Jodła pospolita

Jodła pospolita – lecznicze właściwości, zastosowanie, napar z igliwia

Jodła pospolita (Abies alba) inaczej jodła biała to drzewo o igłach zimozielonych i strzelistym pniu. Wyróżniają ją kwiaty rozdzielnopłciowe, kwitnie od kwietnia do maja. Porasta Europę południową i Środkową. Jodła należy do najwyższych drzew w Europie.

Jodła pospolita – właściwości drzewa

Drzewo jest odporne na zacienienie, co za tym idzie nie ma wysokich wymagań glebowych, aczkolwiek ceni sobie glebę zasobną w wilgoć. Niestety należy do gatunku wrażliwego na zanieczyszczenia powietrza. Przypominać może laikom świerka lub modrzewia. Cechuje się jasną korą, gładką oraz szyszkami które po dojrzeniu rozpadają się całkowicie. Co ważne wolno stojąca, pojedyncza jodła wytwarza szyszki dopiero po koło 30 latach wzrostu.

Walcowate i sterczące szyszki jodły wyglądają niczym świecami są elementem dekoracyjnym drzewa. Roztarte igły jodły wydzielają intensywny zapach pomarańczy. Nasiona jodły pospolitej mają barwę żółtą, obfitują w płynna żywicę, cechuje je przyjemny aromat. Jodły należą do drzew długowiecznych, bowiem odnotowuje się drzewa sięgające 500 lat. Drewno pozyskane z jodły doskonale nadaje się na budulec domów, ale i instrumentów muzycznych.

Lecznicze właściwości, jakie wykazuje jodła pospolita

W celu leczniczym wykorzystywany jest olejek eteryczny z jodły. Właściwości jodły są zbliżone do właściwości jakimi odznacza się świerk i sosna. Jodła zawiera olejki terpentynowe zlokalizowane w żywicy, dzięki czemu jej działanie można określić jako przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe. Olejek terpentynowy pochodzący z jodły wykazuje działanie wykrztuśne. stosuje się go wspomagająco także przy bólach reumatycznych.

Ciekawostką są pączki jodły, które ścinając wykazują działanie bakteriobójcze. Doskonale niszczą wszelkie drobnoustroje w układzie oddechowym. Są one wykorzystywane w leczeniu nieżytów oskrzeli, ale również w zapaleniach układu moczowego, zwłaszcza w zapaleniu dróg moczowych. Natomiast szyszki cechują olejki popularnie stosowane w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym. Drewno jodłowe służyło niegdyś budowie masztów, dziś wykorzystywane jest do produkcji niektórych mebli, jak też w celach dekoracyjnych.

Wykorzystanie jodły

Z jodły jednym z najbardziej powszechnych preparatów jest syrop. Chcąc go uzyskać należy pączki jodłowe drobno posiekać i zalać szklanką miodu. Taką mieszaninę należy odstawić na siedem dni, aż pączki puszczą sok. Warto wiedzieć, iż syrop jodłowy należy przechowywać w lodówce, w przeciwnym razie może dojść do sfermentowania. Syrop zalecany jest do picia przy zapaleniu gardła i schorzeniach układu oddechowych.

Jest on w pełni bezpieczny w stosowaniu i mogą go pić zarówno dzieci, jak tez seniorzy. Poza syropem z jodły przygotowuje się również miód. Pędy jodły należy zalać czterema litrami wody w proporcji 1 do 4, kolejno zagotować, otrzymując stan wrzenia od 20 do 30 minut na niewielkim ogniu. Naczynie z wywarem należy odstawić na 24 godziny a później przecedzić. Następnie do płynu dodaje się kilogram cukru. Tak sporządzony miód można przechowywać w słoikach i spożywać na kaszel. Miód z jodły doskonale poprawia odporność, chroni przed infekcjami, grypą.

Napar z igliwia

Napar z igliwia jodły można wykonać samodzielnie w prosty sposób. Wystarczy rozdrobnić igły i zalać gorącą wodą oraz odstawić do zaparzenia. Pamiętać należy aby napar zużyć zaraz po jego wystygnięciu, z czasem traci swe właściwości. Jest on idealny na przeziębienie, łagodzi ból gardła i pozwala bez problemu oddychać. W przeciwieństwie do naparu odwar z jodły wykonuje się z pędów drzewa. Nie można dopuści aby odwar zaczął wrzeć. Kolejno należy odwar przecedzić i wystudzić. Pomaga on na kaszel i gardło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *