regularne spożywanie posiłków

Regularne spożywanie posiłków – dlaczego warto jeść regularnie?

Regularne spożywanie posiłków – coraz więcej osób zwraca obecnie uwagę na kwestię zdrowego stylu odżywiania się oraz bycia fit. Zewsząd atakują nas zdjęcia pięknych modelek i modeli, o pięknych ciałach i wysportowanych mięśniach. Każdy chciałby dążyć do takiego ideału. Bardzo popularne jest więc obecnie odchudzanie się i optymalizacja swojej diety.

Wiele osób zaczyna też poważnie myśleć o sporcie i aktywności fizycznej. Okazuje się jednak, że dużo z nich popełnia od samego początku jeden podstawowy błąd – zapomina o tym, że posiłki w ciągu dnia powinny być spożywane w sposób regularny.

Co oznacza regularne spożywanie posiłków?

  • Dietetycy i lekarze wskazują, że każdego dnia osoba dorosła powinna zjadać około pięciu posiłków.
  • Każdy z nich powinien być spożywany o stałej porze i w równym odstępie czasu.
  • Posiłki powinny być niewielkie i lekkie.
  • W każdym z nich powinna znaleźć się porcja warzyw.
  • Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest oczywiście śniadanie. Jego rolą jest bowiem dostarczenie energii niezbędnej do rozpoczęcia dnia. Porcja kalorii ze śniadania powinna nam wystarczyć na cały poranek. Najlepiej postawić na produkty zbożowe.
  • Kolacja, jako ostatni posiłek, powinna być lekka. Najlepiej zjeść ją minimum na dwie godziny przed pójściem spać.

Jak jadają Polacy?

Większość z nas zapomina o śniadaniu, lub spożywa je w ogromnym pośpiechu. Często śniadanie jest zjadane dopiero w pracy, po kilku godzinach od przebudzenia się. Następnie, przez cały dzień podjadamy gotowe przekąski i słodycze lub zamawiamy coś na mieście. Wiele osób tłumaczy się po prostu brakiem czasu. Kiedy zaś przychodzi pora na kolację, najczęściej nadrabiamy za cały dzień i zjadamy ogromne porcje na chwilę przed pójściem spać.

Dlaczego nie możemy schudnąć?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet jedząc lekko i zdrowo, ale w sposób nieregularny, bardzo sobie szkodzi. Przede wszystkim, organizm nie wie, kiedy może liczyć na kolejną porcję pożywienia i odkłada resztki na później. Potrafi to zrobić nawet po przyjęciu niewielkiego i lekkiego posiłku. Stąd u osób odchudzających się, bardzo często pojawia się problem ze spadkiem masy ciała. Poza tym, wiele osób spożywa zbyt małe ilości pożywienia, myśląc, że pomoże im to schudnąć.

Jest to jednak ogromnym błędem, ponieważ organizm nie otrzymuje wszystkich niezbędnych składników i energii, przez co magazynuje to, co zjadamy. Można więc przytyć lub nie stracić wagi, pomimo jedzenia jedynie zdrowych i lekkich produktów. Prowadzi to do poważnego zaburzenia funkcji metabolizmu. Warto więc pamiętać o regularnym spożywaniu posiłków i już od najmłodszych lat uczyć swoje dzieci takiego jedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *