Czy chrapanie może być groźne dla zdrowia?

Chrapanie to nie tylko chwilowy efekt akustyczny, który mija wraz z pobudką. Osoba, która chrapie może odczuwać przez cały dzień bardzo negatywne skutki wynikające z głośnego oddechu podczas snu. Czy chrapanie może mieć poważny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu?

Czym jest chrapanie?

Chrapanie to nieprawidłowy odgłos, które występuje w trakcie snu. Powstaje w skutek obniżonego napięcia mięśniowego przy przechodzeniu powietrza przez górne drogi oddechowe. Najczęściej nieprzyjemne odgłosy akustyczne towarzyszą wdechowi, choć mogą być wyraźne także podczas wydechu. Przechodzący wówczas strumień powietrza wprawia w drgania zwiotczałe tkanki miękkie jamy ustnej i gardła. Jest to zjawisko bardzo nieprzyjemne zarówno dla osób z najbliższego otoczenia, jak i dla samego chrapiącego. Należy mieć świadomość, iż chrapanie to nie tylko dolegliwość akustyczna. Może także nieść ze sobą groźne konsekwencje zdrowotne, zwłaszcza gdy występuje przewlekle.

Kto chrapie i dlaczego?

Problem chrapania jest niezwykle powszechny. Szacuje się, że dotyczy 45 proc. całego społeczeństwa. Częściej chrapią mężczyźni. Problem nie omija dzieci. Gdy najmłodsi chrapią należy bacznie ich obserwować i rozważyć diagnostykę pod kątem wykluczenia przerostu migdałków czy znacznego stopnia skrzywienia przegrody nosa. Warto wiedzieć, że istnieje wiele dodatkowych czynników sprzyjających chrapaniu. Wymienia się tu przede wszystkim otyłość czy nadużywanie alkoholu tuż przed zaśnięciem lub długotrwały nikotynizm. Ponadto, farmakoterapia za pomocą niektórych grup leków o działaniu uspokajającym i nasennym także może sprzyjać nasileniu chrapania.

Jak chrapanie wpływa na zdrowie?

Samo chrapanie z pozoru wydaje się być jedynie problemem natury akustycznej, doskwierającym jedynie osobom z najbliższego otoczenia. Nic bardziej mylnego. Poza nieprzyjemnymi wrażeniami akustycznymi, chrapanie niesie ze sobą także groźne powikłania dla zdrowia osoby, która chrapie. Mogą pojawiać się nasilone epizody bezdechu, a co za tym idzie momenty prowadzące do obniżenia dopływu tlenu do tkanek. Takie częste czy wręcz regularne conocne chwilowe momenty niedotlenienia prowadzą nie tylko do nagłego, nieprzyjemnego wybudzenia chrapiącego.

Zwiększają ryzyko wystąpienia problemów w układzie sercowo-naczyniowym z nadciśnieniem tętniczym czy zaburzeniami pracy serca. Wyraźnie zaburzają i istotnie zmniejszają efektywność nocnego odpoczynku i możliwości regeneracji całego organizmu. Niesie to ze sobą negatywne konsekwencje w postaci utrudnionego skupienia uwagi i koncentracji w ciągu dnia czy znacznej chwiejności emocjonalnej. Przewlekłe chrapanie zmniejsza odporność na stres.

Osoba, u której regularnie występują problemy z chrapaniem jest także w grupie ryzyka pojawienia się epizodów obniżonej samooceny i spadku witalności czy zmian o podłożu depresyjnym. Chrapanie istotnie obniża także libido oraz sprzyja problemom z erekcją. W wyniku pogłębiającego się zmęczenia i braku wystarczającego wypoczynku nocnego, chrapanie zmniejsza zainteresowanie seksem oraz sprzyja niekorzystnym zmianom na tle hormonalnym (zwłaszcza dotyczącym wydzielania testosteronu).

Kto leczy chrapanie?

Przed wizytą u specjalisty, warto spróbować samemu zmniejszyć dyskomfort związany z nocnym chrapaniem poprzez ogólnodostępne na rynku rozwiązania takie jak spraye, czy plastry na nos ułatwiające oddychanie. Pełną ofertę preparatów przeciw chrapaniu znajdziesz na stronie: https://www.doz.pl/apteka/k5185-Na_chrapanie.

Jeśli problem chrapania jest nasilony i długotrwale wpływa na pogorszenie jakości snu i tym samym na komfort życia każdego dnia należy zwrócić się o pomoc do specjalisty. Najczęściej pomóc może dogłębna diagnostyka przeprowadzona przez lekarza specjalizującego się w chorobach płuc lub z zakresu laryngologii. Pomoże on zdiagnozować występowanie ew. zaburzeń i ustalić przyczynę chrapania.

Najlepszym badaniem pozwalającym na postawienie pełnej diagnozy wyjaśniającej przyczynę nieprzyjemnego chrapania jest wykonanie badania polisomnograficznego. Pozwala ono na zarejestrowanie, prześledzenie i analizę procesów zachodzących w organizmie w czasie snu, ocenić stadia snu, wzorzec oddychania.

Artykuł sponsorowany.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *