choroby odkleszczowe

Choroby odkleszczowe – jakie niebezpieczne choroby przenoszą kleszcze?

Choroby odkleszczowe to choroby wywoływane poprzez ukąszenia kleszczy. Niestety ukąszenia są bardzo częste i równie częste są powikłania w wyniku ukąszeń. Gatunek kleszcza liczy aż 900 odmian, mimo to wszystkie przenoszą choroby i są tak samo niebezpieczne. Siedliskiem kleszczy są zarośla, łąki, lasy. Najczęstszym kleszczem spotykanym w Polsce jest kleszcz pospolity, zwany tez pastwiskowym.

Nie każde ukąszenie wywołuje chorobę

Warto wiedzieć, iż samo ukąszenie kleszcza nie powoduje choroby, jedynie kiedy kleszcz jest nosicielem choroby i ja przenosi, wówczas ukąszenie może być wrotami zakażenia. To jednak również nie jest pewne, iż zachorujemy, gdyż ludzki układ odpornościowy może chorobę tę zwalczyć samoistnie. Ryzyko zakażenia wzrasta z czasem, jaki kleszcz spędza wpity w naszą skórę i ma kontakt z krwią. Stąd dobrze jest jak najszybciej i sprawniej kleszcza usunąć. Często ukąszeń kleszczy nawet nie dostrzegamy, zaś o chorobie odkleszczowej dowiadujemy się po dłuższym czasie, nawet po kilku latach.

Choroby odkleszczowe

Usunąć kleszcza winniśmy natychmiast po tym jak zauważymy go na ciele. W tym celu możemy użyć specjalnych narzędzi do usuwania kleszczy, bądź tez umiejętnie wyciągnąć kleszcza pęsetą wraz z kleszczami. Należy pamiętać by ranę oczyścić i zdezynfekować, a przede wszystkim usunąć kleszcza w całości, nie pozostawiając żadnych fragmentów insekta w ciele, co jest częste kiedy urywany mu zaledwie odwłok.

Przy usuwaniu kleszczy należy zwrócić uwagę na higienę. Nie należy kleszcza zgniatać, czy wyciskać. Po jego usunięciu należy miejsce po ukąszeniu obserwować pod kątem zmian na skórze, ropienia i ewentualnego wrzodzienia. Po ukąszeniu może wystąpić gorączka, osłabienie czy symptomy przeziębienia. Jeżeli takowe zauważymy należy zgłosić się do lekarza po pomoc i poddać badaniom, bowiem może być to efekt zakażenia.

Borelioza jest najczęściej występującą chorobą odkleszczową i jednocześnie najgroźniejszą. Nazywana jest także chorobą Lyme i krętkowicą. Objawami boreliozy są przede wszystkim: rumień wędrujący – jest to objaw wyjątkowo charakterystyczny, który ujawnia się w tydzień, dwa od ukąszenia. Rumień stanowi czerwoną obręcz o rozmiarze od kilku do kilkunastu centymetrów wokół miejsca ukąszenia. Jest on twardy i może się przemieszczać.

Dodatkowo miejsce rumienia boli i swędzi. Wyróżnikiem spośród reakcji alergicznych jest jaśniejszy środek rumienia. W towarzystwie zauważa się gorączkę, osłabienie. Dopiero po około roku od zakażenia dochodzi do kolejnych objawów neurologicznych i kardiologicznych. Rzadko wówczas pacjent pamięta o ukąszeniu kleszcza. Borelioza w fazie rozwoju powoduje dreszcze, ból głowy, jak również sztywność stawów, a nawet paraliż, zaburzenia mowy i wzroku.

By wyleczyć boreliozę niezbędna jest diagnoza. Im szybsza tym lepiej. Po rozpoznaniu choroby podaje się antybiotyk, by nie została rozsiana. Diagnostyka boreliozy bazuje na badaniu krwi i obecności przeciwciał igM oraz igC. Niestety przeciwciała wykryć można dopiero w kilka tygodni po zakażeniu.

Choroby odkleszczowe – odkleszczowe zapalenie mózgu

Często występująca chorobą odkleszczową obok borelizoy jest odkleszczowe zapalenie mózgu. W pierwszym tygodniu po ukąszeniu kleszcza objawami choroby są objawy typowe dla grypy jak dreszcze, gorączka, czy bóle mięśni i głowy. Wraz z rozwojem choroby pojawiają się wymioty, zawroty głowy. Leczenie choroby polega na objawowym leczeniu w warunkach szpitalnym i przy ciągłym monitoringu stanu pacjenta.

Na tę chorobę można się zaszczepić, podając szczepionkę wiosną przed okresem na ukąszenia kleszczy, jednak wymaga ona corocznego powtórzenia. Ponadto od kleszczy możemy zarazić się babeszjoz oraz anaplazmozą, tularemia i durem powrotnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *