Nadmierna ilość mleka u młodych mam – co należy wiedzieć na ten temat?

Organizm ciężarnej przygotowuje się do zmian, które nadejdą wraz z narodzinami dziecka. Z tematem tym nieodłącznie związane jest mleko, które pojawia się w piersiach kobiety. Dużo mówi się o jego niedoborze, z jakim do czynienia ma wiele kobiet. Tak samo ważnym tematem jest także zbyt duża ilość mleka.

Hiperlaktacja – nadmierna ilość mleka

Hiperlaktacja jest zjawiskiem, która powoduje wypływ pokarmu z piersi, jaki na dodatek jest niekontrolowany. Pomimo tego, że karmienie piersią odbywa się regularnie, ma się do czynienia z nadprodukcją pokarmu. Wiele mam wykorzystuje laktator. Jednak w tym przypadku należy uważać, ponieważ zbyt częste odciąganie pokarmu może doprowadzić do pobudzenia jeszcze większej produkcji. Hiperlaktacja to pojęcie, które tożsame jest także z zespołem matczynym. Nosi on także nazwę dziecięcy zespół nadprodukcji pokarmu.

Nadmiar pokarmu – dlaczego do niego dochodzi?

Jak w przypadku innych zjawisk, które odbiegają od normy, warto wyjaśnić dlaczego dochodzi do hiperlaktacji. Powodem wystąpienia takiej sytuacji może być:

  • poporodowe zapalenie tarczycy,
  • gruczolak przysadki,
  • nadmierne odciąganie pokarmu.

Niekiedy jednak lekarz może rozłożyć ręce, ponieważ nie będzie w stanie odpowiedzieć dlaczego organizm kobiety pozwala sobie na tak dużą produkcję mleka.

Do czego może doprowadzić nadmierna ilość pokarmu?

Nadmierna ilość mleka w piersiach może mieć konsekwencje, które odbić się mogą nie tylko na kobiecie, ale także na samym dziecku.

Zbyt duża ilość mleka, która będzie zalegać w piersiach kobiety może doprowadzić do zapychania kanalików mlecznych. W konsekwencji może dochodzić do zapalenia piersi, które dla wielu kobiet są wyjątkowo bolesne. Taka sytuacja może wymagać podania antybiotyku, przez co młoda mama nie będzie mogła doprowadzić do karmienia piersią.

U dziecka może wystąpić nadmierny przyrost masy ciała. Pojawić się mogą również wodniste stolce, nadmierna ilość kolek, wzdęć. U takich maluszków zauważa się również częste odparzenia pośladków.

Karmienie zablokowane

Remedium na piersi przepełnione mlekiem może stać się tzw. karmienie zablokowane. Przez określoną liczbę godzin dziecko należy karmić tylko i wyłącznie jedną piersią. Z drugiej piersi należy odciągać niewielką ilość pokarmu. Potem należy na tą pierś wykonywać zimne okłady. Dzięki temu będzie można doprowadzić do minimalizacji kolek, a także zmianę konsystencji stolców.

Problem nadmiernej hiperlaktacji warto także omówić z lekarzem-pediatrą, który może zadecydować o leczeniu farmakologicznym. Często stosowane są naturalne zioła, np. mięta lub szałwia lekarska. To ich zadaniem jest ograniczenie ilości produkowanego pokarmu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *