Nietolerancja Pokarmowa

Nietolerancja Pokarmowa – leczenie nietolerancji, przyczyny

Nietolerancja pokarmowa to rodzaj nieprawidłowej reakcji organizmu na niektóre pokarmy. Skutkiem takiej dysfunkcji jest występowanie wielu bardzo różnych objawów o różnym stopniu nasilenia. Niektórzy doświadczają tylko jednego z wielu objawów inni mają mniej szczęścia i doświadczają wielu niedogodności takich jak bóle głowy, migreny czy problemy skórne. Co bardzo charakterystyczne dla nietolerancji pokarmowej pierwsze objawy mogą nastąpić kilka godzin a nawet kilka dni po przyjęciu nietolerowanego pokarmu.

Częstość występowania obejmuje około 45% całej populacji.

Przyczyny – Nietolerancja Pokarmowa

Przyczyny nietolerancji pokarmowej nie są do końca zbadane. Nieustannie prowadzone są liczne badania które mają odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób przyjmowana żywność wpływa na nasze zdrowie. Pacjenci z nietolerancją pokarmową bardzo często są świadkami postawienia błędnej diagnozy i dopiero z upływem czasu i obserwacji dochodzi do skutecznego stwierdzenia dysfunkcji.

Najskuteczniejszy w diagnostyce jest test na nietolerancję pokarmową który pomoże wskazać przyczynę objawów i kolejno doprowadzić do długotrwałego lepszego samopoczucia.

Nietolerancja pokarmowa raczej nie stwarza realnego zagrożenia życia, niemniej jednak w żadnym przypadku nie należy lekceważyć jej oznak. Może to bowiem doprowadzić do zaburzeń prowadzenia normalnego, zdrowego trybu życia.

Objawy – Nietolerancja Pokarmowa

Do najczęściej występujących objawów nietolerancji pokarmowej zaliczamy:
– biegunka,
– zaparcia,
– wymioty,
– obrzęki,
– bóle stawów,
– przewlekły stan zapalny,
– bóle głowy,
– nudności,
– zmęczenie.
– ból brzucha,
– wzdęcia,
– nadwaga,
– problemy skórne, zmarszczki, przedwczesne starzenie się skóry,
– obrzęk tkanek, skórka pomarańczowa – cellulit,
– bóle zatok,
– cienie pod oczami,
– łzawienie,
– zaburzenia widzenia,
– dzwonienie i szum w uszach,
– zaburzenia słuchu,
– uczucie kołatania serca,
– zwolnienie pulsu,
– zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie,
– przyspieszenie tętna,
– leukocytopenia,
– niedokrwistość,
– hipoglikemia,
– hiperglikemia,
– wypadanie włosów,
– łuszczyca,
– niepokój,
– płaczliwość, i inne.

Pojawienie się i utrzymywanie powyższych objawów jest wskazaniem do wszczęcia szczegółowej diagnostyki, w tym w kierunku nietolerancji pokarmowej.

Wiele osób często zdradza więcej niż jeden symptom chorobowy. Objawy bywają słabe, a ich powód, czyli żywność, nie zawsze jest właściwie rozpoznany.

Nietolerancja PokarmowaBardzo często zdarza się iż nietolerancja pokarmowa mylona jest z alergią pokarmową. Prowadzi to niestety do wielu niejasności w szczególności wśród osób których temat bezpośrednio nie dotyczy.

Objawy nietolerancji pokarmowej mogą być ograniczone do układu pokarmowego, związane z innymi narządami lub ogólnoustrojowe. Są mniej charakterystyczne niż objawy alergii pokarmowej i pojawiają się w odległym czasie po spożyciu pokarmu. Sprawia to, że skojarzenie konkretnych dolegliwości z nietolerancją pokarmową może nie być oczywiste.

Podstawowe objawy różniące alergię pokarmową od nietolerancji pokarmowej to:
– ostra i natychmiastowa reakcja układu immunologicznego,
– kichanie,
– wysypka,
– podrażnienie skóry,
– katar,
– opuchlizna,
– zmęczenie,
– biegunka,
– wymioty.

Co charakterystyczne objawy występują zazwyczaj w przeciągu kilku minut od spożycia czy wejścia w kontakt z alergenem, choć mogą pojawić się do dwóch godzin.  Jest to bardzo rzadki rodzaj alergii która została stwierdzona zaledwie u 2,5% ludzi. W tym przypadku do najczęstszych alergenów możemy zaliczyć; orzeszki ziemne, orzechy brazylijskie, migdały, jaja, mleko, ryby i skorupiaki.

Objawy nietolerancji pokarmowej często nie są kojarzone ze spożywanym pokarmem. Dlatego niekiedy ukryta, opóźniona reakcja pokarmowa wywołuje przewlekły stan zapalny, odpowiedzialny za objawy takie jak: ból głowy, depresja czy podkrążone oczy.

Leczenie – Nietolerancja Pokarmowa

W celu podjęcia odpowiedniego, skutecznego leczenia konieczna jest odpowiednia i prawidłowa diagnostyka. Skuteczna i prawidłowa interpretacja objawów i porównanie ich ze spożywaniem konkretnych pokarmów może stanowić sukces diagnostyczny z leczeniu nietolerancji pokarmowej.

Jako skuteczną metodę leczenia stosuje się głównie diety eliminacyjne. Polegają one między innymi na powściągliwości pokarmowej w odniesieniu do produktu w stosunku do którego zachodzi podejrzenie iż powoduje nietolerancje organizmu. Należy przez to rozumieć iż ustąpienie objawów po wykluczeniu konkretnego składnika pokarmowego potwierdza nietolerancję.

Innym narzędziem diagnostycznym są testy prowokacyjne, w których podaje się potencjalnie uczulający pokarm i obserwuje pojawianie się objawów. Ze względu na charakter nietolerancji pokarmowej i dużą ilość składników, które mogą wywoływać niepożądane reakcje, w diagnostyce wykorzystuje się także specjalistyczne testy z krwi.

W celu skutecznej diagnozy konieczne są konsultacje:
– alergologiczne,
– z dietetykiem.

Leczenie nietolerancji pokarmowej polega na stosowaniu diety eliminacyjnej i eliminacyjno-rotacyjnej. Jej wprowadzenie jest możliwe po zidentyfikowaniu nietolerowanych pokarmów i powinno być prowadzone pod nadzorem lekarza alergologa lub dietetyka, doświadczonego w leczeniu nietolerancji pokarmowej.

Dobranie odpowiedniej dla pacjenta metody leczenie może prowadzić do znacznej poprawy jakości i komfortu życia. Dlatego tak istotną rolę odgrywa nie tylko leczenie ale także diagnostyka.

Komentarze

  1. ja mam skuteczny sprawdzony sposób na biegunkę zarówno u siebie jak i u swoich dzieci, a mianowicie w sezonie przygotowuję przetwory z jagód, one świetnie zatrzymują biegunkę, dodatkowo stosujemy oczywiście lekką dietę by nie obciążać organizmu niepotrzebnie, a poza tym dużo picia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *