Czy łupież da się wyleczyć?

Łupież jest jedną z najczęściej spotykanych chorób skóry głowy u ludzi. Co jest przyczyną łupieżu i jak z nim walczyć? Czy to schorzenie można skutecznie wyleczyć?

 

Czym jest łupież i skąd się bierze?

Łupież to popularna choroba występująca na skórze głowy, która objawia się drobnopłatowym złuszczaniem zrogowaciałej warstwy naskórka. Łupieżowi często towarzyszy mniejszy lub większy łojotok, będący następstwem nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Za główną przyczynę łupieżu uznaje się obecnie grzyb zwany Malassezia globosa. Organizm ten żywi się trójglicerydami występującymi na skórze głowy, w wyniku czego uwolnione zostają kwasy tłuszczowe, które podrażniają skórę, powodując jej stan zapalny i złuszczanie. Do innych czynników mogących prowadzić do łupieżu zalicza się:

  • niewłaściwe odżywianie,
  • zbyt częste używanie produktów do stylizacji włosów,
  • rzadkie mycie włosów i skóry głowy,
  • przebywanie w pomieszczeniach o zbyt suchym powietrzu,
  • niedostateczne płukanie włosów po umyciu,
  • używanie nieodpowiednich kosmetyków do włosów.

 

Jak wybrać szampon przeciwłupieżowy?

Szampon przeciwłupieżowy jest produktem niezbędnym dla każdej osoby borykającej się z problemem łupieżu. Bez względu na to, jaki rodzaj włosów i skóry głowy posiadamy, powinniśmy używać szamponów przeznaczonych specjalnie dla nich, co jest szczególnie istotne przy chorobach skóry głowy. Chcąc dobrać idealny dla nas kosmetyk, musimy określić, z jakim typem łupieżu walczymy – suchym czy tłustym. Na opakowaniach szamponów przeciwłupieżowych często napisane jest, dla którego rodzaju łupieżu jest on odpowiedni.

 

Zaleca się wybieranie kosmetyków oferowanych przez znane i cieszące się dobrą opinią firmy. W sklepach możemy znaleźć ogromny wybór szamponów przeciwłupieżowych, jednak nie wszystkie z nich pomogą nam w wyleczeniu choroby np. ze względu na słabą jakość składników.

 

Czy łupież można całkowicie wyleczyć?

Dostępne obecnie na rynku szampony przeciwłupieżowe w wielu przypadkach pozwalają na całkowite wyleczenie łupieżu. Współczesna technologia produkcji kosmetyków pozwala na otrzymywanie skutecznych szamponów bazujących na takich substancjach jak np.:

  • kwas salicylowy, posiadający właściwości oczyszczające, przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne,
  • pirytionian cynku, który znany jest z działania przeciwłojotokowego,
  • siarczek selenu, będący silnym preparatem przeciwłupieżowym.

 

Specjalistyczne szampony, aby przyniosły pożądane skutki, trzeba stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Chcąc wyleczyć łupież, należy również rozważyć, czy stosowana przez nas dieta oraz kosmetyki nie stanowią czynników powodujących chorobę. W przypadku łupieżu zaleca się, aby wzbogacić dietę posiłkami bogatymi w witaminę A i E, witaminy z grupy B oraz w cynk.

Walcząc z łupieżem, należy ograniczyć do minimum używanie kosmetyków stylizujących, takich jak np. pianka, żel czy lakier do włosów. Niestety nie wszystkie przypadki łupieżu można leczyć na własną rękę i czasami niezbędna może okazać się pomoc dermatologa, który wykona odpowiednie badania i podejmie się fachowego leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *