dieta eliminacyjna dla alergików

Dieta eliminacyjna dla alergików – podstawowe założenia i zasady

Dieta eliminacyjna dla alergików stosowana jest w leczeniu alergii pokarmowej. Winna być zastosowana wyłącznie ze wskazań lekarskich i na podstawie objawów reakcji alergicznych oraz wykonanych badań. Restrykcyjne przestrzeganie diety może sprawić, iż objawy alergiczne nie będą występować lub też dolegliwości z nimi związane będą bliskie zeru.

Dieta eliminacyjna dla alergików – podstawowe założenia i zasady

Dieta polegająca na eliminacji alergenów jest skuteczną metodą i zarazem jedyną metoda leczenia alergii pokarmowych. Czasem ciężko jest zidentyfikować alergen, zwłaszcza w alergii utajonej lub krzyżowej, jednak kiedy już wiemy czego w jadłospisie unikać jest znacznie prościej dopasować dietę. Co więcej kluczowe znaczenie ma ścisłe przestrzeganie diety.

Eliminacja alergeny powinna być zupełna, tak bezpośrednio spożywanego jak i pośrednio jako składnik rozmaitych produktów. Zasadą diety eliminacyjnej jest zaprzestanie spożywania składników będących alergenami z jednoczesnym ich zastąpieniem bezpiecznych składników diety dla zdrowia. Ma to zapobiec niedoborom, stad alternatywne menu dla alergików. Jeśli takiej możliwości nie ma komponuje się dietę tak aby reakcje alergiczne były jak najłagodniejsze i bezpieczne.

Dieta eliminacyjna dla alergików – rodzaje diety

W zakresie diet eliminacyjnych wyróżnia się ich trzy rodzaje. Dieta polegająca na całkowitym wykluczeniu jednego składnika lub wielu, dieta oligoantygenowa oraz dieta elementarna. Pierwszy rodzaj diety eliminacyjnej to najpopularniej stosowany typ diety dla alergików. Dzięki tej diecie można zidentyfikować alergen, jeśli nie da się go określić testami alergicznymi.

Wprowadza się ja okresowo lub na stałe. Początkowo po dwóch tygodniach winny być widoczne efekty, poprawa kondycji zdrowia i samopoczucia. Produkty podejrzane wyłącza się pojedynczo, aby dokładnie określić co i w jakim stopniu ans uczula.

Zbilansowana dieta a dieta eliminacyjna

W diecie eliminacyjnej nie powinno nam niczego zabraknąć, bowiem produkty wykluczane powinny mieć zamienniki i alternatywę. W tym typie diety szczególnie powinno dbać się o urozmaicenie iż bilansowanie składników odżywczych, bowiem wszelkie zaburzenia w podaży witamin, minerałów mogą wpływać negatywnie na alergię pokarmową.

Warto mieć na uwadze iż chodzi nie tylko o wartość odżywczą składników diety ale i kaloryczną. Przykładem jest dieta eliminującą mleko krowie, w której zamiennikiem jest mleko sojowe o podobnej kaloryczności i wartościach odżywczych, zwłaszcza zawartości wapnia i fosforanów.

Dieta eliminacyjna dla alergików a karmienie piersią

Okres laktacji to okres pośredniego żywienia, dlatego tak ważne jest karmiąc piersią małego alergika nie tolerującego np. mleka nie spożywać produktów mlecznych. Niestety ich składniki przedostają się do mleka matki i tym samym wywołują reakcje u malucha. Dieta eliminacyjna nie jest zalecana dla kobiet w ciąży, ponieważ może być przyczyną niedoborowi negatywnie wpływać na zdrowie przyszłej mamy i rozwój dziecka, podobnie jest w okresie laktacji. Niemniej w razie potrzeby jest dopuszczalna.

Dieta eliminacyjna dla alergików i oligoantygenowa

Dieta elementarna skalda się z podstawowych aminokwasów, źródeł energii dla organizmu. Stosowana jest wówczas, gdy tradycyjna forma eliminacji nie przynosi skutku w kontekście alergii. Natomiast dietę oligoantygenową wykorzystuje się w przypadkach występowania alergii po zjedzeniu kilku pokarmów. Wówczas do menu wprowadza się wyłącznie potencjalnie bezpieczne produkty. Jest to zawsze dieta okresowa obejmująca tydzień do pięciu tygodni maksymalnie. Gdy zostanie dostrzeżona poprawa wówczas przeprowadza się prowokacje pokarmowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *