Werbena lekarska, unikalne właściwości lecznicze

Werbena lekarska (Verbena officinalis) to roślina, która zasłynęła już w Starożytnym Egipcie. Nazywano ją wówczas świętym zielem, uważano iż zrodziła się z łez bogini Izis. W Grecji zaś kapłani nosili jej korzenie w sztach. Legenda głosi, iż roztworem werbeny przemywano ciało Chrystusa zanim złożono je do grobu. Tym samym jest to niewątpliwie roślina o boskim znaczeniu.

Zastosowanie werbeny

Werbena lekarska aktualnie jest wykorzystywana w homeopatii, jak też kuchni i przemyśle kosmetycznym. Działa przeciwkrwotocznie, odkażająco i przeciwzapalnie. Roślina zawiera kumarynę oraz substancje goryczkowe, a także werbalinę. Wśród znanych właściwości pominąć nie można łagodzenia bólu głowy, alergii, a także udrożnienia górnych dróg oddechowych, mimo iż to nie jedyne właściwości tej rośliny zielnej. Jest znanym i cenionym środkiem wykrztuśnym naturalnego pochodzenia. Stosowanie werbeny w leczeniu jest bezpieczne i bardzo szerokie. Pomaga na gorączkę, zakrzepicę, wykazuje właściwości ściągające. Polecana jest chorym na kamicę żółciową oraz moczową. Z uwagi na wsparcie układu pokarmowego werbena pobudza trawienie, metabolizm i wspiera wydawalnie, dzięki czemu jest doskonałym lekiem na dolegliwości pęcherza moczowego. Według niektórych ma również wpływ na potencję, oczywiście pozytywny.

Werbena lekarska na stres

Werbena jest coraz częściej stosowanym składnikiem naturalnych, ziołowych leków uspokajających, wyciszających. Napar z werbeny działa rozkurczowo i rozluźniająco nie tylko na drogi oddechowe, ale pomaga także w napadach lęku, stresie, zagubieniu. Stosowany jest w leczeniu stanów depresyjnych i bezsenności. Picie napary wspiera cały organizm, co za tym idzie winno być systematyczne. Terapia werbeną to terapia długoterminowa. Efekty działania ziela widoczne są po kilku dniach, a z upływem czasu coraz bardziej zauważalne nie tylko w sferze psychiki i samopoczucia ale zdrowia fizycznego, kondycji.

Efektywność terapii ziołowej

Przyjmowanie werbeny czy to w postaci kulinarnej czy zielarskiej owocuje poprawa stanu jamy ustnej, złagodzeniem nerwobóli i skurczy, jak też eliminacją dolegliwości związanych z PMS, czy laktacją. Terapia werbena sprzyja detoksowi organizmu, a co za tym idzie usprawnieniu pracy wątroby i innych organów odciążając układ odpornościowy i nie tylko. Werbena lekarska jest także lekiem przeciwmalarycznym.

Stosowanie werbeny

Werbenę sieje się w ogrodach dla jej pięknych kwiatów. Poza tym spożywa się ją w kuchni. W Polsce werbena lekarska porasta nieużytki, gruzowiska, ugory itp. sięga nawet 100cm i kwitnie od czerwca do września. Niegdyś z werbeny magowie przygotowywali miłosne napoje, dziś najczęściej spotykana jest pod postacią preparatów homeopatycznych. Z suszonej werbeny wykonuje się napar regeneracyjny, który może służyć jako płukanka gardła, roztwór do przemywania ran, jak i napój pełen zdrowia. Napar z werbeny lekarskiej to także idealny płyn do kąpieli. Działa wówczas odprężająco i relaksująco. Poza naparem stosuje się również okłady z liści werbeny na owrzodzenia i żylaki, ukąszenia i reakcje alergiczne. Ważne, by liście były świeże.

Werbena lekarska w kuchni

Ze względu na słony smak werbena jest idealna alternatywa dla soli w kuchni. Nie należy jednak przedawkowywać werbeny, gdyż może wywoływać reakcje niepożądane. Werbenę z powodzenie dla wzbogacenia smaku można dodawać do ciast, herbaty i wielu potraw, które przejmują jej niezwykły aromat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *