grusza pospolita

Grusza pospolita – wartości odżywcze, właściwości lecznicze

Grusza pospolita zwana bywa również grusza polną. Drzewo należy do rodziny roślin różowatych. Znana jest od czasów starożytnych, a do Europy dotarła z Persji. W Starożytnym Rzymie obwołano gruszę mianem króla ogrodów. W Polsce występuje w wielu odmianach, zwłaszcza dzikich porastających cały kraj, zwłaszcza na nizinach. Jest popularna rośliną sadowniczą.

Pokrój gruszy

Drzewo osiąga około 20 metrów wysokości, występuje także w formie niskopiennej. Jego liście maja owalny kształt, są spiczaste i skórzaste. Grusza pospolita kwitnie na biało początkiem maja. Owocami gruszy są gruszki o wydłużonym kształcie stożkowatym z soczystym miąższem o cierpkim smaku. Smak gruszy dzikiej jest znacznie bardziej cierpki od sadowniczych odmian, które są tak przygotowywane by były jak najsłodsze. Skórka gruszki jest gruba i ziarnista, a kolor w zależności od odmiany i stadium dojrzewania waha się od zielonego po żółty.

Wartości odżywcze – grusza pospolita

Gruszki są pożywnym ale i delikatnym owocem. Nie można dopuszczać aby gruszki spadały i obijały się, bowiem szybko ulegają gniciu. Owoce te doskonale smakują ale i są obfite w składniki odżywcze. Są one bogatym źródłem witamin i minerałów. W kuchni wykorzystuje się gruszki pod wieloma postaciami od kompotu przez ciasta i desery począwszy a na pieczeniu od dodatku do mięs skończywszy.

Co ważne grusza pospolita ma niska wartość kaloryczną. Ważne jest to dla osób na diecie, które ograniczają kalorie i cukier. Gruszki zawierają potas, fosfor, wapń i miedź oraz żelazo, bor, jod i wiele innych minerałów, które są cenne dla organizmu, zwłaszcza tarczycy. Poza wymienionymi w gruszkach znajdziemy liczne kwasy owocowe (jabłkowy i cytrynowy) oraz błonnik i olejki eteryczne.

Grusza pokrywa zapotrzebowanie na witaminę A wzbogacając organizm o mechanizmy obronne przed infekcjami. Jest tez źródłem witaminy B, która odpowiada za regulację pracy układu nerwowego i zdolności intelektualne. Ponadto w gruszce jest wiele witaminy C, będącej remedium na wszelkie przeziębienia.

Grusza dla zdrowia

Bez wątpienia mając własny sad warto jest posadzić gruszę. Gruszki bowiem znajdują zastosowanie nie tylko w codziennej diecie ale również leczeniu rozmaitych dolegliwości. Biorą pod uwagę profilaktykę warto mieć gruszki pod ręką przez cały rok. Owoce te są lekkostrawne i świetnie normalizują prace żołądka oraz jelit. Dojrzałe gruszki przyspieszają proces trawienny przeciwdziałając zaparciom, natomiast twarde gruszki niedojrzałe stosuj się w leczeniu przewlekłej biegunki.

Działanie gruszek

Poza działaniem normalizującym i wytrzymującym warto podkreślić iż gruszki pod postacią suszu są polecanym środkiem naturalnym na zapalenie jelit. Prócz tego gruszki mają zdolność do obniżenia ciśnienia tętniczego, jak również obniżenia gorączki. Jedzenie gruszek zaleca się nie tylko w leczeniu otyłości. Za odchudzające właściwości gruszki odpowiada spora ilość błonnika, bowiem zajmuje on 1/4 składu gruszki. W organizmie ludzkim błonnik odpowiada za uczucie sytości oraz szybsza przemianę materii, a także za wiązanie toksyn i ich wydalanie z organizmu.

Gruszki na koncentrację

Jedząc gruszki możemy poprawić wydolność naszego mózgu. Dzięki zawartości boru w gruszkach, owoce wspierają szare komórki i wzmagają transport wapnia w organizmie poprawiając pracę układu nerwowego. W związku z dobroczynnym wpływem na gospodarkę wapniem gruszka polecana jest chorym na osteoporozę. W profilaktyce tego schorzenia liczy się regularność spożywania gruszek.

Gruszki i alergia

Grusza pospolita jest w pełni hypoalergiczna. Z tego względu jest jednym z pierwszych owoców jakie podaje się niemowlętom w postaci stałego pokarmu. Co więcej jej cechy hypoalergiczne docenia kosmetyka. Ekstrakt z gruszek jest częstym składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych do wygładzania cery. Sprzyja on regeneracji i elastyczności skóry. Co więcej pozwala także odzyskać jej naturalny koloryt. Bardzo często gruszka jest bazą dla szamponów do włosów, gdyż zawarta w owocach glukoza łączy się z keratyną zapobiegając wypadaniu włosów i rozdwajaniu się ich końcówek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *