Katatymia

Katatymia – przyczyny, objawy, czym jest katatymia?

Katatymia jest określana myśleniem życzeniowym. To jedno ze schorzeń emocjonalnych okazujące się silną wiarą w pomyślność własnych myśli na przyszłość. Myślenie takie zniekształca rzeczywistość oraz doprowadza do naiwności i zbytniego optymizmu. Katatymia to schorzenie emocjonalne polegające na fałszywej analizie owego, co nas otacza. Osoby z katatymią widzą konkretne sytuacje takimi, jakimi chcą je widzieć, natomiast nie takim, jakimi są faktycznie.

Co to jest katatymia?

Katatymia jest dolegliwością, a raczej schorzeniem umysłowym, jakie jest niezwykle ciężkie do wykrycia. Jest bowiem niezwykle cienka granica między sporadycznym, nieracjonalnym nastawieniem do określonych spraw lub zbyt wybujałą wyobraźnią oraz chorobą umysłową. Ciężko bowiem określić, czy np. zbytnia wiara we własne możliwości już jest nieprawidłowa lub pochodzi z pozytywnego nastawienia do życia. Cierpiący na katatymię nie przyjmuje żadnych argumentów z zewnątrz. Na bazie odczuwanych poprzez siebie, zwykle pozytywnych, emocji tworzy bezsensowny obraz konkretnej sytuacji lub wydarzenia. Nie da się go przekonać o nieprawidłowości jego sądów. Momentami może być to niewinne schorzenie, natomiast czasem może wykazać się ogromnym niebezpieczeństwem dla pacjenta. Może on bowiem podejmować niewłaściwe decyzje powodujące szkodliwe skutki.

Myślenie życzeniowe

Wedle poniektórych psychiatrów katatymia oraz myślenie życzeniowe to dwa osobne zjawiska. Różni ich bezkrytyczność wiary w wypadku katatymii. Katatymicy nie uznają zatem żadnych innych racji poza swoimi własnymi, nie dopuszczają także do zmiany własnych poglądów. Nie przyjmują do informacji, iż coś wygląda lub jest całkowicie odmienne aniżeli oni wierzą. Takie zjawisko często jest w sektach. Postępowanie katatymików może być głupie oraz niezrozumiałe, jednakże oni sami owego nie są w stanie zobaczyć ani nikomu w to uwierzyć. Myśleniem katatymicznym jest także wiara w przesądy, jakie nie mają potwierdzenia.

W wypadku myślenia życzeniowego zjawisko odnosi się do przyszłości oraz wymagań względem wyników własnej aktywności. Osoby myślące życzeniowo nie muszą być pozbawione rozsądku, niejednokrotnie ich życzenia są realne oraz możliwe. Wiara w ich pomyślność to rodzaj motywacji oraz stymulacji. Powszechnym wykorzystaniem myślenia życzeniowego jest pobudzanie motywacji poprzez wiarę w sukces. Napotkać się z nim można w życiu zawodowym jak i u startu kariery, kiedy wytyczamy ścieżkę edukacji do celu. Dzięki wierze w siebie, w pomyślność własnych planów jesteśmy w stanie uzyskać więcej, być szczególnie wydajnym oraz odważnym

Katatymia jako schorzenie emocjonalne

Katatymia może występować jako izolowane schorzenie, i może być częścią odmiennego, niezwykle skomplikowanego – schizofrenii, dolegliwości psychicznej, psychozy reaktywnej lub nerwicy. Kiedy schorzenie to trwa dłuższy okres, środowisko z pewnością zwróci uwagę na podejmowanie poprzez taką osobę całkowicie niezrozumiałych decyzji. Może ona stać się niebezpieczna dla siebie oraz środowiska. Łatwo bowiem tłumaczy sobie zasadność wykonania pewnego zadania oraz nie odbiega od owego. Może to być np. popełnienie przestępstwa.

Czym okazuje się katatymia?

Katatymia polega na silnej, naiwnej oraz wypełnionej optymizmem wierze w spełnienie swoich myśli. Jest to zjawisko okazujące się błędną oceną owego, co nas otacza. Chory, żyjąc w swym świecie, traci granicę pomiędzy oczekiwaniami i realnością. Wiara w prawdziwość swoich przekonań, przy równoczesnym odrzuceniu wszelkiej krytyki, spotykana jest w pseudomedycynie, gdzie pacjent, przeświadczony o własnym wyzdrowieniu, może przestać się leczyć, grożąc tymże samym własnemu zdrowiu. Myślenie katatymiczne jest groźne, gdyż może doprowadzić do odnalezienia wytłumaczenia dla krzywdzenia innych lub popełniania przestępstw.

Leczenie katatymii

Aby rozpatrywać sprawę leczenia katatymii wpierw należy zadać pytanie, czy to faktycznie katatymia czy jednakże jedynie myślenie życzeniowe. To kolejne ponieważ nie stanowi niebezpieczeństwa dla zdrowia emocjonalnego. Osoby zdrowe mają prawo tworzyć sobie pocieszającą fikcję, gdy np. są w kryzysowej sytuacji. Wszystko jest w normie, gdy mogą pomimo wszystko negatywnie zweryfikować teoretyczny charakter tychże marzeń. Gdy osoba żyjąca iluzją nie jest w stanie oddzielić jej od rzeczywistości, można mówić już nie o myśleniu życzeniowym, natomiast o urojeniu, jakie jest schorzeniem.

Katatymia jako jednostka choroba musi być leczona. Gdy jej postać jest zaawansowana – pacjent nie rozumie prawdziwej rzeczywistości oraz żyje w iluzji, jaką sobie wymyślił – koniecznie winien odnaleźć się pod opieką psychiatry. Podjęcie oraz metoda leczenia katatymiami uzależniony jest od jaskrawości symptomów, częstotliwości oraz okoliczności ich występowania i owego, jak wpływają one na jakość życia osoby, jakiej dotyczą, i również jej środowiska. Leczenie może odbywać się ambulatoryjnie bądź w szpitalu, gdzie chory może korzystać z psychoterapii oraz farmakoterapii. Długość leczenia oraz jego typ zależy o owego, jakie pozostałe symptomy pojawiają się u osoby zdiagnozowanej oraz jaką diagnozę stawia lekarz psychiatra, ponieważ katatymia może być jednym z symptomów ostrzejszych schorzeń emocjonalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *