Ataki paniki- objawy. Jak się uspokoić lub jak pomóc komuś kto przeżywa atak lęku?

Jakie są objawy ataku paniki? Osoba, która doświadcza objawów ataku paniki jest przekonana, że właśnie doznaje zawału, udaru, albo dusi się z powodu jakiejś nieznanej przyczyny np. wskutek alergii po zjedzeniu czegoś silnie uczulającego. Objawy ataku paniki takie jak: ucisk/ból w klatce piersiowej, drżenie i mrowienie mięśni, zawroty głowy, uczucie duszenia się, utraty kontaktu ze sobą, swoim ciałem i otoczeniem- wszystko to sprawia wrażenie, że zbliża się nieuchronna śmierć. Osoba doświadczająca tych objawów dopiero na pogotowiu dowiaduje się, że objawy te są objawami ataku paniki.

Objawy ataku paniki- jak się uspokoić i zachować spokój

W obliczu tak silnego uniesienia emocjonalnego, logiczne myślenie odchodzi na bok. Ciało doświadcza w chwili ataku lęku bardzo nasilonych i nieznanych zwykle doznań i reakcji. A nawet jeśli są znane, bo to nie jest pierwszy atak lękowy nie są wcale mniej straszne. Jednak objawy ataku paniki nie są tak niebezpieczne jak źle wyglądają.

Gdy doświadczasz objawów ataku paniki spróbuj w takiej chwili:

  • Przypomnieć sobie w chwili doznawania tych objawów, że to nie jest utrata rozumu lub popadanie w szaleństwo to po prostu emocje o dużym i bardzo intensywnym nasileniu.
  • Znaleźć się w roli obserwatora samego siebie i uświadom sobie, że nic się nie dzieje, obserwuj te objawy i pozwól im przeminąć.
  • Pomyśl, że nie udusisz się, bo instynkt przetrwania jest silniejszy niż Twój strach, jesteś bezpieczny/- na, nie doświadczasz zawału ani nie dusisz się. Bez względu na to jak bardzo będziesz się bać, Twoje ciało wie jak masz oddychać- pozwól mu na to i nie kontroluj tego, a oddech sam wróci.

Jak pomóc komuś kto doświadcza ataku lęku?

Często im więcej technik i sposobów na uspokajanie się, tym bardziej ktoś kto doświadcza tych intensywnych objawów przypomina sobie (szczególnie gdy nie odnoszą rezultatów) jak bardzo mocno jest niespokojny i nie może się uspokoić. Nie mów osobie w panice „uspokój się”, powiedz raczej „jesteś bezpieczny i nic Ci nie grozi”. Otwórz okno, usiądź obok, przytul, pogłaszcz jeśli to osoba bliska. Poczekajcie, to jest chwilowe i minie i im więcej prób kontrolowania takich emocji mogą się jeszcze bardziej nasilać.

A po ataku lęku porozmawiajcie. Co się wydarzyło? Czemu tak intensywne uczucie lęku się pojawiło? Co się działo w ostatnim czasie w życiu i jakie było jego tempo? Jakie inne emocje się jeszcze nagromadziły. Jeśli to kolejny atak lęku, może warto rozważyć skorzystanie z pomocy psychologa lub podjęcie psychoterapii.

Ataki lękowe- jak sobie pomóc?

Jeśli ataki lęku powtarzają się, rozwinął się lęk przed lękiem, może być Ci trudno samemu poradzić sobie z tym problemem. Być może cierpisz już z powodu zaburzeń lekowych. Pojedynczy atak lęku nie świadczy jeszcze o nerwicy (zaburzeniach lękowych), jednak jeśli Twoja jakość życia uległa znacznemu obniżeniu i z powodu doświadczanych ataków lęku rezygnujesz z z różnych aktywności warto skontaktować się z psychologiem.

Czasem wystarczy pomoc psychologiczna dotycząca bieżących problemów, a czasem potrzebna jest dłuższa psychoterapia, w wielu przypadkach korzystne może być również podjęcie farmakoterapii. Wówczas zalecany jest kontakt z lekarzem psychiatrą. Kontakt z psychologiem pomoże w radzeniu sobie z codziennymi napięciami jakie stawia życie. W trakcie konsultacji psychologicznych okaże się czy wystarczą te spotkania czy może podjęcie psychoterapii.

Obecnie korzystną formą okazuje się pomoc psychologa online i podjęcie psychoterapii online. Istnieją poradnie psychologiczne online zajmujące się pomocą osobom doświadczającym silnego stresu i lęku np. poradnia psychologiczna totylkostrach.pl Psychoterapia z psychologiem online również może okazać się korzystnym rozwiązaniem, pozwalając nie tylko oszczędzić czas na dojazdy, ale zachować więcej anonimowości- nikt nie zobaczy, że wchodzimy do gabinetu psychologicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *