Olej z neroli

Olej z neroli – właściwości terapeutyczne i wpływ na zdrowie

Olej z neroli – Coraz popularniejszy w ostatnim czasie olej z neroli jest jasnożółtym olejkiem eterycznym wytwarzanym z kwiatów gorzkiego drzewa pomarańczowego. Wyodrębnia się go w procesie destylacji parowej. Cechuje się słodkim, bardzo charakterystycznym zapachem. Znajduje coraz szersze zastosowanie w branży perfumeryjnej oraz aromaterapii. Legenda głosi, że olej zyskał swoją nazwę dzięki Annie-Marii de Neroli, która z początkiem XVII wieku spopularyzowała jego zastosowanie w Europie.

Okazuje się, że olejek z neroli nie jest jedynym dobrodziejstwem drzewa pomarańczowego. Pozyskuje się z niego również szereg innych olejków eterycznych a kolejnym, równie popularnym tuż obok neroli jest olejek petitgrain. Czym się wyróżniają? Pierwszy wytwarzany jest młodych kwiatów, podczas gdy ten drugi produkowany jest przy użyciu młodych liści oraz gałązek.

W jaki sposób może być stosowany?

Tak naprawdę nie jest to w żadnym stopniu ograniczone. Jednak nie ulega wątpliwości, że najczęściej stosuje się go jako aromatyczny dodatek do tureckiej herbaty Earl Grey. Świetnie sprawdza się również w branży kosmetycznej, gdzie zwykle spełnia funkcję naturalnego środka zapachowego.

A jakie są jego właściwości terapeutyczne?

Olejek neroli odgrywa istotną rolę w procesie regeneracji skóry. Jak większość olejków eterycznych zaleca się jego stosowanie zewnętrzne. Spożywany w formie napoju może łagodzić wzdęcia, przywracać spokojny sen, niwelować biegunkę oraz uporczywe gazy.

Aromaterapia z olejkiem neroli

Dowiedziono, że olejek z neroli ma silne właściwości uspokajające. To właśnie dzięki temu może przywracać zdrowy sen. Prowadzi do rozluźnienia mięśni, obniżenia ciśnienia tętniczego oraz ogólnej poprawy samopoczucia. Od niedawna stosuje się go nawet w leczeniu depresji. W jaki sposób? Można wykonać na przykład parówkę z jego dodatkiem. Do garnka wlewamy wodę i doprowadzamy ją do zagotowania. Odstawiamy na kilka minut, aby para nie poparzyła twarzy. Dolewamy kilka kropli olejku neroli. Teraz wystarczy tylko pochylić się nad wydobywającą się parą, głowę zakryć ręcznikiem i wdychać aromat olejku.

Olej z neroli dla zdrowia kobiet

Okazuje się, że również kobiety powinny doceniać korzystne właściwości tego olejku. Jest nie tylko bezpieczny, tani i naturalny, ale przede wszystkim również wykazuje wysoką skuteczność działania. W przeprowadzonym badaniu dowiedziono, że kobiety w okresie menopauzy, które borykają się z typowymi dla tego procesu objawami przy stosowaniu olejku z neroli odczuwały znacznie mniejsze napięcie, miały podwyższone libido, niższe ciśnienie krwi oraz wyrównanie tętna. Dodatkowo u większości zaobserwowano powrót równowagi endokrynologicznej.

Jak widać istnieje mnóstwo sposobów naturalnego leczenia, o których nie mamy pojęcia. Na szczęście medycyna naturalna o nas nie zapomina, dzięki czemu wciąż możemy cieszyć się jej nowymi odkryciami. Olejek neroli jest nie tylko prostym sposobem na zachowanie zdrowia i urody, ale jest także w pełni bezpieczny dla naszego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *