Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Nietolerancja Pokarmowa

Nietolerancja pokarmowa to rodzaj nieprawidłowej reakcji organizmu na niektóre pokarmy. Skutkiem takiej dysfunkcji jest występowanie wielu bardzo różnych objawów o różnym stopniu nasilenia. Niektórzy doświadczają tylko jednego z wielu objawów inni mają mniej szczęścia i doświadczają wielu niedogodności takich jak bóle głowy, migreny czy problemy skórne. Co bardzo charakterystyczne dla nietolerancji pokarmowej pierwsze objawy mogą nastąpić kilka godzin a nawet kilka dni po przyjęciu nietolerowanego pokarmu.

Częstość występowania obejmuje około 45% całej populacji.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Przyczyny – Nietolerancja Pokarmowa

Przyczyny nietolerancji pokarmowej nie są do końca zbadane. Nieustannie prowadzone są liczne badania które mają odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób przyjmowana żywność wpływa na nasze zdrowie. Pacjenci z nietolerancją pokarmową bardzo często są świadkami postawienia błędnej diagnozy i dopiero z upływem czasu i obserwacji dochodzi do skutecznego stwierdzenia dysfunkcji.

Najskuteczniejszy w diagnostyce jest test na nietolerancję pokarmową który pomoże wskazać przyczynę objawów i kolejno doprowadzić do długotrwałego lepszego samopoczucia.

Nietolerancja pokarmowa raczej nie stwarza realnego zagrożenia życia, niemniej jednak w żadnym przypadku nie należy lekceważyć jej oznak. Może to bowiem doprowadzić do zaburzeń prowadzenia normalnego, zdrowego trybu życia.

Objawy – Nietolerancja Pokarmowa

Do najczęściej występujących objawów nietolerancji pokarmowej zaliczamy:
– biegunka,
– zaparcia,
– wymioty,
– obrzęki,
– bóle stawów,
– przewlekły stan zapalny,
– bóle głowy,
– nudności,
– zmęczenie.
– ból brzucha,
– wzdęcia,
– nadwaga,
– problemy skórne, zmarszczki, przedwczesne starzenie się skóry,
– obrzęk tkanek, skórka pomarańczowa – cellulit,
– bóle zatok,
– cienie pod oczami,
– łzawienie,
– zaburzenia widzenia,
– dzwonienie i szum w uszach,
– zaburzenia słuchu,
– uczucie kołatania serca,
– zwolnienie pulsu,
– zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie,
– przyspieszenie tętna,
– leukocytopenia,
– niedokrwistość,
– hipoglikemia,
– hiperglikemia,
– wypadanie włosów,
– łuszczyca,
– niepokój,
– płaczliwość, i inne.

Pojawienie się i utrzymywanie powyższych objawów jest wskazaniem do wszczęcia szczegółowej diagnostyki, w tym w kierunku nietolerancji pokarmowej.

Wiele osób często zdradza więcej niż jeden symptom chorobowy. Objawy bywają słabe, a ich powód, czyli żywność, nie zawsze jest właściwie rozpoznany.

Nietolerancja PokarmowaBardzo często zdarza się iż nietolerancja pokarmowa mylona jest z alergią pokarmową. Prowadzi to niestety do wielu niejasności w szczególności wśród osób których temat bezpośrednio nie dotyczy.

Objawy nietolerancji pokarmowej mogą być ograniczone do układu pokarmowego, związane z innymi narządami lub ogólnoustrojowe. Są mniej charakterystyczne niż objawy alergii pokarmowej i pojawiają się w odległym czasie po spożyciu pokarmu. Sprawia to, że skojarzenie konkretnych dolegliwości z nietolerancją pokarmową może nie być oczywiste.

Podstawowe objawy różniące alergię pokarmową od nietolerancji pokarmowej to:
– ostra i natychmiastowa reakcja układu immunologicznego,
– kichanie,
– wysypka,
– podrażnienie skóry,
– katar,
– opuchlizna,
– zmęczenie,
– biegunka,
– wymioty.

Co charakterystyczne objawy występują zazwyczaj w przeciągu kilku minut od spożycia czy wejścia w kontakt z alergenem, choć mogą pojawić się do dwóch godzin.  Jest to bardzo rzadki rodzaj alergii która została stwierdzona zaledwie u 2,5% ludzi. W tym przypadku do najczęstszych alergenów możemy zaliczyć; orzeszki ziemne, orzechy brazylijskie, migdały, jaja, mleko, ryby i skorupiaki.

Objawy nietolerancji pokarmowej często nie są kojarzone ze spożywanym pokarmem. Dlatego niekiedy ukryta, opóźniona reakcja pokarmowa wywołuje przewlekły stan zapalny, odpowiedzialny za objawy takie jak: ból głowy, depresja czy podkrążone oczy.

Leczenie – Nietolerancja Pokarmowa

W celu podjęcia odpowiedniego, skutecznego leczenia konieczna jest odpowiednia i prawidłowa diagnostyka. Skuteczna i prawidłowa interpretacja objawów i porównanie ich ze spożywaniem konkretnych pokarmów może stanowić sukces diagnostyczny z leczeniu nietolerancji pokarmowej.

Jako skuteczną metodę leczenia stosuje się głównie diety eliminacyjne. Polegają one między innymi na powściągliwości pokarmowej w odniesieniu do produktu w stosunku do którego zachodzi podejrzenie iż powoduje nietolerancje organizmu. Należy przez to rozumieć iż ustąpienie objawów po wykluczeniu konkretnego składnika pokarmowego potwierdza nietolerancję.

Innym narzędziem diagnostycznym są testy prowokacyjne, w których podaje się potencjalnie uczulający pokarm i obserwuje pojawianie się objawów. Ze względu na charakter nietolerancji pokarmowej i dużą ilość składników, które mogą wywoływać niepożądane reakcje, w diagnostyce wykorzystuje się także specjalistyczne testy z krwi.

W celu skutecznej diagnozy konieczne są konsultacje:
– alergologiczne,
– z dietetykiem.

Leczenie nietolerancji pokarmowej polega na stosowaniu diety eliminacyjnej i eliminacyjno-rotacyjnej. Jej wprowadzenie jest możliwe po zidentyfikowaniu nietolerowanych pokarmów i powinno być prowadzone pod nadzorem lekarza alergologa lub dietetyka, doświadczonego w leczeniu nietolerancji pokarmowej.

Dobranie odpowiedniej dla pacjenta metody leczenie może prowadzić do znacznej poprawy jakości i komfortu życia. Dlatego tak istotną rolę odgrywa nie tylko leczenie ale także diagnostyka.


loading...

2 Komentarze

  1. ja mam skuteczny sprawdzony sposób na biegunkę zarówno u siebie jak i u swoich dzieci, a mianowicie w sezonie przygotowuję przetwory z jagód, one świetnie zatrzymują biegunkę, dodatkowo stosujemy oczywiście lekką dietę by nie obciążać organizmu niepotrzebnie, a poza tym dużo picia

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *