zwężenie moczowodu

Zwężenie moczowodu – przyczyny, objawy i leczenie choroby

Zwężenie moczowodu – nerki działają w organizmie człowieka jak oczyszczalnia, odfiltrowująca z krwi mocznik i inne toksyny oraz dbając o utrzymanie stałego poziomu soli i ogólnego bilansu płynów. Ich działanie jest nie do przecenienia, bowiem jakiekolwiek zaburzenia w czynności nerek mogą bardzo szybko doprowadzić do zatrucia organizmu i zakończyć się nawet śmiercią.

Wachlarz drobniejszych, czasowych dolegliwości oraz chorób przewlekłych, dotykających któregoś z fragmentów układu moczowego, jest bardzo szeroki. Warto znać najczęściej występujące schorzenia wraz z towarzyszącymi im objawami oraz możliwymi konsekwencjami ich zlekceważenia.

Zwężenie moczowodu – przebieg i przyczyny choroby

Dolegliwości pojawiające się podczas oddawania moczu – np. pobolewanie, pieczenie, świąd najczęściej kojarzone są z zapaleniem pęcherza moczowego. Zwykle stosuje się płukanki lub doraźne leki apteczne, czekając aż objawy miną. Tymczasem nawracające problemy mogą świadczyć o schorzeniu przebiegającym w obrębie górnych dróg moczowych.

Zwężenie moczowodu – nazywane również wodonerczem – jest stanem, w którym utrudniony jest odpływ moczu do części przewodu i pęcherza moczowego, znajdujących się poniżej. Wskutek tego, zbierający się nadmiar płynu zaczyna zalegać w górnej części moczowodu oraz nerkach. Doprowadza to do rozszerzania się miedniczek i kielichów nerkowych oraz systematycznego zaniku miąższu. Zaburzenia odpływu sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych oraz tworzeniu się kamieni nerkowych, które mogą prowadzić do bliznowacenia i dalszego zwężania się światła moczowodu. Powstaje błędne koło –stające się coraz większym zagrożeniem dla chorego – którego ostatecznym następstwem może być zniszczenie nerki.

Przyczynami powstawania wodonercza mogą być wrodzone wady rozwojowe w obrębie układu moczowego – dlatego objawy tego schorzenia stwierdza się u pewnego odsetka noworodków i małych dzieci. Jednak wtórnie, może się ono pojawić u osób młodych i dorosłych jako wynik zrostów pooperacyjnych, tworzących się guzów (rak prostaty, macicy, jelita grubego czy jajnika), zbliznowaceń  pozapalnych i polipów. Przyczyną może być również nadmierna masa uciskająca przewody moczowe.

Objawy, których nie wolno lekceważyć

Niestety dysfunkcja ta, zwłaszcza w początkowym okresie daje bardzo subtelne i nieswoiste objawy. Nawracające bez przyczyny stany zapalne powinny wzbudzić niepokój. Może pojawiać się ból brzucha, ból w okolicy lędźwiowej promieniujący do pachwiny. Początkowo objawy nie są bardzo dokuczliwe, jednak z biegiem czasu epizody bólowe stają się ostrzejsze i częstsze.

W badaniu palpacyjnym daje się wyczuć miękki niebolesny guzek, zdarza się również uwypuklenie powłok w nadbrzuszu. Gdy do powyższych dochodzi osłabienie oraz nudności i wymioty, brak apetytu z jednoczesnym przyrostem masy ciała oraz obrzęk kończyn dolnych – należy bezwzględnie udać się do specjalisty.

Leczenie

Kiedy możliwe jest minimalizowanie objawów wodonercza poprzez usunięcie pierwotnych przyczyn jego powstawania, poprzestaje się na stałej kontroli specjalistycznej. Jeśli zwężenie nie jest duże, udrażnia się je poprzez mało inwazyjne zabiegi implantacji cewników. W przypadkach poważniejszych konieczne jest operacyjne usunięcie zwężenia. Ostatecznością pozostaje usunięcie zniszczonej nerki, czyli tzw. nefrektomia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *