hoja potrzebuje średnio trzy do czterech godzin dziennie światła słonecznego dziennie. Jest to niezbędne dla jej prawidłowego, zdrowego wzrostu i kwitnienia. Ostre popołudniowe słońce może spalić liście, dlatego najlepiej jest umieścić roślinę w miejscu, w którym będzie ją oświetlać wcześnie rano lub późnym popołudniem. Umieść roślinę w słonecznym, południowym lub zachodnim oknie, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Ponadto, warto pamiętać, że hoja będzie dobrze rosnąć w sztucznym świetle. Jeśli hoja jest dojrzała, ale nie zakwitła, zwykle dzieje się tak, ponieważ nie ma wystarczającej ilości światła.

Należy przechowywać ja w jasnym, pośrednim świetle, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Kwiaty zawsze powinny być zwrócone w kierunku najjaśniejszego światła. Nie obracaj rośliny, gdy tworzą się pąki kwiatowe, ponieważ może to przerwać proces kwitnienia. Normalna temperatura pokojowa jest odpowiednia dla rozwoju hoji. Temperaturę powietrza powyżej 10 °C należy jej zagwarantować w zimie, a latem zapewnić temperaturę od 16 do 21 °C. Podczas okresu aktywnego wzrostu należy ją umiarkowanie nawadniać, pozwalając wyschnięciu najwyżej centymetra mieszaniny między podlewaniem.

Należy stosować płynny nawóz o wysokiej zawartości potasu raz na dwa tygodnie w okresie aktywnego wzrostu. Do przesadzania użyj mieszaniny doniczkowej na bazie gleby. Przenieś hoję do doniczek o jeden rozmiar większy każdej wiosny, aż osiągniesz maksymalną wielkość doniczki. Rośliny starsze przesadzaj tylko raz na dwa lata. Nigdy nie przesadzaj rośliny, gdy jest w rozkwicie, ponieważ może upuścić pąki kwiatowe.

Toksyczność

Hoja wytwarza mleczny sok bogaty w lateks i uważa się ją za roślinę toksyczną. To niekoniecznie oznacza, że jest trująca; jednak najlepiej będzie trzymać ją poza zasięgiem zwierząt domowych i dzieci. Każdy, kto ma alergię na lateks, powinien unikać kontaktu z rośliną.

Zastosowanie

Wiele gatunków hoji to dość popularne rośliny doniczkowe uprawiane zwłaszcza na obszarach umiarkowanych. Ceni się je przede wszystkim z powodu atrakcyjnych liści i silnie pachnących kwiatów. Hoje dobrze rosną w pomieszczeniu dobrze naświetlonym, aczkolwiek nie są bardzo wymagające i tolerują również dość niski poziom światła. Hoja powszechnie są sprzedawane w szkółkach jako rośliny doniczkowe i cieszą się dość sporą popularnością.

Hoje są łatwo rozmnażane i są powszechnie sprzedawane jako sadzonki albo bez korzeni jako roślina doniczkowa. W ostatnich badaniach na Uniwersytecie w Gruzji udowodniono, że hoja jest doskonałym środkiem usuwającym zanieczyszczenia w środowisku wewnętrznym. Różne kultury stosowały hoję w medycynie, zwłaszcza w kulturach polinezyjskich. Kilka gatunków i odmian hoji to doskonałe rośliny terrariowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *