Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Olej z neroli – właściwości terapeutyczne i wpływ na zdrowie

Olej z neroli – Coraz popularniejszy w ostatnim czasie olej z neroli jest jasnożółtym olejkiem eterycznym wytwarzanym z kwiatów gorzkiego drzewa pomarańczowego. Wyodrębnia się go w procesie destylacji parowej. Cechuje się słodkim, bardzo charakterystycznym zapachem. Znajduje coraz szersze zastosowanie w branży perfumeryjnej oraz aromaterapii. Legenda głosi, że olej zyskał swoją nazwę dzięki Annie-Marii de Neroli, która z początkiem XVII wieku spopularyzowała jego zastosowanie w Europie.

Okazuje się, że olejek z neroli nie jest jedynym dobrodziejstwem drzewa pomarańczowego. Pozyskuje się z niego również szereg innych olejków eterycznych a kolejnym, równie popularnym tuż obok neroli jest olejek petitgrain. Czym się wyróżniają? Pierwszy wytwarzany jest młodych kwiatów, podczas gdy ten drugi produkowany jest przy użyciu młodych liści oraz gałązek.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

W jaki sposób może być stosowany?

Tak naprawdę nie jest to w żadnym stopniu ograniczone. Jednak nie ulega wątpliwości, że najczęściej stosuje się go jako aromatyczny dodatek do tureckiej herbaty Earl Grey. Świetnie sprawdza się również w branży kosmetycznej, gdzie zwykle spełnia funkcję naturalnego środka zapachowego.

A jakie są jego właściwości terapeutyczne?

Olejek neroli odgrywa istotną rolę w procesie regeneracji skóry. Jak większość olejków eterycznych zaleca się jego stosowanie zewnętrzne. Spożywany w formie napoju może łagodzić wzdęcia, przywracać spokojny sen, niwelować biegunkę oraz uporczywe gazy.

Aromaterapia z olejkiem neroli

Dowiedziono, że olejek z neroli ma silne właściwości uspokajające. To właśnie dzięki temu może przywracać zdrowy sen. Prowadzi do rozluźnienia mięśni, obniżenia ciśnienia tętniczego oraz ogólnej poprawy samopoczucia. Od niedawna stosuje się go nawet w leczeniu depresji. W jaki sposób? Można wykonać na przykład parówkę z jego dodatkiem. Do garnka wlewamy wodę i doprowadzamy ją do zagotowania. Odstawiamy na kilka minut, aby para nie poparzyła twarzy. Dolewamy kilka kropli olejku neroli. Teraz wystarczy tylko pochylić się nad wydobywającą się parą, głowę zakryć ręcznikiem i wdychać aromat olejku.

Olej z neroli dla zdrowia kobiet

Okazuje się, że również kobiety powinny doceniać korzystne właściwości tego olejku. Jest nie tylko bezpieczny, tani i naturalny, ale przede wszystkim również wykazuje wysoką skuteczność działania. W przeprowadzonym badaniu dowiedziono, że kobiety w okresie menopauzy, które borykają się z typowymi dla tego procesu objawami przy stosowaniu olejku z neroli odczuwały znacznie mniejsze napięcie, miały podwyższone libido, niższe ciśnienie krwi oraz wyrównanie tętna. Dodatkowo u większości zaobserwowano powrót równowagi endokrynologicznej.

Jak widać istnieje mnóstwo sposobów naturalnego leczenia, o których nie mamy pojęcia. Na szczęście medycyna naturalna o nas nie zapomina, dzięki czemu wciąż możemy cieszyć się jej nowymi odkryciami. Olejek neroli jest nie tylko prostym sposobem na zachowanie zdrowia i urody, ale jest także w pełni bezpieczny dla naszego organizmu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *