Bliznowiec

Bliznowiec – przyczyny, objawy, leczenie bliznowca

Bliznowiec, jest to zbytnio rozrośnięta blizna (tkanka włóknista). Bliznowce mogą pojawiać się w dowolnym miejscu na skórze, jednakże przeważnie napotyka się je na klatce piersiowej, górnej partii pleców oraz na ramionach. Bliznowce występują zazwyczaj w miejscu zniszczenia skóry, na przykład w efekcie poparzenia, cięcia do zabiegu chirurgicznego, obszernego trądzika. Momentami mogą one też tworzyć się w miejscu chociażby niezwykle małego skaleczenia, ugryzienia robaka bądź po wykonanym zastrzyku. Bliznowce napotyka się zwłaszcza niejednokrotnie u ludzi rasy czarnej.

Czym jest bliznowiec oraz kto choruje?

Bliznowiec, odmiennie nazywany keloidem, jest zmianą powstałą z tkanki łącznej. Tkanka ta zaangażowana jest we wszelkie mechanizmy naprawcze, do których dochodzi w ludzkim organizmie. Łączy miejsca po urazach, pęknięciach, lub operacjach. Jeśli mechanizm tenże zostanie zakłócony oraz odnowa przebiegnie odmiennym tokiem dochodzi do składania się tkanki łącznej. W tymże miejscu zaczyna rozwijać się bliznowiec, więc twór chorobowy w postaci twardego guza o kanciastym konturze, lecz niezwykle wrażliwy na dotyk. Ponadto towarzyszą dolegliwości w formie świądu oraz bólu owej strony.

Po jakim rodzaju operacji może nastąpić bliznowiec?

Bliznowiec niejednokrotnie pojawia się po operacjach, w efekcie których rany trudno się goją bądź ciężko je w całości unieruchomić. Więc niejednokrotnie pojawiają się po cesarskim cięciu lub po wycięciu tarczycy. Kuriozalnie bliznowce mogą nastąpić także po usunięciu pieprzyka, lub tłuszczaka, jakie są niewielkimi zmianami skórnymi. Wynika to z owego, iż naruszają one także dużo miejsca w obszarze skóry właściwej poprzez co mechanizm leczenia jest o wiele trudniejszy. Bliznowce przeważnie goją się w obszarze skóry klatki piersiowej, brzucha, pleców oraz ramion i na twarzy.

Jak wygląda bliznowiec? Symptomy

Bliznowiec występuje w miejscu blizny oraz jest od niej zdecydowanie większy, wypukły, wyróżnia się od przestrzeni skóry (przypomina kopułę). Mechanizm jego tworzenia się trwa chociażby parę miesięcy. Może być twardy oraz guzowaty. Ma gładką oraz jasną formę. Przeważnie przyjmuje barwę ciemnoróżową, czerwoną bądź purpurową. Wygląda brzydko oraz jest bardzo zauważalny. Rozwija się zazwyczaj na ramionach, plecach, klatce piersiowej, małżowinach usznych bądź twarzy. Podstawowe symptomy bliznowca to zazwyczaj uwydatnienie starej blizny oraz zmiana jej odcienia. Poza tymże przerośniętej tkance może towarzyszyć świąd, wrażliwość i dyskomfort. Może też nieustannie powiększać własne rozmiary.

Przyczyny

Bliznowce występują wskutek schorzeń mechanizmu gojenia się ran, więc na etapie wyciszania rany należałoby sięgnąć po profesjonalne środki wspierające gojenie się ran. Blizny mogą pojawić się w dowolnym wieku, chociaż tendencja do ich występowania jest zwykle rozpoznawana pomiędzy 10. i 30. rokiem życia. Co istotne, szczególnie narażone na nie są osoby z ciemną karnacją. Żeby keloid mógł powstać, musi dojść do urazu skóry. Największe zagrożenie niosą poparzenia, zabiegi operacyjne, podczas jakich dochodzi do przerwania ciągłości skóry, zabiegi dermabrazji, szczepienia, zapalenia mieszków włosowych, i też ospa wietrzna lub półpasiec. Przyczyną powstawania bliznowca może wykazać się także trądzik bliznowaciejący, zrobienie tatuażu (jego laserowe usuwanie), i chociażby ugryzienie owada.

Kłopot natury kosmetycznej

Niekontrolowany, przesadny rozrost bliznowca może mówić o tymże, iż zmiana przeradza się w zmianę nowotworową. Więc nie należałoby w takich przypadkach zwlekać z konsultacją u specjalisty – lekarza bądź dermatologa. Bliznowiec z reguły jednakże nie stanowi żadnego ryzyka dla zdrowia, nie jest też czynnikiem do interwencji operacyjnej, lecz dla wielu ludzi może być wielkim kłopotem emocjonalnym, szczególnie kiedy zlokalizowany jest na widocznych partiach ciała. A keloidy niezwykle „kochają” robić się na klatce piersiowej, dekolcie, barkach, twarzy oraz uszach. Nie wyglądają pięknie, nic zatem nadzwyczajnego, iż chciałoby się ich pozbyć.

Leczenie bliznowca

Leczenie bliznowca w każdym wypadku jest indywidualne, zależy bowiem od postaci dolegliwości, wielkości zmian i szybkości ich rozpoznania. W większości wypadków wykorzystuje się właściwe maści sterydowe i antybiotykowe,. Maści te przeciwdziałają rozszerzaniu się blizny i ją zmniejszają, doprowadzając do zaniku. Co więcej, w wielu wypadkach potrzebne jest zrobienie zabiegu usuwania bliznowca, powiązane z właściwą pielęgnacją miejsca po zabiegu. Na szczęście, leczenie owego brzydkiego zaburzenia, chociaż czasochłonne, nie jest bardzo trudne. W większości wypadków nie potrzebuje hospitalizacji chorego na czas kuracji.

Niezwykle niejednokrotnie wykorzystuje się zastrzyki z kortyzonu, jakie się niezwykle dobrze sprawdzają, gdyż są one bezbolesne oraz bezpieczne. Stosuje się je raz w miesiącu, żeby sprawić, aby bliznowce stały się niezwykle płaskie oraz mniej zauważalne. Efektem ubocznym stosowania kortyzonu jest formacja kolejnych naczyń krwionośnych w keloidzie, co powoduje, iż staje się on bardziej zaczerwieniony. Dzięki zastrzykom z kortyzonu bliznowce stają się mniej zauważalne, lecz nadal odróżniają się od otaczającej skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *