roztocza

Roztocze

Roztocze – należą do grupy pajęczaków. Zwierzęta te swoją wielkością od mikroskopijnych do 3-centymetrowych stanowią poważne zagrożenie . Niektóre roztocza mogą przenosić choroby lub być szkodnikami magazynowymi. Zamieszkują wszystkie strefy klimatyczne, również obszary polarne. Roztocza są wszędzie tam, gdzie gromadzi się kurz. Gnieżdżą się w dywanach, zasłonach, tapicerowanych meblach, kocach, ręcznikach, nawet w pluszowych zabawkach, łóżku. Wilgoć, ciepło, obfitość złuszczonego naskórka, którym się żywią, zapewniają im idealne warunki bytowania. Sprzyja im również sezon grzewczy i rzadkie wietrzenie mieszkania.

Nauka zajmująca się badaniem roztocza to akarologia.

Roztocza od pozostałych grup pajęczaków wyróżnia budowa morfologiczna. Ich wspólną cechą jest zlanie głowotułowia z odwłokiem i brak śladów segmentacji na zewnątrz. Aparat gębowy przystosowany jest do gryzienia lub ssania.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego że w naszym najbliższym otoczeniu żyją inne mikroorganizmy. Niejednokrotnie wydaje się nam iż nas problem nie dotyczy. Jeśli jednak chcemy się upewnić iż w naszym domu jest czysto od roztoczy możemy to zbadać w prosty i skuteczny sposób przy wykorzystaniu testu. Umożliwi on zbadanie poziomu obecności w kurzu domowym guaniny – substancji występującej w odchodach roztoczy.

Roztocze okupują nasze mieszkanie. Drobiny kału roztoczy przyklejają się do materiałów chropowatych np. włókien mebli tapicerowanych, dywanów, zasłon i pluszowych zabawek. Bardzo dużym problemem jest to, że odchody tych pajęczaków są dla niektórych ludzi bardzo alergizujące.

Na początku XX wieku nie znaliśmy w ogóle alergii. Dziś co piąty mały Polak rodzi się alergikiem. Kiedy twoje dziecko na ciągle katar, zaczerwienione i łzawiące oczy, a objawy te nasilają się szczególnie w nocy i rano zaraz po przebudzeniu, może cierpieć na alergię.

Alergia na roztocza

Niestety coraz więcej osób jest na nią narażone a szczególnie często dotyczy ona dzieci. Co dokładnie zawiera w sobie kurz wywołujący alergię? Co wywołuje alergię? Na te i wiele pytań każdy z rodziców alergików stara się poznać odpowiedz. Najsilniejsze objawy alergii na roztocza możemy zaobserwować w okresie jesienno-zimowym. Alergeny roztoczy należą do alergenów wziewnych, oznacza to iż dostają się do dróg oddechowych z powietrzem.

Za główną przyczynę wywołującą alergię na roztocza upatruje się w białku które zawarte jest w odchodach roztoczy.

Roztocza żywią się między innymi złuszczonym naskórkiem człowieka. Z racji tego iż roztocza w temperaturze poniżej 15 C przestają się rozmnażać dom stanowi dla nich wspaniałe żerowisko. W szczególności w okresie kiedy znacznie rzadziej wietrzymy pomieszczenia np. zimę ze względu na temperaturę na zewnątrz.

Najczęściej spotykanymi objawami alergii na roztocza są między innymi:
katar,
– ataki kichania,
– łzawienie oczu,
– świąt okolic oczu i nosa,
– drapanie w gardle,
– duszności astmatyczne.

Objawy alergii na roztocza nie zawsze są jednoznaczne i proste do określenia i sprecyzowania. Często zdarza się iż są mylone z powszechnymi oznakami przeziębienia.

Alergia na roztocza to szczególnie trudna do opanowania odmiana alergii. Jak wszyscy wiemy kurz jest nieodzownym towarzyszem naszego życia codziennego. Pomimo usilnych starań wyeliminowania go i tak jest to syzyfowa praca nie mająca końca. Dlatego aby podjąć skuteczne metody przeciw-walki z roztoczami konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem specjalistą. Alergolog w tym przypadku najprawdopodobniej zaleci odczulanie.

W leczeniu alergii na roztocza zaleca się stosowanie preparatów zwalczających te niewielkie żyjątka. Do najczęściej stosowanych zaliczamy między innymi; Acarosan, Acarili wiele innych. roztoczaDzięki ogromnemu rozwojowi chemicznemu i farmaceutycznemu na rynku dostępne są środki w postaci proszków do prania, płynów do płukania, spray-ów i wiele innych. Każde zastosowanie wyżej wymienionego preparatu przy osobie mającej alergię na roztocza koniecznie należy skonsultować z lekarzem specjalistom i nie podejmować samodzielnych działań.
W 1 gramie kurzu z łóżka można znaleźć 3000 maleńkich roztoczy. 1 gram naskórka człowieka wystarczy, by wyżywić 100 tys. roztoczy.

Metod na pozbycie się roztoczy:

– zaleca się stosowanie pościeli barierowej. Jej zaletą jest wykonanie z tkanin syntetycznych które to za zadanie blokowania roztoczy i innych szkodliwych alergenów,
– wskazane jest stosowanie środków roztoczobójczych dostępnych w sklepach,
– skutecznym rozwiązaniem jest także wyeliminowanie z najbliższego otoczenia dywanów, wykładzin dywanowych i dywaników,
– zaleca się aby wilgotność w domu nie przekraczała 50%,
– zapewnienie dopływu świeżego powietrza,
– eliminowanie źródeł kumulowania się kurzu( biblioteczki, suszone kwiaty itp.),
– sprzątanie powinno się odbywać przy użyciu mokrej ściereczki tak aby nie zrzucać kurzu lecz go zbierać i całkowicie eliminować z otoczenia,
– konieczne jest i zalecane wietrzenie pościeli na świeżym powietrzu,
– pranie zabawek dziecka.

Komentarze

  1. Moja córka jest uczulona na roztocza kurzu domowego więc wiem „z czym się je” to nieprzyjemne schorzenie. Nie pozbyłam się jednak tapicerowanych rzeczy, dywanów z domu,bo w zupełności wystarcza jak raz do roku oddam dywan do czyszczenia chemicznego do pralni, a kanapę mam ze zdejmowaną tapicerką, którą również w każdej chwili mogę oddać do wyczyszczenia. Koszt takiej usługi wcale nie jest wielki, a moja córka dużo lepiej się czuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *