Kontuzje

Kontuzje – jak zminimalizować ryzyko kontuzji w sporcie?

Kontuzje – powiedzenie sport to zdrowie jeszcze nigdy nie było równie popularne, co dzisiaj, ale również dawno nie było równie odległe od prawdy. Nawet przy całkowicie amatorskim i weekendowym uprawianiu sportu, można całkiem poważnie uszkodzić swoje stawy czy doznać kontuzji uda albo pleców. Dlatego istotne jest uświadomienie sobie, jakie metody pozwalają na uniknięcie poważniejszych kontuzji lub przynajmniej minimalizację ryzyka wystąpienia nieprzyjemnych konsekwencji.

Kontuzje – właściwe przygotowanie do uprawiania sportu

Kluczem do sukcesu jest oczywiście właściwe przygotowanie do danej dyscypliny sportowej. W przypadku biegania byłoby to chociażby zakupienie odpowiedniego obuwia dla biegaczy. Dzięki niemu bezpieczniej oraz bardziej komfortowo stawiać będzie się pierwsze kroki na bieżni czy leśnym trakcie.

Kilka złotych reguł, o których pamiętać powinni zarówno amatorzy jak i pół profesjonaliści, uwzględnia chociażby:

  • przeprowadzenie odpowiedniej rozgrzewki – w dobrze poprowadzonej rozgrzewce ważniejsze od czasu czy intensywności jest wybranie odpowiednich partii mięśni czy stawów do rozgrzania i rozciągnięcia
  • właściwe nawodnienie się przed, po i w trakcie treningu – to absolutna podstawa i w przypadku każdej dyscypliny sportu zabranie ze sobą butelki czy bidonu z wodą albo napojem izotonicznym bogatym w mikroelementy jest obowiązkowe
  • wykonanie serii ćwiczeń rozciągających po treningu – jest to punkt równie ważny jak rozgrzewka przed treningiem, albowiem pozwala na bardzo skuteczne zminimalizowane ryzyka zakwasów oraz przyspiesza procesy odbudowy uszkodzonych komórek
  • dopasowanie tempa, intensywności i interwałów treningowych nie tylko do własnych możliwości i kondycji, ale również do odpowiednich oczekiwanych rezultatów treningowych
  • właściwe wyposażenie może odgrywać kolosalne znaczenie nawet w tak prostej dyscyplinie, jaką jest bieganie. Dobry i nieco droższy but to nie tylko wygoda i komfort, ale także bezpieczeństwo i lepsze wyniki.

Najczęstsze przyczyny kontuzji

Profesjonaliści nie tylko wiedzą, jak skutecznie chronić się przed ryzykiem niechcianych kontuzji. Nawet w przypadku pojawienia się urazów, natychmiast nad ich regeneracją i odnową pracuje cały sztab fizjoterapeutów, masażystów, dietetyków i lekarzy.

Amatorzy oczywiście na taki komfort liczyć nie mogą. Jednak stosując się do powyższych złotych zasad, mogą skutecznie uchronić się przed problemami zdrowotnymi. Tym bardziej, że w każdej dyscyplinie sportu bez wyjątku pojawia się czynnik ryzyka i nie ma takiego sportu, który dawałby całkowitą pewność, że nigdy nie dojdzie do żadnej kontuzji.

Komentarze

  1. Bardzo trafne porady! Jako trener personalny często spotykam się z osobami, które dopiero zaczynają przygodę z aktywnością i fizyczną i jednocześnie stosują zbyt intensywne treningi, które kończą się kontuzją. Wtedy też najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty, żeby nie pogarszać swojego stanu. Ja osobiście chodzę do kręg-clinic (pzń) do świetnego fizjoterapety. W przypadku sportowców takie zabiegi są nieodłącznym elementem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *