alergia krzyżowa

Alergia krzyżowa – czym jest i jak ją rozpoznać? Odczyny krzyżowe

Alergia krzyżowa występuje coraz częściej. Z uwagi na występowanie dwóch alergenów jest trudniejsza do opanowania. Warto pamiętać, iż aby doszło do krzyżowania alergeny muszą posiadać podobną budowę białek, co znacząco ułatwia diagnostykę alergii. Obserwuje się zarówno alergie krzyżowe między różnymi alergenami pokarmowymi jak i wziewnymi oraz pokarmowymi i wziewnymi, a także pokarmowymi i kontaktowymi. Są to reakcje natychmiastowe i wiążą się z produkcją przeciwciał IgE.

Objawy alergiczne

Najczęściej występującymi objawami alergii krzyżowej są zmiany w obszarze jamy ustnej jak pieczenie i świąd oraz zajady, obrzęk, pęcherzykowate wykwity i zaczerwienienia. Objawy pojawić się mogą nie tylko na skórze, na zewnątrz, ale przede wszystkim wewnątrz organizmu. Do dolegliwości alergicznych zaliczyć należy zaparcia, biegunki, bóle brzucha, skurcze jelit, a także katar, kaszel, łzawienie oczu, przekrwione spojówki. W skrajnych przypadkach objawem reakcji alergicznej jest wstrząs anafilaktyczny.

Co może pomóc w łagodzeniu alergii

Kiedy już wiemy na co jesteśmy uczuleni łatwiej jest nam unikać kontaktu z alergenami. Często pomaga dieta eliminacyjna. Alergia krzyżowa bardzo często dotyczy zestawienia pyłków roślin z owocami i warzywami. Wystarczy w okresie pylenia roślin na które mamy alergię powstrzymać się od spożycia sprzężonych warzyw, owoców, by nie zaistniała reakcja alergiczna. Eliminacja dotyczy jedynie okresu pylenia.

Wystąpienie jednego alergenu nie szkodzi nam, co można powiedzieć iż alergia krzyżowa jest korzystniejsza od zwyczajnej alergii, w której do reakcji wystarczy jeden alergen. Najczęściej alergeny krzyżowe pochodzą od roślin z tej samej grupy botanicznej, bądź od zwierzęcej. Alergia krzyżowa jest alergią wtórną. Przeciwciała wyprodukowane z uwagi na wystąpienie jednego alergenu z czasem zaczynają atakować także w przypadku wystąpienia drugiego alergenu.

Objawy alergii krzyżowej

Objawy alergii krzyżowej można podzielić na objawy przynależne do poszczególnych układów począwszy od pokarmowego, przez oddechowy, aż po reakcje skórne. Pojawiają się stosunkowo szybko po kontakcie z alergenami bo wystarczy kwadrans, by odczuć dolegliwości typowe dla alergii. Do typowych reakcji organizmu należy katar, kaszel i świąd, które są tożsame z objawami alergii na pyłki.

Rzadziej występują objawy takie jak kolki, wymioty i biegunki. Są one charakterystyczne dla alergii pokarmowej. Wśród objawów skórnych do najpoważniejszych należy rumień, pokrzywka oraz zaostrzenie stanu AZS.

Odczyny krzyżowe

Warto wiedzieć jakie występują najbardziej typowe odczyny krzyżowe. Do częstszych należy pyłek traw z melonami, arbuzami oraz pomarańczą, jak tez pyłek brzozy z jabłkiem, wiśnią, seler i, lub marchwią. Pyłki leszczyny z orzechami to kolejna typowa para, jak roztocza kurzu ze skorupiakami, jaja z mięsem kurczaka, czy mleko z wołowiną. Sprzężeniem może być również jad osy z pszczołą lub szerszeniem, lateks z pomidorami, brzoskwinią, kiwi, awokado lub ziemniakiem, bananem.

Ciekawym połączeniem kontaktowym jest wieprzowina z kocią sierścią. Tabela alergenów krzyżowych wciąż jest otwarta i nieustannie dochodzą do niej kolejne pary alergenów. Warto dodać, iż alergia krzyżowa nie musi bazować na dwóch alergenach ale i większej ilości alergenów muszących wystąpić łącznie, aby spowodować reakcję alergiczną.

Alergia krzyżowa – diagnoza i co dalej?

Najlepszym potwierdzeniem i stwierdzeniem alergii jest wykonanie testów skórnych. Wykonuje się zarówno testy płatkowe, jak też doustne próby prowokacyjne, badanie krwi pod kątem występowania przeciwciał IgE, immunobloting. Diagnostyka alergii krzyżowej jest dość trudna z uwagi na niepewność co do krzyżowania się alergenów. Może być to czasowa alergia co jeszcze bardziej utrudnia diagnostykę.

Równoczesna nadwrażliwość na dwa różne alergeny nie musi oznaczać alergii krzyżowej. W leczeniu alergii wykorzystuje się leki na stałe, jak i doraźnie niwelujące objawy. Stosowana jest także immunoterapia swoista. Często poddaje się pacjenta odczulaniu podając mu minimalną dawkę alergenu uodparniającą organizm na jego działanie. Skuteczną formą leczenia jest eliminacja, o ile jest możliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *