Sposoby na poozbycie się przebarwień na twarzy

Przebarwienia to częsty problem, z którymi zmagają się kobiety w każdym wieku. Co możesz zrobić, by je rozjaśnić?

Kiedy pojawiają się przebarwienia?

Mogą mieć postać klasycznych piegów, ale również czerwonych bądź brązowych plam, które zakłócają estetykę cery. Przebarwienia na twarzy najczęściej pojawiają się wiosną i latem, gdy skóra ma częsty kontakt ze słońcem. Dlaczego jedne kobiety przejawiają skłonność do tego typu niedoskonałości? W dużej mierze może być to uwarunkowane genetycznie. Popularnym czynnikiem zwiększającym ryzyko są hormony. To dlatego na przebarwienia bardziej narażone są ciężarne, matki karmiące lub kobiety przechodzące menopauzę. Przebarwieniom sprzyjają także: alergia, schorzenia wątroby, trzustki, nadnerczy, przyjmowanie substancji światłouczulających w lekach, ziołach czy kosmetykach wraz z ekspozycją skóry na słońce.

Jakie kosmetyki na przebarwienia warto stosować?

Kremy rozjaśniające i wybielające to przede wszystkim te zawierające kwasy. Ważne jest jednak to, że takich kosmetyków nie należy używać wiosną i latem, kontakt z promieniami UV bowiem może sprzyjać wówczas pojawianiu się podrażnień. Jesienią więc i zimą sięgaj po kremy z kwasem glikolowym, azelainowym, ferulowym, kojowym lub mlekowym. Wśród innych godnych zaufania składników należy wymienić: retinol, wit. C, arbutynę, kwas salicylowy, niacynamid (wit. B3). Pamiętaj jednak, że mieszanka wszystkich powyższych nie będzie dobrym rozwiązaniem. Nie powinno się chociażby łączyć wit. C z niacynamidem i retinolem.

Jeśli chcesz uderzyć mocno w swój problem z cerą, postaw na serum rozjaśniające. To produkt, który zawiera dużą dawkę składników aktywnych, a przy tym doskonale się wchłania w głąb skóry. Nie zapominaj o wykonywaniu regularnych peelingów. Pozbywając się martwych komórek naskórka, znacząco skrócisz czas odzyskiwania jednolitego kolorytu cery.

Do codziennej pielęgnacji skóry z przebarwieniami wybieraj kosmetyki delikatne, które nie powodują podrażnień, a przy tym wykazują właściwości regenerujące i rozświetlające.

Chroń się przed przebarwieniami na twarzy

Czy możesz coś zrobić, by uniknąć problemu kolejnego lata? Najważniejsza jest ochrona przed słońcem. Już łapiąc pierwsze wiosenne promienie, powinnaś zabezpieczyć skórę przed szkodliwym działaniem UV. Jeśli masz skłonność do przebarwień, koniecznie wybieraj kremy z wysokim filtrem, najlepiej SPF 50. Tak naprawdę warto go stosować przez cały rok, również w bardzo pochmurne dni. Promienie UVB nawet wtedy docierają do naszej skóry.

Kolejną istotną kwestią jest unikanie w okresie wiosenno-letnim substancji fotouczulających, czyli niektórych ziół (m.in.: dziurawiec, rumianek, nagietek, nawłoć, krwawnik), kosmetyków i suplementów diety z retinolem. Do powstania przebarwień mogą się przyczynić również światłouczulające leki, lecz oczywiście czasem trudno o zamiennik, a wówczas pozostaje unikanie intensywnego słońca.

Rozjaśnienie cery i zlikwidowanie ciemnych plam to proces, który wymaga czasu. Jeżeli jednak pomimo starań nie widzisz rezultatów, a przebarwienia stanowią dla ciebie istotny problem, możesz udać się po pomoc do gabinetu medycyny estetycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *